فهرست
هفتاد و پنج روز
هفتاد و پنج روز

هفتاد و پنج روز

آی اسپورت - اگر قرار باشد همین حالا یک نفر را که در زمانی کوتاه از عرش به فرش رسیده است مثال بزنیم شاید برانکو ایوانکوویچ بهترین مثال باشد. سرمربی اهل کرواسی روز ۱۲ خرداد همین امسال با پرسپولیس قهرمان جام حذفی شد. دو هفته قبل‌تر هم با همین تیم توانسته بود به سومین قهرمانی پی در پی در لیگ برتر ایران برسد. آن روزها برانکو روی ابرها سیر می‌کرد. اما شنبه شب در ورزشگاه ملک عبدالله شهر جده باران بطری و سنگ بود که روی سر این مربی می‌بارید. الاهلی در سومین هفته لیگ فوتبال عربستان در زمین خودش با نتیجه دو بر یک مغلوب الوحده شد. لحظاتی بعد از سوت پایان توئیتر منتسب به رئیس باشگاه خبر عجیب را منتشر کرد: «مالک باشگاه الاهلی امیر منصور بن مشعل، برانکو را اخراج کرد.»

چه استقبالی؛ عجب بدرقه‌ای

داستان برانکو در الاهلی خیلی عجیب و باورنکردنی است. فقط مرور داستان استقبال بزرگ از برانکو در جده و بدرقه تلخ او در ورزشگاه ملک عبدالله کافی است تا به عجیب بودن این داستان پی ببریم. در روزهایی که برانکو بعد از قهرمانی جام حذفی ایران را ترک کرده بود و شایعات پایان همکاری‌اش با پرسپولیس در رسانه‌های ایران و عربستان منتشر می‌شد سعد الحارثی خبرنگار مشهور سعودی با یک توئیت طعنه آمیز قلب هواداران پرسپولیس را لرزاند. او نوشته بود: «تهران برای رفتنت گریه و جده، موفقیت و نامت را ستایش می‌کند. خوش آمدی پروفسور ایوانکوویچ.» با این توئیت بود که تقریبا همه در ایران از رفتن برانکو به الاهلی مطمئن شدند. البته تا چند روز بعد هم عده‌ای منتظر بازگشت پروفسور به تهران بودند. آن‌ها در فضای مجازی کمپین تشکیل داده بودند و چند روز هم در مقابل ساختمان باشگاه پرسپولیس تجمع کردند. علیه ایرج عرب شعار می‌دادند تا شاید او برود و برانکو برگردد. اما همه می‌دانستند که برگشتی در کار نیست. روزی که پرواز حامل سرمربی جدید الاهلی در فرودگاه جده به زمین نشست تعداد زیادی از هواداران این تیم در فرودگاه به استقبال برانکو رفته بودند. آن‌ها از اینکه یک مربی موفق و بزرگ هدایت تیم‌شان را بر عهده گرفته دیوانه‌وار خوشحال بودند. یک روز پیش از بازی رفت الاهلی و الهلال در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان که قرار بود در ورزشگاه خانگی الاهلی برگزار شود یک طرح موزاییکی خارق العاده در این ورزشگاه اجرا شد تا مشخص شود هواداران الاهلی چقدر برانکو را دوست دارند. اما شنبه شب خبری از این خوشحالی‌ها و حمایت‌ها نبود. برانکو بعد از فقط بازی که هدایت الاهلی را بر عهده داشت از این تیم اخراج شد. او در این ۵ بازی دو برد، یک مساوی و دو باخت به دست آورد و این نتایج اصلا برای مالک باشگاه قابل قبول نبود. برای همین در همان ورزشگاه بود که دستور اخراج برانکو را صادر کرد. کل داستان برانکو در الاهلی ۷۵ روز طول کشید. از اول جولای تا ۱۵ سپتامبر.

۵ بازی و فقط ۷ امتیاز 

حقیقت این است که مدیران باشگاه الاهلی برانکو را به عنوان یک مربی «برنده» استخدام کرد بودند. کارنامه برانکو در پرسپولیس شگفت انگیز بود.۳  قهرمانی لیگ برتر، ۳ قهرمانی سوپرجام، یک قهرمانی جام حذفی، یک نایب قهرمانی آسیا و یک بار دیگر حضور در جمع ۴ تیم پایانی لیگ قهرمانان. این همه موفقیت آن هم در تیمی مثل پرسپولیس که سال‌ها بود در عطش کسب قهرمانی می‌سوخت مدیران الاهلی را برای جذب او متقاعد کرد. آن‌ها به برانکو پیشنهادی دادند که رد کردنی نبود. با آپشن‌ها و در صورت قهرمانی در لیگ عربستان در پایان یک فصل دو میلیون و ششصد هزار یورو دریافت می‌کرد. بدون پاداش و آپشن هم قرارداد او یک میلیون و هشتصد هزار یورو بود. مدیران الاهلی آنقدر از موفقیت تیم‌شان با برانکو مطمئن شده بودند که چنین قرارداد هنگفتی را با او امضا کرده بودند. اما نتایج الاهلی با برانکو ناامید کننده بود. الاهلی در بازی رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در زمین خودش با نتیجه ۴-۲ به الهلال باخت تا حذفش قطعی شود. الاهلی البته در بازی برگشت با یک گل الهلال را شکست داد اما این برد برای جلوگیری از حذف کافی نبود. آن شکست سنگین خانگی مقابل حریف دیرینه انتقادات زیادی را از برانکو در پی داشت. تا حدی که اولین شایعه برکناری‌اش همان روزها منتشر شد. برانکو ماند تا شاید بتواند این ناکامی را در لیگ حرفه‌ای عربستان جبران کند. اما اوضاع در لیگ هم اصلا خوب پیش نرفت. الاهلی در بازی اول لیگ، مقابل تیم تازه لیگ برتری شده العداله با تساوی یک بر یک متوقف شد. در بازی دوم الاتفاق را با گلی دیرهنگام با نتیجه دو بر یک شکست داد و شنبه شب در بازی سوم در زمین خودش با نتیجه دو بر یک مغلوب الوحده شد. این بازی تبدیل به آخرین بازی شد که برانکو روی نیمکت الاهلی می‌نشست. الاهلی در پایان این هفته با 4 امتیاز در رده هفتم ایستاد. اما نکته این بود که همه بازی‌های الاهلی در لیگ آسان بود. با این وجود این تیم نتایج مطلوبی را نگرفت و در نهایت صبر مالک باشگاه تمام شد.

اعتمادی که از دست رفت 

برانکو در الاهلی نتایج بدی گرفت. اما او در پرسپولیس شروع بدتری داشت. پس چرا اینقدر زود از الاهلی اخراج شد؟ او در ۴ هفته ابتدایی لیگ پانزدهم با پرسپولیس فقط یک امتیاز گرفت و پرسپولیس را به نازل‌ترین رده جدول در تاریخ لیگ برتر یعنی رده شانزدهم جدول سوق داد. اما هواداران پرسپولیس از او حمایت کردند. این حمایت دو دلیل داشت. یکی این که پیشرفت و تحول در سبک بازی پرسپولیس در همان۴  بازی مشخص بود. پرسپولیس به شدت هجومی و چشم نواز بازی می‌کرد اما ضعف فردی در درون دروازه و خط دفاع باعث می‌شد نتایج مطلوب را نگیرد. دلیل دوم این بود که پرسپولیس در آن ۴ بازی به گواه دوست و دشمن از داوری ضربه خورد. به خصوص در دو بازی مقابل نمایندگان اصفهان. با این وجود هواداران پرسپولیس از برانکو حمایت کردند و نتیجه‌اش را هم دیدند. پرسپولیس در همان فصل در روز آخر و فقط با دو تفاضل گل کمتر، قهرمانی را به استقلال خوزستان تقدیم کرد. اما بعدا در ۳ فصل متوالی قهرمان شد. اعتماد و ایمان هواداران پرسپولیس به برانکو تا حدی پیش رفت که هشتگ «هرچی برانکو بگه» تبدیل به یکی از نمادهای هواداری در این تیم شد. در این مدت هواداران پرسپولیس در هر اتفاقی پشت برانکو ایستادند و وقتی او با بازیکنان مشکل پیدا می‌کرد هواداران کاملا از مربی تیم‌شان حمایت می‌کردند. اما در الاهلی این اتفاق نیفتاد. بسیاری از هواداران الاهلی بعد از همان شکست اول مقابل الهلال اعتمادشان به برانکو را از دست دادند و جو سکوها علیه برانکو شد. یک مشکل بزرگ برانکو در الاهلی هم مربوط به درگیری‌اش با عمر السوما ستاره سوری این تیم بود. روابط این دو نفر از همان آغاز حضور برانکو در الاهلی خوب پیش نرفت. برانکو عمر را نیمکت نشین کرد و این برای او و هواداران الاهلی قابل قبول نبود. هواداران الاهلی در این ماجرا هم برعکس پرسپولیسی‌ها رفتار کردند و از عمر حمایت کردند.

ناکام در گران‌ترین الاهلی تاریخ

یکی دیگر از دلایلی که باعث اخراج زودهنگام برانکو از الاهلی شد مربوط به تیمی می‌شود که او بست. برانکو از وقتی که به الاهلی پیوست تا همین هفته پیش مشغول جذب بازیکن بود. او در این مدت ۱۱ بازیکن خرید که یک بازیکن را هم قرضی به تیمی دیگر رفته بود پس گرفت. از این ۱۱ بازیکن، چهار نفر خارجی بودند که اتفاقا قیمت بالایی هم داشتند و مثل خود برانکو هزینه زیادی روی دست باشگاه گذاشتند. اروین زوکانویچ مدافع وسطی بود که از جنوا ایتالیا به الاهلی آمد. قرارداد او با الاهلی یک میلیون و ۳۵۰ هزار یورو بود. نفر بعدی لوکاس لیمای برزیلی بود که از نانت فرانسه راهی الاهلی شد. او با قراردادی ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار یورویی تا پایان سال ۲۰۲۲ به الاهلی پیوست. الویس ساریچ هافبک وسط بوسنیایی هم با قراردادی ۵۸۵ هزار یورویی از سامسونگ بلووینگز به تیم برانکو آمد. آخرین خرید خارجی الاهلی یوسف بلایلی وینگر معروف تونسی بود که تیم اسپرانس تونس را ترک کرد و با قراردادی یک میلیون و ۳۵۰ میلیون یورویی راهی شبه جزیره شد. بقیه خریدهای الاهلی هم اگرچه داخلی بودند اما قیمت بالایی داشتند. به هر حال الاهلی تیم بزرگی در عربستان است و بازیکن ارزان و بی کیفیت نمی‌خرد.

مقصد بعدی؛ چین یا تیم امید ایران؟

مطابق معمول بعد از چنین اتفاقاتی اولین سوالی که پیش می‌آید این است که مقصد بعدی مربی اخراج شده کجاست؟ خیلی زود است که به این سوال جوابی داده شود. اما شنبه شب و بعد از خبر اخراج برانکو یک خبر عجیب دیگر هم منتشر شد. محمد النمری روزنامه‌نگار سرشناس عربستانی در یکی از این واکنش‌ها دست به افشاگری عجیبی درباره برانکو زد و مدعی شد این مربی کروات قبل از دیدار برابر الوحده با یک باشگاه چینی به توافق رسیده و به زودی راهی لیگ این کشور خواهد شد. رفتن برانکو به چین بعید نیست. چرا که او حد فاصل سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ سرمربی تیم اس.دی لنونگ چین بوده است. اما از هم خبر عجیب‌تر این که فدراسیون فوتبال ایران هم به دنبال استخدام اوست. دیروز شایعه شد که فدراسیون فوتبال ایران می‌خواهد این مربی کروات را جایگزین فرهاد مجیدی در تیم امید ایران کند. تیم امید ایران وضعیت خوبی ندارد و از راهروهای فدراسیون خبر می‌رسد اگر گزینه مناسبی پیدا شود تغییر در کادر فنی تیم امید اصلا بعید نیست. حالا اگر این گزینه برانکو باشد هم که چه بهتر!

 

سازندگی

۴ ۲  
آی اسپورت
2019-09-16 16:30:00
نظر دهید

۲ نظر
ایرانی
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸، ۱۶:۴۹
حالا مشخص شد این دلال کروات هیچی از مربیگری نمیداند در همه بازیهای پرسپولیس هم به کمک داوران بی شرف برنده می شد لعنت به همه داوران بی شرف و خود فروش ایران
...
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸، ۱۸:۳۱
همین الان کیسه فلک زده از 3 بازی 2 امتیاز گرفته اونم با سرمربی 1/6 میلیون یورویی همیشه اخراجی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر