فهرست
استیلی قهر کرد، شاید جای مجیدی را بگیرد!
استیلی قهر کرد، شاید جای مجیدی را بگیرد!

استیلی قهر کرد، شاید جای مجیدی را بگیرد!

آی اسپورت – تیم ملی فوتبال امید ایران روزهای پرحاشیه‌ای را سپری می‌کند؛ روزهایی که اگر فکر چاره‌ای برای آن نشود، به‌طور قطع تبعات سنگین و نتایج حاصل از آن پیامد تلخ و بسیار سنگینی را برای فدراسیون فوتبال ایران به همراه خواهد داشت. امیدها بعد از ۳ اردوی داخلی و یک بازی تدارکاتی با تیم ملی بزرگسالان همراه با فرهاد مجیدی، سرمربی جوان خود راهی ازبکستان شدند و با دو شکست که اتفاقا یکی از آنها شکستی سنگین و مفتضحانه بود، به تهران بازگشتند و به نظر می‌رسد این تیم با فرهاد مجیدی ره ترکستان را در پیش گرفته و درنهایت به هر جایی خواهد رسید، جز المپیک ۲۰۲۰ توکیو.

چرا کرانچار رفت؟

تیم ملی امید همراه با سرمربی کروات خود مرحله اول رقابت‌های مقدماتی المپیک را به دشواری پشت‌سر گذاشته و ناپلئونی به مرحله پایانی صعود کرد. تیمی که خالی از مهره‌های اسمی بوده و هست، با هدایت کرانچار هم حرفی برای گفتن نداشت تا فدراسیون دست به تغییر کادرفنی بزند. مباحث مالی و مشکلات فنی باعث شد فدراسیون با کرانچار خداحافظی کرده و بعد از چند ماه فرهاد مجیدی را با رزومه‌ای ناچیز در امر مربیگری جایگزین وی کند.

یک انتخاب غیرفوتبالی و نتایج ضعیف

در آن زمان درحالی اسامی‌ای مانند نمازی، گل‌محمدی، مجیدی، ویسی و حتی یکی، دو مربی خارجی برای سرمربیگری تیم امید شنیده می‌شد که استیلی در محافل شخصی با پیش‌بینی چنین روزهایی نسبت به انتخاب مجیدی هشدار داده و اعلام کرده بود این مربی در اندازه‌های هدایت امیدها نیست، اما یک‌سری مسائل غیرفوتبالی با این توجیه که مجیدی در 5 هفته توانست با استقلال موفق عمل کند، درنهایت این مربی را روی نیمکت امیدها نشاند.

تیم ملی امید درحالی برای برگزاری دو دیدار تدارکاتی راهی ازبکستان شد که تا قبل از آن فقط دو اردوی تدارکاتی را در تهران زیرنظر کادرفنی جدیدش تجربه کرده بود. با این حال، در دو دیداری که در تاشکند برگزار شد، به‌قدری امیدها ناهماهنگ و ضعیف نشان دادند که همه را برای صعود به المپیک و شکستن طلسم ۴۳ ساله ناامید کردند. بازی ضعیف و ناهماهنگ، تعویض‌های غلط، تدابیر نادرست فنی و... باعث شد برای اولین‌بار ازبکستان در تاریخ فوتبال خود بتواند در دیداری که یک پای آن تیم ملی ایران بود، ۴ گل به ثمر برساند و بهترین پیروزی تاریخی‌اش را مقابل امید ایران جشن بگیرد.

نکته قابل‌توجه اینکه در غیاب ساکی، ۴-۵ بازیکن برای پست دفاع راست برای امیدها به میدان رفتند تا آقای سرمربی درنهایت باز هم مهره اصلی خود برای این بخش از زمین را نشناسد، آن‌هم درحالی که مدت زیادی تا شروع مسابقات مقدماتی باقی نمانده است.

مربی اسپانیایی، بی‌مربی اسپانیایی!

مجیدی چندی پیش در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که «اولین دستیار خارجی که جهت عقد قرارداد معرفی کردم، سانچز، مربی آکادمی اسپانیول بود، اما فدراسیون اصرار داشت قرارداد ۶ ماهه ببندد و سانچز به‌عنوان یک مربی حرفه‌ای خواستار قرارداد یک‌ساله شد که فدراسیون نپذیرفت. بعد از آن، یک دستیار صربستانی معرفی کردم که ۸ سال سابقه کار در آکادمی رئال‌مادرید را داشته و سرمربی تیم زیر ۲۳ سال ترکمنستان هم بوده که متاسفانه مورد تایید قرار نگرفت و بعضی اعضای کمیته فنی مثل آقای اکبر محمدی با حضور این مربی مخالفت کردند.»

این درحالی است که شنیده می‌شود محمدی در این خصوص مخالفتی نداشته و برخی عوامل دیگر ازجمله عدم‌شناخت مجیدی از این مربی و کار نکردن با وی و هزینه بالای این مربی و درنهایت اعضای کمیته فنی به دلایلی که به آنها اشاره شد، باعث شد مربی اسپانیایی هرگز دستیار مجیدی نشود و انتخاب مربی تیم ملی به سمت و سوی دیگری برود.

مداخله‌گر کیست؟

مجیدی در مصاحبه خود از اکبر محمدی نام برده، اما گویا به این شکل سعی کرده از یک مهره اصلی نام ببرد که در کارهای فنی دخالت کرده و مانع از رسیدن او به اهدافش می‌شود. ظاهرا منظور مجیدی از مداخله‌گر اصلی، حمید استیلی بوده و به نظر می‌رسد وی با این مصاحبه قصد دارد مدیر تیم امید را از اهداف فنی و مقاصدی که دارد، دور نگه دارد.

دستیاران کوچک

مجیدی درحالی فرشاد ماجدی را به‌عنوان دستیار اولش در تیم امید انتخاب کرد که این مربی در زمان کرانچار به‌عنوان نفر آخر کادرفنی وظیفه چیدن کنزها و موانع را داشته و بعد از اینکه در استقلال به‌عنوان دستیار سرمربی موقت این تیم انتخاب شد، در ادامه نیز همراه با مجیدی به تیم ملی امید رسیده و همراه با وی سکاندار این تیم شد. وجود چنین نفراتی درنهایت فدراسیون را به سمت آن برد تا یک دستیار و شاید آلترناتیو را برای تیم امید در نظر بگیرند که درنهایت امید نمازی انتخاب شد و کارش را آغاز کرد.

قهر استیلی و دو فرضیه

حمید استیلی حدود یک ماه پیش نسبت به این انتخاب، اعتراض خفیفی را مطرح کرده و حاضر به ادامه همکاری نشد تا اینکه در ادامه صحبت با مسئولان فدراسیون تصمیم گرفت امیدها را در سفر به ازبکستان همراهی کند. اما حالا درباره استیلی که اتفاقا دیروز جلسه‌ای با اکبر محمدی داشت، دو فرضیه مطرح شده است؛ اول اینکه وی قرار است بعد از برگشتن تاج از فیفا در دیدار با وی نسبت به آینده تیم ملی امید و نتایج مفتضحانه این تیم در انتخابی المپیک که ژانویه در تایلند برگزار می‌شود، هشدار لازم را به فدراسیون بدهد و درصورتی که عزمی برای تغییرات در کادرفنی امیدها نبیند، از سمت خود استعفا دهد و فرضیه دوم که به احتمال زیاد اجرایی خواهد شد نیز این است که با برکناری مجیدی، استیلی به‌عنوان سرمربی تیم امید انتخاب شده و به همراه نمازی در مسابقات پیش‌رو این تیم را هدایت کند. هرچند از احتمال سرمربیگری نمازی نیز نباید به سادگی عبور کرد.

هزینه برکناری بیشتر است یا نتایج پیش‌رو؟

مجیدی که حالا برای برکناری دیگر با بهانه نداشتن کارت مربیگری مواجه نیست، دیگر از این جهت نمی‌تواند دستاویزی به فدراسیون بدهد ولی عده‌ای هم هستند که عنوان می‌کنند اخراج یا برکناری وی در این برهه هزینه‌های زیادی را برای فدراسیون فوتبال به همراه خواهد داشت، اما سوال اینجاست که هزینه برکناری بیشتر است یا نتایجی که در آینده به خاطر برخی اتفاقات فنی و عدم‌دانش، شناخت و آگاهی از بازیکنان و شرایط امیدها به   دست می‌آید؟ شاید هم فدراسیون با توسل به کمیته ملی المپیک تصمیماتی را بگیرد که درنهایت مسیر امیدها را در فاصله ۳-۴ ماه مانده به آغاز رقابت‌های حساس و سرنوشت‌ساز پیش‌رو تغییر دهد.

دایی سوخت، مجیدی را نسوزانیم

درحال حاضر جو نارضایتی خاصی در تیم امید و حتی فدراسیون فوتبال علیه چهره محبوب استقلالی‌ها به وجود آمده است و شاید طی روزهای آینده شاهد کنار رفتن مجیدی باشیم. با این حال، باید به مجیدی به‌عنوان یک چهره ملی نگاه کرده و هر تصمیمی که به نفع او هست، اتخاذ شود تا درنهایت بلایی که در مسیر ملی بر سر علی دایی آمد، برای فرهاد مجیدی تکرار نشود.

 

فرهیختگان 

۳ ۱  
آی اسپورت
2019-09-14 11:11:00
نظر دهید

۱ نظر
اسمان
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸، ۱۱:۳۸
اخه برادرمن مجیدی کجاش چهره ملی بوده.در جام جهانی بازی کرده.یا درتیم ملی بازیهای زیادی داشته.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر