فهرست
استقلال در بحران‎؛ درهای آسیا بسته می‌شود
استقلال در بحران‎؛ درهای آسیا بسته می‌شود

استقلال در بحران‎؛ درهای آسیا بسته می‌شود

آی اسپورت – هفته پیش بود که خبری با عنوان خطر حذف پرسپولیس از آسیا به خاطر بدهی 10 میلیارد تومانی، روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. خبر از این قرار بود که براساس ضرب‌العجل کنفدراسیون فوتبال آسیا(ای‌اف‌سی) پرسپولیس تنها تا 9 شهریور ماه فرصت دارد این بدهی را تسویه کند. نکته اما اینجاست که استقلال در حال حاضر دو برابر پرسپولیس بدهی دارد، برخلاف پرسپولیس تا کنون حتی برای تسویه بخشی از این بدهی هم تلاشی نکرده و هیچ صحبتی هم نمی‌شود از خطری که می‌تواند این باشگاه را بابت حذف از رقابت‌های آسیایی تهدید کند. فتحی، مدیرعامل باشگاه به دنبال پول تا مالزی رفته است اما واقعیت این است که اوضاع مالی استقلال خوب نیست و اگر دیر بجنبند، همین هیاهویی که امروز برای پرسپولیس به پا شده به زودی با عظمت به مراتب بیشتری برای استقلال به وقوع می‌پیوندد.

باشگاه استقلال دو برابر پرسپولیس بدهی‌ معوقه دارد. مبلغی در حدود 20 میلیارد تومان که تا کنون حتی یک ریال از آن هم پرداخت نشده است. با این حجم از بدهی، استقلالی‌ها دیر یا زود باید منتظر ضرب‌العجل ای‌اف‌سی باشند و حال و روزی به مراتب بدتر از آنچه امروز گریبانگیر پرسپولیس شده است را تجربه خواهند کرد. آنچه کار را برای مسوولان باشگاه استقلال سخت‌تر کرده این است که آن‌ها برخلاف پرسپولیس، تصمیم گرفتند مبلغی که حامی‌مالی‌ باشگاه بابت 20 درصد قرارداد بازیکنان پرداخت کرده را به خود بازیکنان بپردازند تا پرداختی بازیکنان فعلی به تعویق نیفتد و در کار تیم و بازیکنان اخلالی ایجاد نشود.

این موضوع گرچه آرامش نسبی را در اردوگاه آبی برقرار کرده و بازیکنان هیچ شکایتی بابت تأخیر در پرداختی‌ها ندارند اما در عوض، کار باشگاه برای تسویه حساب با بدهکارانش را هم سخت‌تر کرده است. بدهی‌های باشگاه استقلال هم مثل باشگاه پرسپولیس، پرونده شکایت‌هایی است که در کنفدراسیون فوتبال آسیا ثبت شده اما بعید است استقلال مثل فصل گذشته موفق شود از راه مذاکره با طلبکاران مشکل را به سادگی قبل حل کند.

حتی اگر تعدادی از این شکایت‌ها از سوی طلبکاران داخلی باشگاه باشد، بعد از بدعهدی استقلال با طبکاران بزرگی چون میلاد فخرالدینی و هاشم بیک‌زاده و البته وحید طالب‌لو که حاضر به دریافت اقساط مطالباتش نیست، دیگر هیچکس حاضر نمی‌شود بخشی از این بدهی را به استقلال ببخشد. چرا که هنوز از یاد هیچکس نرفته هاشم بیک‌زاده نیمی از طلب یک میلیاردی‌اش را به باشگاه استقلال بخشید و در ازای دریافت چک برای گرفتن باقی طلبش، شکایت خود را پس گرفت اما در نهایت هم به باقی مانده پولش نرسید.

با این حساب استقلال نمی‌تواند امیدی به بخشش طلب‌ها داشته باشد. مدیران باشگاه هم که این را می‌دانند از همین حالا تلاش‌های خود را برای یافتن مبالغ مورد نیاز جهت تسویه بدهی‌های باشگاه آغاز کرده‌اند. در همین راستا حتی امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال به دنبال پول تا مالزی هم رفته است. مدیریت جدید باشگاه استقلال تصمیم دارد پیش از آنکه دست خود را برای دریافت کمک به سوی نهادهای بالاتر دراز کند، تمام تلاش خود را به کار گرفته بلکه بتواند بخش قابل توجهی از این بدهی را از طریق گرفتن مهلت از ای‌اف‌سی یا دریافت مبالغ حاصل از بازی‌های آسیایی تأمین کند. با همه تلاش‌ها اما هنوز معلوم نیست که آیا از این سفر دست پر بازمی‌گردد یا خیر؟

از سوی دیگر حامی مالی استقلال اعلام کرده که تا کنون به تمام تعهدات خود عمل کرده و پرداخت این حجم از بدهی‌های معوقه، جایی در میان تعهدات این حامی مالی نداشته است. با این حال استقلال با دیگر حامیان مالی‌اش در حال مذاکره است که در صورت امکان بتواند بخش دیگری از این بدهی را از طریق مبالغی پرداخت کند که از آن‌ها خواهد گرفت.

استقلال به دریافت کمکی از سوی وزارت ورزش نیاز دارد و نمی‌تواند بدون این کمک، کل بدهی سنگینش به ای‌اف‌سی را پرداخت کند. از سویی وزارت ورزش نه می‌تواند بابت پرداخت بدهی‌ها به هر دو باشگاه سرخابی کمک کند و نه می‌تواند کنار بنشیند و نظاره‌گر حذف احتمالی آن‌ها از آسیا شود. آن هم در روزهایی که هر دو از نظر آمادگی بهترین روزهای خود را سپری می‌کنند.

همه این آشفتگی‌ها در کنار هم اوضاع را برای استقلال نگران کننده‌تر می‌کند. اینکه استقلال درست در روزهایی که با شفر اوج می‌گیرد، از آسیا حذف شود، کابوسی است که هر روز برای استقلال و هوادارانش هولناک‌تر می‌شود. هرچند در پس همه این هراس‌ها امیدی هم هست که حتی دردقیقه 90، از حذف استقلال جلوگیری خواهند کرد.

 

ایران ورزشی

۷ ۵  
آی اسپورت
2018-08-21 12:15:00
نظر دهید

۵ نظر
سرباز
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۰۲
خرید بازیکن به اندازه دو تا تیم لیگ برتری این دردسرارو هم داره.
تازه شانس اوردن تیام نموندش.
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۰۵
(استقلال به دریافت کمکی از سوی وزارت ورزش نیاز دارد و نمی‌تواند)
نکته همین جاست!
۵۰۰ هزار دلار گرفتن اینم می گیرن
چپ و راست هم بازیکن جذب می کنند
بخشی از پول بازیکنان خارجی و داخلی را هم پرداخت کردن برخلاف پرسپولیس که ریالی به بازیکنان خودش نداده!
بالاخره فرق تیم حکومتی و مردمی در همین چیزاست.
.
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۹
وانت وانت بازیکن گرفتن و باید جیب هاشون رو پراز پول کنن ولی با دوتا ضجه پروانه سلخشوری همه چی حل میشه پارسال هم قرار بود حذف بشن وزارت امورخارجه دست به کار شد
وحید
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۴۶
چند سال پیش که میخواستن پرسپولیس و استقلال رو خصوصی کنن مقدار بدهیهای دو باشگاه اعلام شد که بدهی پرسپولیس حدود 30 میلیارد بیشتر از استقلال بود. هفته پیش دوباره بدهیهای دو باشگاه اعلام شد که این دفعه بدهی پرسپولیس کمتر از استقلال شده بود. یعنی اینکه پرسپولیس درآمد سامانه هواداری رو برای بدهیها هزینه کرده اما استقلال علاوه بر خرج اون درآمد طبق گفته فتح الله زاده 50 میلیارد از ابتدای سال از وزارت گرفته به اضافه 500 هزار یورو و هنوز نیاز به کمک داره. از خریدهای دو تیم هم کاملا معلومه که استقلالیها با اعتماد به نفس بالا خرید میکنن و همین چند وقت پیش راضی شده بودن تا 1 میلیون دلار به تیام بدن وگرنه تیمی که قراره از آسیا حذف بشه هیچ وقت اینجوری خرج نمیکنه. الان هم هیچ اتفاقی نمیفته و وزارت ورزش بدهیهای استقلال رو تصفیه میکنه
محمد
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۱۵
اوضاع کشور خوب نیست و وضع دلار و طلا اوضاع را بدتر از همیشه کرده است . اعراب تمام تلاش خود را برای منزوی کردن ایران و فوتبال به کار بسته اند و بدتر از همه اگر رئیس کنفدراسیون آسیا یک عربستانی شود که بی شک چنین خواهد شد پس اگر استقلال و پرسپولیس حذف شوند اتفاق عجیبی نخواهد افتاد .به نظرم با توجه به اوضاع بحرانی دو تیم بهتر است دو تیم از بازی های آسیایی که نهایتش باخت است ، کنار بکشند و برای حل مشکلشان چاره ای بیندیشند هر چند اندیشه و مدیریتی در ایران نمی بینیم
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر