فهرست
لوک خوش‌شانس یا جادوگر بزرگ؟
لوک خوش‌شانس یا جادوگر بزرگ؟

لوک خوش‌شانس یا جادوگر بزرگ؟

آی اسپورت – نام «لوک نیلیس» دور از سرزمین مادری‌اش و یا کشور هلند، در خاطر هواداران بریتانیایی جا خوش کرده و از او خاطره تلخی در یادها نقش بسته است! او در دومین دیدار خود در لیگ برتر انگلیس دچار شکستگی پا شد و بعد از آن دیگر نتوانست بازی کند! نام او در لیست قربانیان مصدومیت قرار گرفته، مصدومیت‌های تلخی که کارنامه درخشانش را به ایستگاه پایانی رساند. به همین دلیل برای بسیاری از فوتبال‌دوستان تصمیم «رونالدو نازاریو» برای انتخاب او به عنوان بهترین زوج، دومین تصمیم عجیبش پس از مدل موهایش در سال ۲۰۰۲ بود اما برای آن‌هایی که کارنامه مهاجم بلژیکی را دنبال می‌کردند، انتخاب نیلیس توسط رونالدو بسیار شیرین و عادلانه به حساب می‌آمد.

نیلیس یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ لیگ هلند است؛ او در ۶ فصل حضورش در آیندهوون هم گلزن بود، هم گلساز. ضمن اینکه از او به عنوان بازیکنی یاد میشد که همواره تیم را به سوی جلو می‌برد. لوک هم به عنوان مهاجم دوم و هم مهاجم نوک در زمین ایفای نقش کرده و جالب‌تر اینکه با هر دو پا مهارت بازی با توپ را داشت. تکنیک، دید و زرنگی او منجر به خلق موقعیت‌های پرشمار برای خودش و زوجش میشد، موقعیت‌هایی که به او امکان زدن گل‌های انفرادی بسیاری را داد. او از سرعت سرسام‌آور یا فیزیکی عجیب بهره نمی‌برد اما به شدت باهوشی بود. قدرت دریبل‌زنی، شوتزنی دقیق و زوج‌سازی هوشمندانه‌اش در زمین او را برای مدافعان، رقیبی بسیار سرسخت می‌ساخت.

نیلیس و کرنچویچ – زوج خط حمله طلایی اندرلخت - در فینال جام حذفی بلژیک در فصل ۱۹۸۸ هر یک توانستند یک گل بزنند؛ آن‌ها زوج خطرناکی تشکیل داده بودند، زوجی که هر خط دفاعی را نابود می‌کرد و در فصل ۱۹۸۸ به رکورد مجموع ۴۲ گل در لیگ رسید. لوک به هیچ عنوان بازیکن خودخواه به حساب نمی‌آمد و سرعتش در تصمیم‌گیری بالا بود که همین مسئله او را به یک زوج مطلوب تبدیل می‌کرد. جدایی کرنچویچ از اندرلخت با انتصاب «آد دِموس» به عنوان سرمربی جدید باشگاه همراه شد که نقش مهمی در کارنامه نیلیس داشت. با راهنمایی‌های سرمربی جدید، لوک خود را به ترکیب اصلی تیم ملی بلژیک رساند. ضمن اینکه اندرلخت نیز در همان سال با نیلیس به فینال جام برندگان جام اروپا رسید اما در فینال مغلوب سمپدوریا شد. با این حال ستاره بلژیکی در مراحل قبل توانسته بود چهار گل به ثمر برساند که یکی از گل‌های مهم او برابر دینامو بخارست در نیمه‌نهایی به ثبت رسید و به این ترتیب تمام اروپا از استعداد او آگاه شدند.

نیلیس در هر باشگاهی پا گذاشت، زوج خطرناکی تشکیل داد؛ از جمله در آیندهوون و کنار «رود فن‌نیستلروی». رابطه دو مهاجم فوق‌العاده بود و ستاره هلندی درباره نیلیس گفت: «من همه چیز در این جهان را به او مدیون هستم. هیچ بازیکن دیگری نیست که من به او به اندازه لوک احترام بگذارم و شک دارم دو بازیکن دیگری پیدا شوند که مانند ما به هم نزدیک باشند. او واقعا گاهی اوقات دیوانه‌ام می‌کرد و از او متنفر می‌شدم؛ گاهی هم شاید برعکس این موضوع رخ می‌داد ولی عشق و نفرت همیشه به هم نزدیک هستند و شاید همین دلیلی باشد که ما بهترین دوستان هم شدیم.»

اما سرنوشت بازی دیگر برای لوک در سر داشت؛ او که برای درخشش مجدد پا به استون‌ویلا گذاشت، با یک مصدومیت سنگین دنیایش رو به سیاهی گذاشت. اوضاع وخیم‌تر از حد تصور بود و پزشکان به او از احتمال قطع پایش گفتند. نیلیس در این خصوص می‌گوید: «بدترین لحظه زندگی من زمانی بود که به من گفتند شاید مجبور شوم بخشی از پایم را از دست بدهم و قطع شود. وقتی این را شنیدم گریه کردم. گاهی تعجب می‌کنم چگونه آن روز را گذراندم. از لحاظ روحی خیلی ضربه خوردم.»

نیلیس که با کیفیت و حرفه‌ای‌گری خود در فوتبال یک نمونه کامل به حساب می‌آمد، با پایانی ظالمانه روبه‌رو شد. او همیشه با لبخند بازی می‌کرد و همین مسئله آن مصدومیتِ تلخ را تلخ‌تر از زهر کرد. خوشبختانه پای او قطع نشد، ترس‌های اولیه از بین رفت و پس از آن نیلیس به مربیگری روی آورد. او که اسطوره آیندهوون بود به خانه بازگشت و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ هدایت مهاجمان آکادمی باشگاه را بر عهده گرفت. بازیکنی که ۱۱۰ گل با پیراهن آیندهوون زد، به تیمش بازگشت تا بهترین مهاجمان نسل جدید را تعلیم دهد. او گر چه در فوتبال پایان تلخی داشت اما میراثش در هلند جاودانه شد. لوک برای حضور به موقع‌اش در مکان درست در زمین به «لوک خوش‌شانس» نیز شهرت داشت اما اگر گل‌های زیبایش را ببینید کمتر فاکتور شانس را دخیل می‌دانید و بیشتر او را یک جادوگر خواهید دید.

 

سازندگی

۴    
آی اسپورت
2019-09-29 13:47:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر