فهرست
خاطره تلخ هیتسفلد؛ طوفان ما را برد
خاطره تلخ هیتسفلد؛ طوفان ما را برد

خاطره تلخ هیتسفلد؛ طوفان ما را برد

آی اسپورت - اوتمار هیتسفلد هنوز هم می‌تواند احساسش کند. او آن را «در اورکان» می‌نامد یا همان طوفان. انفجار صدا از هواداران منچستریونایتد در نوکمپ وقتی که تدی شرینگهام گل تساوی فینال لیگ قهرمانان منچستریونایتد را زد. وحشت او وقتی که بازی در سه دقیقه فاجعه‌آمیز از کنترل بایرن مونیخ خارج شد به اوج رسید تا اینکه اوله‌گنار سولشر تیر خلاص را با گل پیروزی‌بخشش زد و لیگ قهرمانان را از چنگ هیتسفلد درآورد.

20 سال از آن زمان گذشته است و هیتسفلد هنوز با ناباوری از آن اتفاق صحبت می‌کند. هیتسفلد 70 ساله در پاسخ به این سوال که توضیح دهد چطور بایرن مونیخ آن شب در بارسلونا از هم پاشید، گفت: «نمی‌توانم. به همین دلیل است که ما الان داریم درباره‌اش صحبت می‌کنیم.» بعد از آن شکست، هیتسفلد رختکن ساکت بازیکنان بایرن مونیخ را ترک کرد تا به تونل برگردد جایی که دوست قدیمی‌اش الکس فرگوسن را در آغوش گرفت.

هیتسفلد گفت: «او فقط گفت «باورنکردنی». او در واقع نگفت متأسف است اما شما می‌توانستید یک جورهایی بفهمید که او دارد عذرخواهی می‌کند. من همیشه رابطه فوق‌العاده‌ای با فرگوسن داشته‌ام. میان ما کلی احترام متقابل است و ما یکدیگر را دوست داریم. ما اما بعد از آن شب دیگر هرگز درباره آن بازی حرف نزدیم. خب چه می‌خواستیم بگوییم؟ خودش همه چیز را می‌گفت. می‌دانستیم که آن اتفاق برای یکی از ما بهترین اتفاق ممکن بوده و برای یکی دیگر بدترین اتفاق ممکن اما آن لحظه‌ای که در تونل همدیگر را بغل کردیم، ژست و ابراز همدردی او بیشتر از هزار کلمه ارزش داشت.» آن تنها مورد در 7 رویارویی میان هیتسفلد و فرگوسن بود که سرمربی اسکاتلند پیروز شد. هیتسفلد با لبخند گفت: «من آن یکی را که نباید می‌باختم، باختم.»

او در مسیر قهرمانی در لیگ قهرمانان با بوروسیا دورتموند در سال 1997، یونایتد را رفت و برگشت شکست داده بود و همچنین زمانی که بایرن مونیخ سرانجام در سال 2001 قهرمان این رقابت‌ها شد هم دوباره این کار را انجام داد. او جزو تنها 5 مربی است که با دو باشگاه مختلف قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شده‌اند. بایرن دو بار هم در مرحله گروهی فصل 99-1998 با یونایتد روبه‌رو شده بود و هر دو بار بازی مساوی شد. با این حال زمانی که آنها حساس‌ترین بازی‌شان را انجام دادند، این فرگوسن بود که راهی برای کسب پیروزی پیدا کرد.

در میان تمام این نتایج اما فینال لیگ قهرمانان سال 1999 آن نتیجه‌ای است که هیتسفلد بیش از هر بازی دیگری دوست دارد می‌توانست نتیجه‌اش را عوض کند، حتی بیشتر از وقتی که آخرین تیم تحت هدایتش، تیم ملی سوییس در جام جهانی 2014 دو دقیقه مانده به رفتن بازی به ضربات پنالتی گل خورد و حذف شد. هیتسفلد گفت: «بله البته اما شما باید به کارتان ادامه دهید. شما نمی‌توانید تمام عمرتان را برای رؤیاپردازی درباره اینکه اگر فلان اتفاق می‌افتاد چه می‌شد و شما چه می‌شدید، صرف کنید.» با وجود خاطره تلخی که فرگوسن و شاگردانش برای او رقم زدند، هیتسفلد هنوز هم هر از چند گاهی با پیامک جویای احوال پیرمرد اسکاتلندی هست.

او می‌گوید: «من به فرگوسن زنگ نمی‌زنم چون نمی‌توانم بفهمم او چه می‌گوید و انگلیسی من خیلی خوب نیست.» هیتسفلد که جدیت و خونسردی ویژگی‌های شخصیتی بارزش بود، انتخاب خوبی برای جانشینی جووانی تراپاتونی در بایرن مونیخ از آب درآمد و مانند یک واسطه خوب برای ارتباط میان رییس وقت باشگاه فرانتس بکن‌باوئر با رختکنی پر از ستاره‌هایی مانند استفان افنبرگ، لوتار ماتئوس و اولیور کان بود.

او که به ژنرال ملقب است، گفت: «به‌عنوان یک سرمربی شما باید جدی و سختگیر باشید و مثل اسب‌های وحشی حکمرانی کنید. تراپاتونی برای بازیکنان حد و مرزهای مشخصی تعیین نمی‌کرد. من باید کمی سختگیر می‌بودم. با این حال شما به‌عنوان بازیکن یا مربی نمی‌توانید برنده نبرد با بکن‌باوئر باشید. داشتن یک نفر با سابقه قهرمانی جام جهانی به‌عنوان کارفرما و رییس، معایب و مزایای خودش را دارد. جنبه خوب قضیه این است که او خودش همه چیز را درباره فوتبال می‌داند اما جنبه بد قضیه آن است که او همیشه می‌خواهد ابراز عقیده کند. در بایرن مونیخ ابراز همدردی هیچ معنایی ندارد. اینجا شما فقط باید برنده باشید و همیشه تحت فشار هستید.»

برخلاف بایرن مونیخ، منچستریونایتد به تازگی قهرمان لیگ برتر و جام حذفی انگلیس شده بود. بایرن به خاطر قهرمانی آسانش در بوندس‌لیگا هم شاید آنطور که باید و شاید به اندازه منچستریونایتد در حال و هوای رقابت قرار نداشت. هیتسفلد ادامه داد: «در فینال لیگ قهرمانان 1999 ما تلاش کردیم که آن اتفاق رخ ندهد اما ریتم بازی‌‌مان را گم کردیم. من فکر می‌‌کنم برای منچستریونایتد بازی‌هایی که قبل از فینال لیگ قهرمانان انجام داده بود یک امتیاز بود چون تمرکزش را بالا برده بود. در حالی که ما دچار افت شدید شده و می‌بایست دوباره حال و هوای رقابت را در تیم‌مان ایجاد می‌کردیم.»

 

 

۲    
آی اسپورت
2019-05-25 18:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر