فهرست
زندگی بدون پروفسور؛ پرسپولیس آمادگی دارد؟
زندگی بدون پروفسور؛ پرسپولیس آمادگی دارد؟

زندگی بدون پروفسور؛ پرسپولیس آمادگی دارد؟

آی اسپورت - وقتی نام برانکو به‌عنوان جدی‌ترین گزینه سرمربیگری پرسپولیس از آخرین جلسه مدیران باشگاه برای انتخاب جانشین حمید درخشان خارج شد، هنوز هیچ‌کس تصور نمی‌کرد مرد کروات یکی از مهم‌ترین دوره‌‌های تاریخ تیم را رقم بزند. داستان برانکو در پرسپولیس را دیگر کم و بیش همه می‌دانند. از جام‌ها و پیروزی‌های بزرگ و نمایش‌های جذاب؛ تا بدشانسی‌ها، پنجره‌های بسته و دست‌های خالی. آنچه هیچ‌کس درباره‌اش اطمینان ندارد، به دوران جدایی ایوانکوویچ از باشگاه برمی‌گردد. سؤال بزرگ اینجاست که آیا این مقطع فوق‌العاده برای پرسپولیس، با رفتن سرمربی به پایان خواهد رسید؟ همه موفقیت‌های سرخپوشان در این چند فصل، تنها توسط برانکو شکل نگرفته‌اند. عوامل مختلفی دست به‌دست هم داده‌اند تا این باشگاه به نقطه اوج نزدیک شود اما به‌نظر می‌رسد مرد کروات در مرکز این دایره قرار گرفته و نقطه‌های مختلف را برای موفقیت به هم وصل کرده است. پیش از پروفسور، پرسپولیس ترکیب‌های به‌مراتب پرستاره‌تر، شرایط مالی به‌مراتب بهتر و قرعه‌های آسیایی ایده‌آل‌تری داشت اما هرگز به این اندازه تشنه و گرسنه رسیدن به پیروزی نبود.

«اگر قصد نداشتم بمانم، قراردادم را تمدید نمی‌کردم»؛ این جمله برانکو، امیدواری به حفظ این مربی را برای هواداران باشگاه تقویت می‌کند اما سرمربی قرمزها در عین حال تأیید کرده که پیشنهاداتی از باشگاه‌های شرق و غرب آسیا دارد. تیم‌های کره‌ای و قطری، شانس‌شان را برای به خدمت گرفتن مربی تیم فینالیست آسیا امتحان می‌کنند و ممکن است این دورخیز در نهایت، موفقیت‌آمیز باشد. وضعیت مالی پرسپولیس چندان رضایتبخش نیست و مهره‌های تیم در اعتراض به چنین شرایطی،روز سه‌شنبه حاضر به شرکت در جلسه تمرینی نشدند. اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، بعید نیست ایوانکوویچ برای ترک نیمکت این تیم ترغیب بشود. علاوه بر باشگاه‌های خارجی، احتمال پیوستن پروفسور به تیم ملی بعد از جام ملت‌های آسیا نیز ابدا نباید نادیده گرفته شود. او هیچ‌وقت علاقه‌اش را برای حضور دوباره روی این نیمکت انکار نکرده است. شاید 12سال قبل، این مربی هنوز پرستیژ لازم را برای برخورد با ستاره‌های بزرگ فوتبال ایران را نداشت اما برانکو در این سال‌ها کاملا تغییر کرده و حالا تصمیم دارد پروژه ناتمامش روی نیمکت تیم ملی را نیز به سرانجام برساند. او کاملا از این شغل استقبال می‌کند و کنایه‌های کارلوس کی‌روش بی‌دلیل به طرف سرمربی پرسپولیس روانه نمی‌شوند. ملحق‌شدن ایوانکوویچ به تیم ملی شاید بخشی از هواداران و بازیکنان پرسپولیس را راضی کند اما نباید فراموش کرد که به محض رخ دادن این انتقال، پرسپولیسی‌ها دیگر برانکو را از دست داده‌اند.

دوران بعد از برانکو برای پرسپولیس چگونه سپری خواهد شد؟ این مدیران باشگاه هستند که باید به این سؤال جواب بدهند. آیا آنها هیچ آلترناتیوی برای این اتفاق در ذهن دارند؟ برای هوادارانی که دیگر به تاکتیک‌های برانکو و نمایش‌های پرجزئیات پرسپولیس خو گرفته‌اند، پذیرفتن یک «مربی ایرانی» دیگر ساده به‌نظر نمی‌رسد. علی دایی و یحیی گل‌محمدی پیش از این، سرمربی پرسپولیس بوده‌اند و هر کدام در این آزمون، درخشان ظاهر نشده‌اند. حضور دوباره آنها روی نیمکت، یک ریسک بزرگ برای تیم خواهد بود. بدون تردید تماشاگران پرسپولیس، حضور یک مربی خارجی بزرگ را بهترین جایگزین برای برانکو می‌دانند. با وجود این پیش از این انتخابی مثل مانوئل ژوزه با وجود دورنمای جذابش، به یک کابوس بزرگ برای این باشگاه تبدیل شد. بدون ایوانکوویچ، پرسپولیس مهم‌ترین قطعه از پازل موفقیتش را از دست خواهد داد. باشگاه برای پر کردن این جای خالی با گزینه مناسب، کار بسیار دشواری در پیش خواهد داشت. زندگی بدون برانکو، شروع دوران تازه‌ای در پرسپولیس خواهد بود؛ عصری که همچنان می‌تواند طلایی بماند. تنها به شرطی که مربی جدید نیز به اندازه مرد کروات مستعد رسیدن به موفقیت‌های بزرگ باشد.

همشهری ورزشی

۱۰ ۵  
آی اسپورت
2018-11-29 15:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
پرسپولیس واقعی
پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، ۱۵:۴۰
به چند دلیل پرسپولیس بعد از برانکو به مشکل بر می خورد!
آقای برانکو به مرور تیمی یکدست و دلخواه درست کرد ،
به مرور بازیکنان نامناسب (چه اخلاقی و چه تاکتیکی ) را کنار گذاشت و وبه یک ترکیب ایده آل دست پیدا کرد.
اما این ترکیب ایده آل در ابتدای فصل جاری با رفتن بازیکنان شاخص بهم خورد؛
به خاطر محرومیت فرصت بزرگ هماهنگی با بازیکنان جدید از دست رفت ، نیم فصل اول برای خیلی از تیمها حکم هماهنگی را دارد و نیم فصل دوم تلاش برای رتبه دلخواه
پرسپولیس این فرصت را از دست داد.
نیمکت تقریبا غیر قابل استفاده و نا مطمئن ، بدتر نشان می دهد که چقدر پرسپولیس در صندوقچه اش بی اعتبار است ، برفرض دو یا سه بازیکن خوب بگیریم ، باز برای فصل جدید ناکافیست !
یعنی تیم در ابتدای فصل جدید خانه تکانی بزرگی خواهد داشت ،
به انضمام اینکه سید جلال هم شاید آخرین ماهای فوتبالی اش را در سطح بازیکن سپری می کند.

امیدوارم هواداران عزیز منطقی فکر کنند و مسئولان پرسپولیس هم عاقل باشند و برانکو را نگه دارند چون در غیر اینصورت یک تیم بدون پشتوانه به نفر بعدی می رسد.
فرزاد مهریار
پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۹
پرسپولیس نباید بگذارد برانکو به تیم ملی برود . چون هم پرسپولیس نابود میشود ، هم برانکو توان مقابله با فضای منفی ایجاد شده از سوی خبرنگاران کی‌روشی پور و هواداران دیگر تیمها را ندارد
.
پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، ۱۷:۲۴
دارن هوادارای پرسپولیس رو میترسونن تا کاری به کار کیروش نداشته باشن ولی کور خوندن کیروش گورش رو کند
آرش6
پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، ۱۷:۳۱
حالا چرا شما زور میزنید برانکو از پرسپولیس بره ؟؟؟

نترسید آرزو های کیروش و کیروشی پور ها - برای برانکو خاطره هستش و اونها رو بدست اورده
محسن
پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، ۲۰:۳۰
پشت این دیوارها،برانکو مشتری ندارد،در ایران نظیر ندارد.لطفا شما دیگه حال به هم زن نباشید و بازارگرمی نکنید.خارج از ایران،باشگاهها چه موفق شوند چه نشوند سراغ کرواتها نمیروند.در آسیا چند تیم مطرح سراغ دارید که در ده سال گذشته،مربی کروات داشته باشه؟؟؟؟!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر