فهرست
دستاوردهای قهرمانی پرسپولیس
دستاوردهای قهرمانی پرسپولیس

دستاوردهای قهرمانی پرسپولیس

آی اسپورت - پرسپولیس یکی از مقتدرترین قهرمانی های تاریخ لیگ برتر را به هواداران هدیه داد. از بهمن ماه سال گذشته دیگر کمتر کسی در قهرمانی شاگردان برانکو شک داشت و تنها ابهام روز قهرمانی آنها بود. جامی که سرخ‌ها در بازی آخر خانگی‌شان با سپیدرود بالای سر می‌برند چند دستاورد بزرگ دارد. دستاوردهایی نه تنها برای پرسپولیس که برای همه تیم‌های لیگ‌برتری. پرسپولیس در سه سال گذشته الگوی موفقی را ساخته که حالا تیم‌های ایرانی برای موفقیت می توانند در آن گام بردارند. الگویی که به چند دلیل درصد موفقیت آن بالاست. اما پرسپولیس چطور به این تیم قدرتمند تبدیل شده و تیم های دیگر باید چه نکاتی را از این قهرمانی درس بگیرند؟

یک - مربی خارجی با کیفیت، موفقیت می‌‌‌آورد: در این فصل پنج مربی خارجی در لیگ برتر حضور داشتند. سرمربی دو تیم از سه تیم بالای جدول برانکو و شفر که موفق ترین سرمربیان فوتبال ما هستند و سرمربی ترک‌تبار تراکتور نشانه موفقیت و نمایش مدرن فوتبال را به تیم‌های لیگ‌برتر نشان داده‌اند. همکاری نیمه‌تمام و ناموفق زلاتکو کرانچار و لوکا بوناچیچ با سپاهان و گسترش فولاد هم بیش از آنکه موید ضغف مربی باشد، نشانگر مشکلات ساختاری باشگاه بود. تیم‌های ایرانی در ماه‌های آینده برای تمدید قرارداد مربیان خارجی و البته استخدام مربیان خارجی جدید مشکل بزرگی به نام صعود قیمت دلار پیش رو دارند اما تجریه فصلی که گذشت نشان می دهد هزینه برای مربی خارجی کارامدتر و بدون ریسک تر از هزینه برای خرید ستاره‌هاست.

دو - ثبات، موفقیت می‌آورد: ازفروردین ماه 1394 که محمدحسین نژادفلاح به عنوان  قائم مقام پرسپولیس با برانکو قرارداد امضا کرد تا فرورودین 97 که تیم دومین جام قهرمانی را گرفته، سه سال گذشته. در این سه سال سرخ‌ها اعتماد کاملی به سرمربی‌شان داشته‌اند و هیچ دوره‌ای نبود ه که تیم درگیر چالش برکناری او شود. با اینکه موفقیت آماری برانکو در این ثبات بی‌تاثیر نبوده اما اعتماد کادر مدیریتی باشگاه در روزهای سخت دلیلی اصلی این ثبات بوده. در این سال برانکو دوبار قراردادش  را تمدید کرده که هر دوبار پیش از پایان موعد قرارداد قبلی بوده. معکوس این رفتار، در باشگاه استقلال اتفاق افتاده که در فاصله سه هفته مانده به پایان قرارداد مربی آلمانی با شفر تمدید نکرده‌اند.

سه - مدیریت هوشمندانه، موفقیت می‌‌‌‌آورد: پرسپولیس در دوران حضور برانکو سه دوره مدیریتی متفاوت داشته. از قائم مقامی نژاد فلاح تا مدیریت طاهری و حالا با حضور گرشاسبی. هر سه با وجود کم  کاستی های مدیریتی هوشمندانه رفتار کردند. چه از  نژادفلاح که با پرداخت مالیات پرداخت نشده  برانکو زمینه بازگشت او را فراهم کرد، چه از طاهری که با وجود گاف های مدیریتی در مناسبات بین‌المللی، فضای درونی تیم را خوب مدیریت کرد، چه از گرشاسبی که کمتر دخالتی در تیم دارد. هیات مدیره پرسپولیس برخلاف استقلال کمتر میل به حضور در رسانه‌ها دارد و اعتماد دسته جمعی به برانکو باعث شده که مدیر واقعی تیم او باشد. نقشی که کارلوس کی‌روش هم در تیم ملی دارد و موفقیت را به همراه آورده. از هوشمندی‌های مدیریتی در پرسپولیس می‌توان به قرارداد آپشن دار اشاره کرد. در دوران هر سه مدیر به پیشنهاد برانکو قرارداد آپشن دار با بازیکنان بسته شد تا در صورت نمایش بهتر در‌‌آمد بیشتر داشته باشند. قراردادهایی که بر اساس آن گل، پاس‌گل، کلین‌شیت و البته برد تیم درامد بازیکنان را تا چهل درصد بالاتر می‌برد. از سوی دیگر مدیریت که سال گذشته بابت حضور اوکراینی ‌ها در تیم دخالت‌هایی در حضور بازیکنان داشتند، در این فصل هوشمندانه دست برانکو را باز گذاشتند و البته حالا نتیجه آن را دیده‌اند؛ مقتدرترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر با مقتدرترین مربی که حتا ذره‌ای روبه‌روی ستاره‌های یاغی کوتاه نمی‌آید.

۲۸ ۹  
آی اسپورت
2018-04-09 16:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
عمر آسوده بخواب که بغداد بیدار است
دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۱۳
یکی از دستاورداش رو کردن لجن و فساد در فوتبالمون بوده که بخوبی تونستن به تموم فوتبالدوستان ثابتش کنند .
اردوغان و کمیته انظباطی و وزیر و پسرش و هدایتی و قرارداد طارمی و اظهارات طارمی و داوری های غشی و..........
به خوب نکته ای پرداختی نویسنده عزیز
((
دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۴۲
با اردوغان حرف نمیزدن فوقش جریمه مالی رو میدادیم ولی با کنفدراسیون اسیا لابی نمیکردن متخصص اسیا! خخ رو انداخته بودن بیرون
آنالی
دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۲۴
یک چیزی وجود داره به اسم ویرایش، اگر به گوش تون خورده باشه. متن پر از ایراده.
۲
محسن
سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۱۷
QQدمت گرم خیلی خوب و محترمانه جواب مجید رو دادی . آدمی که خودش به دیگران توهین میکنه وقتی پای جواب میاد وسط میشه نان حلال خور . خوب زدی تو دهنش ای ول
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر