فهرست
تبریز مه آلود
تبریز مه آلود

تبریز مه آلود

آی اسپورت – تبریز، شهری که این روزها به کانون حاشیه فوتبال ایران تبدیل شده است. این شهر امسال سه تیم در لیگ برتر داشت. هر سه تیم فصل پرماجرایی را پشت سر گذاشتند که البته دو تیم هنوز به‌دنبال هدفشان هستند. ماشین‌سازی، اولین تیم سقوط‌کننده به لیگ آزادگان شد. تراکتورسازی در نبرد قهرمانی قافیه را باخت و شادی پرسپولیسی‌ها را در ورزشگاه یادگار امام تماشا کرد. گسترش فولاد هم فصل را با رؤیای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا شروع کرد اما الان در رده دهم ایستاده و با رده چهارم جدول، 6 امتیاز فاصله دارد. داستان‌های این سه تیم فقط به شهر خودشان مربوط نمی‌شد و نبردشان با خودشان و البته سرخابی‌های تهران در این فصل به شکل کم‌نظیری جنجالی شد. سه هفته به پایان لیگ مانده و به‌جز ماشین‌سازی، دو تیم دیگر تبریز همچنان امیدوارند.

ماشین‌سازی یا طبل توخالی؟

در ابتدای فصل وقتی خبر آمد پیام صادقیان و آندرانیک تیموریان به ماشین‌سازی رفته‌اند به نظر می‌رسید فصل خوبی در انتظار این تیم باشد. به‌ویژه مانوئل فرناندو مونیز، دروازه‌بان اسپانیایی که سابقه‌ای طولانی در لالیگا دارد هم به این تیم منتقل شد اما رسول خطیبی نتایج بسیار ضعیفی با این تیم گرفت. آندو در مقطعی از نیم‌فصل در لیست 18 نفره هم قرار نمی‌گرفت و صادقیان هم یک‌درمیان خوب بازی می‌کرد. فقط مونیز بود که می‌درخشید اما درخشش او کافی نبود. در نیم‌فصل، فرهاد کاظمی به این تیم رفت تا شاید بتواند از سقوط سبزها جلوگیری کند اما اوضاع آن‌قدر بد بود که فقط معجزه می‌توانست ماشین‌سازی را در لیگ برتر نگه دارد؛ معجزه‌ای که رخ نداد. درنهایت هم باخت خانگی در مقابل پرسپولیس سقوط این تیم را قطعی کرد. رسول خطیبی مدعی شد قبل از رفتنش یحیی گل‌محمدی را به مدیران این تیم پیشنهاد داده اما دلال‌ها و برخی نزدیکان تیم، کاظمی را آوردند و نتیجه این تصمیم هم سقوط ماشین‌سازی بود. به‌هرحال، تیمی که در ابتدای فصل سروصدای زیادی به راه انداخته بود، یکی از سریع‌ترین سقوط‌ها را در تاریخ لیگ برتر تجربه کرد تا مشخص شود ماشین‌سازی در این فصل «طبل توخالی» بود.

گسترش روی ویبره

فراز کمالوند در ابتدای فصل اعلام کرده بود امسال هدف گسترش فولاد، کسب سهمیه آسیاست؛ هرچند وقتی خبر رسید که این تیم خریدهای پرسروصدایی مثل فرناندو دخسوس، لوسیانو پریرا و محمدرضا خلعتبری دارد، برخی گسترش فولاد را مدعی قهرمانی هم دانستند اما کمالوند برای اینکه فشار را از روی تیمش بردارد، روی هدف خودش یعنی کسب سهمیه تأکید کرد. شروع فصل اما برای این تیم ناامید‌کننده بود. آنها برای رسیدن به اولین برد، هشت هفته انتظار کشیدند و در همین زمان بود که شایعه برکناری کمالوند به گوش رسید؛ شایعه‌ای که بعدتر در چند برهه جدی شد اما هیچ‌وقت اتفاق نیفتاد. بهترین نتایج این تیم در فاصله هفته یازدهم تا هفدهم رقم خورد؛ جایی که ابتدا در تهران، استقلال را متوقف کردند و در نهایت ماشین‌سازی را در داربی شکست دادند اما بعد از این برهه، دوباره نزول کردند. از آخرین برد این تیم 6 هفته می‌گذرد. این روند سینوسی، کار را به جایی رساند که گسترش فولاد تقریبا از کسب سهمیه ناامید شد. سه تیم اول جدول کاملا مشخص هستند و سهمیه چهارم آسیا هم متعلق به قهرمان جام حذفی است، مگر اینکه تراکتورسازی، جام حذفی را فتح کند. دراین‌صورت تیم چهارم لیگ، شانس گرفتن سهمیه را دارد. درنهایت، وضعیت متزلزل گسترش باعث تضعیف جایگاه کمالوند هم شده و بعید است مدیران گسترش، فصل بعد را هم با این مربی آغاز کنند.

آوار نیم‌فصل دوم روی سر تراکتورسازی

تراکتورسازی با امیر قلعه‌نویی شروع خوبی داشت. خیلی‌ها در ابتدای فصل معتقد بودند پرسپولیس تیم بی‌رقیب این دوره از لیگ خواهد بود. در پایان نیم‌فصل، تراکتورسازی فقط دو امتیاز کمتر از پرسپولیس داشت. اما در نیم‌فصل بحران شروع شد؛ چند بازیکن مثل عالیشاه، نوراللهی و بیک‌زاده به این تیم رفتند تا تیم قلعه‌نویی تقویت شود ولی ناگهان خبر رسید با حکم تراکتورسازی دیگر نمی‌تواند از بازیکنان جدیدش استفاده کند. مصدومیت محمد ایران‌پوریان، بازیکن کلیدی تراکتورسازی در چند بازی حسابی کار دست این تیم داد و محرومیت‌های گاه‌وبیگاه بازیکنان کلیدی این تیم مثل مهدی کیانی هم مزید بر علت شد تا تراکتور در نیم‌فصل دوم افت عجیبی را تجربه کند. شکست 3 بر صفر در مقابل پرسپولیس، نقطه عطف ماجرای تراکتورسازی در این فصل بود، تا جایی که نه‌تنها قهرمانی را به پرسپولیس واگذار کرد بلکه جایگاه دومی‌اش هم از طرف استقلال به‌شدت مورد تهدید قرار گرفت. تنها دلخوشی تراکتورسازی در این فصل، رسیدن به فینال جام حذفی است اما حریف، تیم خوبی است؛ نفت تهران با علی دایی که متخصص فتح جام حذفی است.

بنیان‌دیزل و یادگار امام؛ مرکز تولید حاشیه!

اما ناکامی تبریزی‌ها در این فصل فقط مربوط به نتیجه نبود و ورزشگاه‌های این شهر امسال شاهد حواشی بسیاری بودند. ورزشگاه یادگار امام که تا اواخر نیم‌فصل اول، آماده بهره‌برداری نشد و به‌همین‌دلیل بازی‌های تراکتورسازی در ورزشگاه اختصاصی این تیم که گنجایش کمی داشت، برگزار می‌شد، اتفاقی که چندان خوشایند نبود؛ البته بعد از آماده‌شدن ورزشگاه یادگار امام هم اوضاع برای تراکتور بهتر نشد و این تیم در بازی‌های خارج از خانه بهتر نتیجه می‌گرفت! هواداران هم از بازی‌های داخل خانه استقبالی نمی‌کردند. حالا همه منتظر بازی بزرگ هفته در این ورزشگاه هستند؛ جایی که استقلال، مهمان تراکتورسازی است؛ نبردی حساس برای کسب نایب‌قهرمانی. جو تبریز اما از مدت‌ها پیش ملتهب است؛ از بازی استقلال و گسترش فولاد در بنیان‌دیزل. در آن روز به سیدمهدی رحمتی در ورزشگاه به‌شدت فحاشی شد؛ اتفاقی تأسف‌بار که باعث رنجش همه اهالی فوتبال شد. حالا استقلال باید در دیگر ورزشگاه تبریز مهمان باشد، آن هم در حساس‌ترین بازی فصل این دو تیم. از همین الان نگرانی‌هایی دراین‌باره وجود دارد زیرا رحمتی سابقه درگیری با امیر قلعه‌نویی و هواداران تبریز را دارد. در فضای مجازی هم خبرهای خوبی دیده نمی‌شود و کمپین‌هایی برای توهین به رحمتی و دیگر بازیکنان استقلال تشکیل شده است. مسئله آن‌قدر جدی است که گفته می‌شود شاید منصوریان، رحمتی را به تبریز نبرد. این مسئله بعد از اتفاقات ناگواری که در بازی ماشین‌سازی و پرسپولیس رخ داد، حساسیت بیشتری پیدا کرده است. در این بازی هم کمپین‌هایی که در آن هواداران پرسپولیس تهدید شده بودند، فعال شدند و از دقیقه اول بازی، جو سکوها ملتهب بود. سنگ‌های فراوانی به داخل زمین پرتاب شد و افراد زیادی مصدوم شدند اما الان شاهدیم به جای اینکه مسئولان به‌دنبال حل این مشکل باشند مشغول توجیه رفتارهای ناشایست هستند. با این تفاسیر به نظر می‌رسد بازی حساس روز پنجشنبه هم حاشیه‌های فراوانی را به‌دنبال داشته باشد مگر اینکه تصمیم جدی برای مقابله با این ناهنجاری‌ها گرفته شود. امسال تبریز و تیم‌های تبریزی، روزهای خوبی را پشت سر نگذاشتند. در بازی آخر هفته هم مشخص نیست چه اتفاقی قرار است بیفتد؛ فضای تبریز مه‌آلود است.

 

وقایع اتفاقیه

۸ ۹  
آی اسپورت
2017-04-18 10:35:00
نظر دهید
۹ نظر
#بوی لجن میاد
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۱:۲۱
اگر اتفاقی بیفته پاسخگوش آقای حسنزاده است که اتفاقات قم رو ندید گرفت
۹
پانتورک
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۱:۲۷
آقای نامدار برای درمان بیماری تو اخیرا توصیه به جراحی و تغییر جنسیت میکنند
لطفا توصیه های پزشکی را گوش دهید تا مجبور نشید با این مقالات و توییت ها خود را در معرض تجاوز گرگ های خاکستری قرار دهید!!!
لیاقت شما افغان ها همین فحش هایی است که در استادیوم تبریز داده میشه
از این به بعد هم همینه
سنگ و چماق و قمه
ما از شما افغانژاد های هافهافی بدمون میاد شما بوی گند میدید نمیخوایم قدم نحستونو تو سرزمینمون بزارید
۳ ۵
آرش
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۲:۵۴
دوست عزیز
خیلی دلم می خواد فکر کنم که خشم تو ناشی از بی احترامی زیادیه که قبلا تجربه کردی
ولی وقتی می بینم که از نام ملتی (افغانستانی ها) به عنوان توهین و برای تحقیر استفاده می کنی، نمی تونم به این فکر نکنم که خود تو هم نژادپرست آزاردهنده ای بیش نیستی

برای توهین های فراوانی که دیده ای متاسفم و برای اثری که بر تو گذاشته اند و تبدیل به یک ماشین توهین و نفرت پراکنی شدی، بیشتر متاسفم

همدردی من رو بپذیر، اما اعتماد و همدلی من رو هرگز نخواهی داشت
فرزاد مهریار
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳:۲۷
افغان ها ، مردمان سرزمین آریانا هستند . از سرزمین خراسان بزرگ . همون جوری که شهید عزیز ، احمد شاه مسعود میخواست اسم استعماری افغانستان رو به جمهوری آریانا تغییر بده . پان تورک ها دشمنان خونی ما هستند و افغان ها جان ما . پس فکر نکن با افغانی خواندن ما ، به ما توهین میکنی . ولی اینو بدون ما دشمن شماییم و دشمن ارباب جوجه کمونیست شما ، و از پدر تون اردوغان تروریست هم نفرت داریم . پس با ما در نیفتید که بد می بینید...
۷
آنتی پانتورک
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳:۳۶
آخه دیوانه، تو و گرگ های خاکستریتونو اگر مردم تبریز گیرتون بیارن که مورد مرحمت گروهی قرارتون میدن.
مجبوری بیای خودت و چندتا مریض دیگه هم پیالت رو مضحکه عام و خاص قرار بدی؟؟؟
۴
یاشار تبریزلی
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۴:۰۳
متاسفم اینو بگم
ولی به دلیل اینکه این افراد نژادپرست بر خلاف اهالی فتنه!!! کاملا در آذربایجان با حاشیه امنیت فعالیت میکنند و صدا و سیما و رسانه های رسمی هم هرگز و هرگز در مقابل تبلیغات اینها واکنشی نشون نمیدند!!!
باید به اطلاعتون برسونم در این بیست سال اخیر به مدد همون موارد بالا اکثریت هستند
حتی خود من و خانوادم به خصوص بعد از جریان اون کاریکاتور روزنامه ایران کاملا احساسات ضد فارس پیدا کردیم
ولی اخیرا پی بردیم که این جریان که رسما تمامیت ارزی ایران را از داخل ایران تهدید میکنه!!!و کسی کاری به کارش نداره قطعا جریان دلسوز ما تورک ها نیست
اگه دقت کنید من الان مدت هاست تو این کری های قومیتی سکوت میکنم
مشابه من هم میبینید خیلی ها در تبریز دجار این تردید شدند و یکی از دلایلی که دیگه از استادیوم رفتن استقبال نمیشه همینه
واقعیت این هست به شخصه نمیخوام پیاده نظام یک سناریو نقشه استعماری برای منطقه خاورمیانه بشم
چون میدونم اون ور مرز هیچ کسی نیست که دلش به حال ما چه تورک و چه فارس بسوزه
استفادشونو که ببرند هممونو مثل یک دستما کهنه پرت میکنند دور
این آی دی و مشابه اون فراوون تو این 20 سال اخیر تلاش کردند اول ما تورکارو از فارسا بیزار کنند
حالا هم میخواند فارسارا از تورکا بیزار کنند
۶
امیر
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۵:۱۹
واقعا نمیدونم جواب اینا رو چی بدم. گنده تون اردوغانه ک خودش تو اروپا مضحکه همه هست. در حالی که بقیه کشور ها برای بیرون اومدن از اتحادیه اروپا همه پرسی میکنن ایشون هنوز و همیشه برای وارد شدن له له میزنن.

پ. ن.؛ امروز برای اولین بار زیر کامنت فرزاد مهر یار رو لایک کردم با اینکه طرفدار دو تیم مختلف هستیم. بشدت موافقم افغانها جان ما هستن.
۳
Mohsen Fatahzadeh
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۱:۴۰
اميدوارم تراكتور و گسترش هم سال بعد به دسته پايين تَر سقوط كنند تا به خاطر عده اى نخاله (كه تعدادشون بعد از اون همه فراخوان دادن تو بازى پرسپوليس و ماشين مشخص شد) آبروى ميليون ها ترك با شرف و با غيرت اين مملكت به حراج گذاشته نشه
۹
فرید
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۰۳:۰۸
آنتی پانتورک از کجا میگی اینا گیر مردم تبریز بیفتن تیکه پارشون میکنن؟ من که رفتم تبریز همه مردم تبریز رو اینجوری دیدم دیدی هم که یاشار تبریزلی هم که مخالفشون هست تایید کرد که اکثریت هستن. پس چون دلمون نمیخواد باور کنیم واقعیت رو حرف غیرواقعی نزنیم
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر