فهرست
برزیل به‌دنبال هویت گمشده
برزیل به‌دنبال هویت گمشده

برزیل به‌دنبال هویت گمشده

آی‌اسپورت- آنچه VAR می‌تواند بدهد خودش هم می‌تواند بگیرد. در بازی افتتاحیه کوپاآمه‌ریکا برابر بولیوی، پیروزی قاطع برزیل با پنالتی دریافتی از بازبینی ویدئویی یک خطای هند به‌دست آمد که فیلیپه کوتینیو آن را گل کرد. چهار روز بعد برابر ونزوئلا سه‌بار توپ را به تور دروازه حریف چسباندند که بار اول به‌خاطر خطا و دوبار دیگر با مشورت طولانی با کمک‌داور ویدئویی به‌دلیل آفساید مردود اعلام شد.

سه گل مردود شاید این تصور را به‌وجود آورد که برزیل مرتب به دروازه حریفش حمله می‌کرده اما با وجود تمام مالکیت توپی که در بازی سالوادور داشتند، وویکر فارینس دروازه‌بان ونزوئلا تنها یک‌بار مجبور به واکنش جدی و چندبار هم آماده به خدمت شد. 

برزیل با سوت و هوی ممتد هواداران زمین را ترک کرد اما در عین حال تساوی بدون گل یک فاجعه نیست. در تاریخ برگزاری جام ملت‌های آمریکای جنوبی با ۱۲ تیم هرگز تیمی با چهار امتیاز از صعود به یک‌چهارم‌نهایی باز نمانده و بازی شنبه با پرو بازی مرگ و زندگی نیست، هرچند بازیکنان خیلی از بازگشت به سائوپائولو که هواداران بسیار کم‌طاقتی دارد، استقبال نمی‌کنند. اما اگر جایگاه میزبان در یک‌چهارم‌نهایی تضمین‌شده باشد، از وقتی در همین مرحله در جام‌جهانی سال گذشته در روسیه به‌وسیله بلژیک کنار رفتند، چندان هم عالی نیست. این دومین و فعلا آخرین باخت برزیل در نزدیک سه سال مربیگری تیته بود. باخت دیگر در بازی دوستانه با آرژانتین رقم خورد که برزیل بسیاری از بازیکنان اصلی خود را در اختیار نداشت بنابراین باخت به بلژیک تنها باخت قابل اعتنا است و البته دائما در ذهن مربی مرور می‌شود. نتایج بعدی قابل قبول بود -۱۰ برد و ۲تساوی- اما سطح بازی مستمرا ناامیدکننده است بخصوص در یک‌سوم دفاعی حریفان.

تیته این مشکل را تشخیص داده و می‌داند خط حمله مثل اوایل حضورش روی نیمکت برزیل درخشان نیست. در سال ۲۰۱۶ او روی یک مهاجم جوان به نام گابریل ژسوس ریسک کرد و او بلافاصله مشکل عجیبی که در این پست برای برزیل رخ داده بود را حل کرد. همه چیز خوب پیش رفت تا جام‌جهانی که ژسوس مدتی خارج از فرم ایده‌آل بود و تیته پشیمان بود که چرا زودتر او را از ترکیب تیم کنار نگذاشته، برای همین در نخستین تیم بعد از جام‌جهانی از او دعوت نکرد. 

روبرتو فیرمینو انتخاب اول خط حمله شد اما ویژگی‌های غیرقابل تردید او هنوز به تیم برزیل منتقل نشده است. بافت این تیم تفاوت زیادی با لیورپول دارد که در آن او به‌عنوان نفر عقبی مثلث هجومی تیم فعالیت می‌کند. جلسات تمرینی و آماده‌سازی برای کوپا شاید می‌توانست به‌منظور اینکه او در تیم جا بیفتد، نقشی اساسی داشته باشد اما فیرمینو درگیر فینال لیگ قهرمانان بود و دیرتر از بقیه آمد. با توجه به فرم خوب ژسوس که در سه بازی منتهی به کوپا پنج گل زد، جای تعجب داشت که تیته به فیرمینو وفادار ماند و تغییراتی که در نیمه دوم بازی با ونزوئلا در تیمش به‌وجود آورد، مشخص شد از نظر ذهنی دچار ابهام است. 

فیرمینو البته مهاجم تخصصی نیست. حضورش در محوطه جریمه تقویت می‌شود با ریچارلیسون که از سمت راست می‌آید اما در کمال شگفتی او بین دو نیمه بیرون کشیده شد. ژسوس به زمین آمد اما در کناره‌ها به بازی گرفته شد نه در وسط. ژسوس در راست شروع کرد؛ جایی که اورتون یک گل زیبای انفرادی به بولیوی زد. اگر تماشاگران از نبودن اورتون در ترکیب تیم خوششان نیامده بود، از آمدن فرناندینیو به‌جای کاسمیرو در تحولی که رسانه‌های برزیل از آن با ابهام و سردرگمی یاد کردند، بیشتر رنجیده‌خاطر شدند. اورتون در ۲۰ دقیقه مانده به پایان بازی به‌جای داوید نرز به بازی آمد و فیرمینو ماند در اقدامی که بیشتر نتیجه لجبازی مربی بود.

نکات مثبتی وجود داشت. اورتون شاید بارزترین باشد. گل جمعه‌شب او نتیجه حرکت عرضی‌اش و آوردن توپ روی پای راستش بود. ونزوئلا با دانستن این به او فضا نداد و تنها باری که توانست توپی را برای زدن گل پیروزی برای کوتینیو فراهم کند، با دخالت VAR ناکام ماند. او در ادامه تورنمنت گزینه مهمی برای برزیل خواهد بود. بازگشت آرتور به خط میانی باعث شده این خط جلا پیدا کند. نسبت به بازی با بولیوی توپ گاهی خیلی بهتر به گردش درمی‌آمد اما هنوز بازی برزیل روانی لازم را ندارد. این تیم همیشه در جریان تورنمنت‌ها سعی می‌کند کار ترکیبی‌اش را بهتر و پیشرفت کند. تنها دو بازی گذشته است.

منبع:  ESPN

۲    
آی اسپورت
2019-06-20 09:06:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر