فهرست
آغاز فصل چرخش در پرسپولیس
آغاز فصل چرخش در پرسپولیس

آغاز فصل چرخش در پرسپولیس

آی‌اسپورت- در دنیای مربیگری، مربیان به دو گروه بزرگ تقسیم می‌شوند. گروه اول، مربیانی که وقتی به ترکیب دلخواه می‌رسند دیگر علاقه‌ای به تغییر و جابه‌جایی در ترکیب اصلی ندارند و تا جایی که مصدومیت و محرومیت دست و بال آنها را نبندد، با همان ترکیب ۱۱ نفره ادامه می‌دهند. گروه دوم، مربیانی که در هر حالتی مدام ترکیب اصلی را تغییر می‌دهند و در انتخاب ترکیب اصلی، از سیستم چرخشی استفاده می‌کنند. 

در این دسته‌بندی، گابریل کالدرون یکی از مربیان گروه دوم است و مرور کارنامه‌اش در تیم‌هایی که پیش از این حضور داشته، همین مطلب را اثبات می‌کند. کالدرون در تیم‌هایی مثل الهلال و الاتحاد که مهره کم نداشتند، از سیستم چرخشی استفاده می‌کرد و برخلاف برانکو علاقه‌ای به استفاده از یک ترکیب ثابت برای مدتی طولانی نداشت. 

حالا بعد از سه هفته از آغاز لیگ، نشانه‌هایی از این علاقه کالدرون به تغییر در ترکیب اصلی دیده می‌شود. مربی آرژانتینی پرسپولیس در سه بازی مقابل پارس جنوبی جم، تراکتور و نفت آبادان، از ۱۹ بازیکن استفاده کرده که از این جمع، ۱۷ نفر به ترکیب اصلی راه یافته‌اند و فقط محسن ربیع‌خواه و فرشاد احمدزاده هستند که در لیگ نوزدهم چند دقیقه برای پرسپولیس به زمین رفته‌اند اما هنوز راهی به ترکیب ۱۱ نفره اصلی پیدا نکرده‌اند.

در این سه بازی فقط ۵ بازیکن بوده‌اند که جایگاه‌شان در ترکیب اصلی ثابت و بی‌تغییر بوده؛ شجاع خلیل‌زاده، مهدی شیری، احمد نوراللهی، مهدی ترابی و علی علیپور. این را هم در نظر بگیریم که در لیست بزرگسالان پرسپولیس، کمال کامیابی‌نیا به خاطر مصدومیت در دسترس نیست وگرنه شاید در همین سه هفته تعداد نفراتی که کالدرون به آنها فرصت بازی داده، به ۲۰ نفر می‌رسید. در واقع بدون در نظر گرفتن سهمیه زیر ۲۳ سال، مربی آرژانتینی فقط از حسین ماهینی و آدام همتی استفاده نکرده و بقیه را ولو برای دقایقی کوتاه محک زده است. 

با این اوصاف و آنچه که از کالدرون برمی‌آید، پیش‌بینی دقیق ترکیب پرسپولیس برای دربی روز یکشنبه سخت‌تر از همیشه است. یعنی لااقل در سه پست مشخص نیست که قرمزها از کدام بازیکن بهره می‌برند، بخصوص که جونیور براندائو در اولین بازی که در ترکیب اصلی قرار گرفت، نمایش ضعیفی داشت و در دقایقی که مقابل نفت آبادان حضور داشت، هیچ شوتی به دروازه حریف نزد و یک مهاجم کاملاً کم‌اثر بود. پرسپولیسی‌ها با افت محسوس علیپور در لیگ نوزدهم، توقع داشتند اضافه شدن مهاجم برزیلی بخشی از مشکلات گلزنی این تیم را حل کند اما لااقل در بازی با نفت اینگونه نشد. پرسپولیس اگرچه تا پایان هفته سوم، ۶ امتیاز به دست آورده ولی فقط ۲ گل زده و این شاید یکی از بزرگترین نگرانی‌های کالدرون در ادامه فصل و بازی حساس دربی باشد.

۴    
آی اسپورت
2019-09-20 12:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر