فهرست
معادلات ترسناک
معادلات ترسناک

معادلات ترسناک

آی اسپورت – هیچ‌کس فکر نمی‌کرد بازی ایران و عراق در آخرین روز بازی‌های دور رفت انتخابی جام جهانی 2022 اینقدر حساس شود. اما شکست غیر منتظره ایران در مقابل بحرین کار را برای ایران سخت کرد. شاید در ساعات اولیه بعد از آن شکست همه در حال بررسی دلایل آن بودند و کسی نمی‌دانست اوضاع تیم ملی چقدر بحرانی شده. اما بعد از فروکش کردن تب و تاب اولیه شکست کم کم مشخص شد که در چه وضعیتی به سر می‌بریم. جدول گروه بسیار ترسناک شده است و بیم آن می‌رود که تیم ملی برای صعود از مرحله اول هم دچار مشکل شود. گروهی که ایران در آن قرار گرفته یکی از سخت‌ترین گروه‌های قاره آسیاست. چرا که در اغلب گروه‌ها دو تیم قدرتمند و مدعی در کنار 3 تیم متوسط و ضعیف قرار گرفته‌اند و از الان دو تیم بالای جدول مشخص هستند. در گروه A سوریه و چین، در گروه B استرالیا و اردن، در گروه C ازبکستان و عربستان، در گروه E قطر و عمان، در گروه F ژاپن و قرقیزستان، در گروه G تایلند، ویتنام و امارات و در گروه H کره جنوبی و کره شمالی مدعیان کسب رده‌های اول و دوم هستند. اما در گروه C به جز ایران دو تیم مدعی دیگر هم حضور دارند: عراق و بحرین. حتما تصدیق می‌کنید که گروه ما سخت‌تر از بقیه گروه‌هاست. چیزی که قصه را ترسناک‌تر می‌کند این است که طبق قوانین از گروه‌های 8 گانه فقط تیم اول به صورت مستقیم به مرحله بعدی صعود می‌کند. مرحله بعدی مسابقات مثل ادوار اخیر با حضور 12 تیم برگزار خواهد شد و 4 تیم باقی مانده از بین 8 تیم دوم گروه‌های 8 گانه انتخاب خواهند شد. در واقع از 8 تیمی که در رده دوم گروه‌های 8 گانه قرار گرفته‌اند 4 تیمی که امتیاز بیشتری کسب کرده‌اند به مرحله نهایی خواهند رسید.

بحران داریم چه بحرانی!

در آستانه روز آخر دور رفت مسابقات جدول برای ایران ترسناک شده است. در این گروه عراق با 7 امتیاز و تفاضل گل 6+ در رده اول است. بحرین هم 7 امتیاز دارد. اما تفاضل گلش 2+ است و به همین دلیل در رده دوم ایستاده است. ایران با باخت به بحرین روی امتیاز 6 ماند. البته تفاضل گل ایران به سبب برد پرگل مقابل کامبوج بالاست اما این مساله فعلا اهمیتی ندارد و در موضوع مهم امتیاز است. هنگ کنگ با یک امتیاز در رده چهارم ایستاده و کامبوج هم با یک امتیاز در رده پنجم جا گرفته. کامبوج تنها تیمی است که همه بازی‌هایش در دور رفت را انجام داده و در روز آخر استراحت دارد. به طور مشخص هنگ کنگ و کامبوج شانسی برای صعود ندارند. شاید زور این دو تیم به هم برسد اما در مقابل بقیه تیم‌های گروه شانسی برای کسب امتیاز ندارند و می‌شود آن‌ها را در بازیهای رفت و برگشت مقابل ایران، عراق و بحرین بازنده دانست. اتفاقی که تا همین حالا هم افتاده است و آن‌ها فقط یک تساوی در بازی رودررو داشته‌اند. در واقع باید برای تیم‌های ایران، عراق و بحرین 4 برد در بازی رفت و برگشت مقابل تیم‌های کامبوج و هنگ کنگ کنار گذاشت. پس آن چه که در تعیین سرنوشت این گروه مهم است نتایج بازی‌های رودرروی سه تیم ایران، عراق و بحرین (6 بازی) است. فعلا 2 بازی از این 6 بازی برگزار شده است. در روز اول مسابقات بحرین در زمین خودش با عراق به تساوی یک بر یک رسید و در روز چهارم بحرین باز هم در زمین خودش بازی کرد. اما این بار موفق شد ایران را شکست بدهد. به این ترتیب روشن است که وضعیت ایران در گروهش بحرانی‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. البته نکته جالب این است که 5 روز بعد از بازی با عراق، یک فیفادی دیگر هم داریم و تیم‌ها بازی پنجم خودشان در این گروه را هم انجام خواهند داد. اما ایران در این روز استراحت دارد و بازی بعدی‌‌اش را روز هفتم فروردین در ورزشگاه آزادی و مقابل تیم ملی هنگ کنگ انجام خواهد داد. نکته دیگر این که ایران در دور رفت 3 بازی را مهمان بوده و طبیعتا در دور برگشت 3 بازی را میزبان خواهد بود. تنها بازی خارج از خانه ایران هم مقابل تیم نه چندان قدرتمند کامبوج است. این می‌تواند فرصت خوبی برای ایران باشد که با حمایت هوادارانش در دور برگشت جبران مافات کند و امتیازهای لازم را بگیرد. البته به شرطی که در دور رفت بیشتر از این امتیاز از دست ندهد.

یک بازی و 3 حالت

ایران فردا در یک بازی حساس در اردن مقابل تیم ملی عراق قرار می‌گیرد. در همین روز بحرین در زمین هنگ کنگ به میدان می‌رود. با این پیش فرض که بحرین در زمین هنگ کنگ به برتری خواهد رسید و ده امتیازی خواهد شد وضعیت تیم ملی در گروه را بعد از بازی‌های فردا بررسی می‌کنیم.

اگر عراق را ببریم: در صورتی که تیم ملی ایران موفق شود فردا تیم ملی عراق را شکست بدهد دور رفت مسابقات را با 9 امتیاز تمام خواهد کرد. بحرین با پیروزی احتمالی بر هنگ کنگ 10 امتیازی می‌شود و بالاتر از ایران در صدر جدول می‌ایستد. عراق با شکست برابر ایران روی همان امتیاز 7 می‌ماند و به رتبه سوم جدول سقوط می‌کند.

اگر با عراق مساوی کنیم: در صورتی که بازی فردا با تساوی تمام شود این بحرین است که بیشترین سود را می‌برد. تساوی احتمالی در بازی فردا عراق را 8 امتیازی و ایران را 7 امتیازی می‌کند. این در حالیست که بحرین با پیروزی احتمالی بر هنگ کنگ 10 امتیازی می‌شود. در چنین وضعیتی جای عراق و بحرین در جدول عوض یم می‌شود و ایران در همان رده سوم خواهد ماند.

اگر به عراق ببازیم: در صورتی که فردا در مقابل عراق شکست بخوریم به احتمال زیاد باید فاتحه حضور در جام جهانی 2020 را بخوانیم! چرا که با این نتیجه عراق و بحرین 10 امتیازی می‌شوند و ایران روی امتیاز 6 می‌ماند. برای جبران چنین فاصله‌ای یک پیروزی کافی نیست و نیاز به دو پیروزی داریم. آن هم نه در برابر تیم‌های هنگ کنگ و کامبوج. بلکه در برابر بحرین و عراق در بازی برگشت. در این شرایط بازی مستقیم دو تیم عراق و بحرین هم اهمیت پیدا می‌کند.

امیدوار باشیم یا ناامید؟

متاسفانه مشکل تیم ملی ایران صرفا موقعیتش در جدول گروه نیست. تیم ملی ایران به دلیل مشکلاتی که در پرداخت حقوق مارک ویلموتس دارد خیلی دیرتر از آنچه که باید تمریناتش را استارت زد. ویلموتس دیر به تهران آمد و طبیعتا اردو هم دیرتر شکل گرفت. به جز این، مصدومیت چند بازیکن و تاخیر چند لژیونر در ورود به تهران باعث شد که تمرینات به شکل کامل و بی‌نقصی برگزار نشود. حالا همه جریان این مشکلات هستند و بیانیه خوشبینانه ویلموتس هم نمی‌تواند نگاه‌ها را عوض کند. سرمربی تیم ملی دیروز در بیانیه‌ای نوشت: «اندکی راجع به بازی ایران و عراق صحبت کنیم. تیم ملی به اهمیت این بازی واقف است و می‌توانم به شما اطمینان بدهم که به خوبی برای این بازی آماده می‌شویم. با اشتیاق و عزم فراوان، آمادگی خود را حفظ می‌کنیم تا شما مردم ایران به تیم ملی افتخار کنید و بازیکنان با لباس تیم ملی افتخارآفرینی کنند. همه ما یک هدف مشترک داریم و آن راهیابی به جام جهانی است. هیچ نتیجه‌ای باعث حذف قطعی یا صعود قطعی تیمی نمی‌شود، اما می‌دانیم که مسابقه پنجشنبه، بازی مهمی برای مردم ایران است و به شما مردم عزیز اطمینان می‌دهم که حداکثر توان خود را برای ارائه بهترین بازی به کار می‌گیریم.» آن بخش از صحبت‌های ویلموتس که گفته «هیچ نتیجه‌ای باعث حذف قطعی یا صعود قطعی تیمی نمی‌شود» درست است اما نمی‌شود منکر سخت شدن کار تیم ملی در صورت پیروز نشدن در بازی فردا شد. از طرفی ناامید شدن از این تیم هم چندان منطقی و عاقلانه نیست. نفرات خوب و آماده‌ای مثل علی قلی‌زاده، مهدی ترابی و کاوه رضایی به تیم اضافه شده‌اند و می‌توانند در صورت نیاز به تیم کمک کنند. با این وجود پیچیدگی وضعیت در صورت ناکامی احتمالی تیم ملی در بازی فردا آنقدر زیاد است که ترجیح می‌دهیم به آن فکر نکنیم. پس بیایید به تیم‌مان امیدوار باشیم.

 

سازندگی

 

 

 

 

۱    
آی اسپورت
2019-11-13 14:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر