فهرست
یک داستان تکراری؛ حذف از آسیا
یک داستان تکراری؛ حذف از آسیا

یک داستان تکراری؛ حذف از آسیا

آی اسپورت - تنها نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا هم با شکست برابر نماینده فوتبال عربستان حذف شد تا روزنامه عکاظ عربستان تیتر پرکنایه‌ای خطاب به فوتبال ایران در صفحه نخست خود کار کند. علیرضا منصوریان و شاگردانش در حالی که برای سومین سال پیاپی نمی‌توانستند در خاک ایران به مصاف یک تیم عربستانی بروند، در خاک قطر با نتیجه 3 بر 4 برابر الاتحاد عربستان شکست خورد تا تیتری آشنا در خصوص سرنوشت تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا روی جلد روزنامه‌های ورزشی ایران جا بگیرد؛ اتفاقی که در سال‌های اخیر به یک عادت تکراری در فوتبال ما تبدیل شده و به‌جز جرقه‌های گذرا هیچ‌گاه اتفاقی مناسب برای فوتبال ما در لیگ قهرمانان آسیا رخ نداده است.

 آخرین جامی که در آسیا به تیمی از ایران رسید نزدیک به سه دهه قبل بود. شاید در میانه‌های دهه 70 شمسی می‌شود تصور کرد تیم‌هایی مثل استقلال یا پاس قهرمان آسیا شوند ولی بعد از موج حرفه‌ای شدن فوتبال در آسیا و حرکت تیم‌های سطح اول و دوم فوتبال آسیا به سمت جریان حرفه‌ای و درجا زدن فوتبال ایران در این عرصه، دیگر تصور قهرمانی یک تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا آرزویی بعید است، چنان‌که فوتبال درجه دومی در آسیا مثل چین با جهشی چشمگیر در رده باشگاهی در این سال‌ها دو قهرمانی را از آن خود کرده اما فوتبال ایرانی همچنان به سه فینالیست ناکام دو دهه اخیرش می‌بالد.

به‌نظر می‌رسد سهم ما از افتخارات فوتبال در آسیا قرار است همین ماندن در رتبه اول رنکینگ فیفا در قاره باشد و وقتی ما در باد چنین عنوان پوشالی خوابیده‌ایم، رقبای کره‌ای و ژاپنی و حتی قطری‌مان یکی‌یکی جام‌های قهرمانی آسیا را به خانه می‌برند و به سیطره خود بر فوتبال قاره آسیا ادامه می‌دهند. یک نگاه ساده به امکانات تیم‌ها، هزینه‌های صورت‌گرفته و کلاس بازیکنان شاغل در رقبای جدی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا نشان می‌دهد جایی برای رقابت در فوتبال آسیا برای ما باقی نمانده است.

 وقتی هنوز دو تیم بزرگ کشورمان در یک ورزشگاه بازی می‌کنند و مثلاً استقلال سال گذشته دربه‌در به دنبال زمین تمرینی می‌گشت مگر می‌توان به قهرمانی فکر کرد و با غول‌های شرق و غرب آسیا که هر کدام چند زمین تمرینی مجهز، امکانات کلاس جهانی و هزاران چیز دیگر دارند. لطفاً مثل گزارشگرهای کلیشه‌ای تلویزیون هم پای «دلارهای نفتی» تیم‌های حاشیه خلیج‌فارس را پیش نکشید که در فوتبال ما هم به اندازه خودش پول وجود دارد و گردش دارد، اما مشکل اینجاست که گردش آن شفاف و در جهت منافع باشگاه‌ها نیست و برای همین است که غایت امید تیم‌های ایرانی، حضور در یک‌هشتم‌نهایی لیگ قهرمانان آسیاست.

۴    
آی اسپورت
2019-08-15 18:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر