فهرست
از مونته‌ویدئو تا مسکو: ۲۱قرعه‌کشی در ۸۸سال
از مونته‌ویدئو تا مسکو: ۲۱قرعه‌کشی در ۸۸سال

از مونته‌ویدئو تا مسکو: ۲۱قرعه‌کشی در ۸۸سال

آی اسپورت- در تمامی ادوار جام جهانی ، حاشیه‌های مسابقات بر جذابیت این رویداد تأثیر زیادی  داشته و مراسم قرعه‌کشی، یکی از پررنگ‌ترین حاشیه‌های این رقابت‌هاست. به بهانه نزدیک به مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2018 روسیه نگاهی می‌اندازیم به اتفاقات مهم مراسم قرعه‌کشی جام‌های جهانی در 88 سالی که از شروع این رقابت‌ها می‌گذرد.

جام جهانی 1930:بدون بازی‌های مقدماتی!

مراسم قرعه کشی اولین دوره رقابت‌های جام جهانی پس از حضور تمامی 13 تیم دعوت‌شده به این جام در کشور میزبان (اروگوئه) و تنها سه روز پیش از برگزاری رقابت‌ها انجام شد.

جام جهانی 1938: دست‌های کوچک!

سالن معروف دوغلوژ وزارت امور خارجه فرانسه در پاریس میزبان قرعه کشی رقابت‌های جام جهانی 1938 بود و قرعه‌کشی توسط نوه شش‌ساله رئیس وقت فرانسوی فیفا یعنی ژول ریمه انجام شد.

جام جهانی 1958: قدرت جغرافیا!

شیوه نهایی برگزاری رقابت‌های جام جهانی 1958 برای چندین دوره آتی این رقابت‌ها یکسان بود. در این شیوه سیدبندی وجود نداشت و علاوه بر این هر گروه شامل یک تیم از اروپای غربی، یک تیم از چهار تیم بریتانیایی راه‌یافته به رقابت‌ها و یک تیم از آمریکای جنوبی بود.

جام جهانی 1966: اولین پخش زنده تلویزیونی!

مراسم قرعه کشی جام جهانی 1966 که در مهد فوتبال (انگلستان) برگزار شد برای اولین بار از هتل رویال گاردن لندن به‌صورت مستقیم از تلویزیون پخش شد.

جام جهانی 1974: داربی آلمانی!

پسر 11 ساله‌ای به نام دتلف لانو که یکی از اعضای گروه کر پسران شوئنبرگر از شهر برلین بود، یکی از جذاب‌ترین اتفاقات تاریخ قرعه‌کشی جام‌های جهانی را رقم زد و آلمان غربی و آلمان شرقی را در یک گروه قرار داد.

جام جهانی 1982: شکست تکنولوژی!

در این دوره برای اولین بار قرعه‌کشی میان 24 تیم صورت می‌گرفت. مراسم قرعه‌کشی در سالن Palacio de Congresos شهر مادرید برگزار شد و یکی از مفتضحانه‌ترین و درعین‌حال به‌یادماندنی‌ترین قرعه‌کشی‌ها بود. در این مراسم از یک فناوری عجیب، گیج‌کننده و پر از ایراد برای قرعه‌کشی استفاده شد و پس از پایان مراسم قرعه کشی مشخص شد که تیم‌های آمریکای جنوبی در مرحله گروهی رقابت‌ها جایی ندارند! این موضوع باعث شد تا فیفا مجدداً به سیستم قابل‌اطمینان استفاده از انسان‌های حقیقی برای قرعه‌کشی بازگردد.

جام جهانی 1990: نمایش تجاری!

ایتالیا برای مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 1990 کهکشانی از ستاره‌ها را به سالن سرپوشیده پالالوتوماتیکا در شهر رم دعوت کرده بود. افرادی نظیر لوچیانو پاواراتی خواننده تنور اپرا، سوفیا لورن اسطوره سینما و ستارگان فوتبال نظیر پله، کارل هاینز رومنیگه و بابی مور در این مراسم حضور داشتند. رتبه تیم‌ها در دو جام جهانی گذشته ملاک سیدبندی تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها بود.

جام جهانی 1998: صحنه‌ای به وسعت استادیوم!

جام جهانی 1998 فرانسه، اولین دوره‌ای بود که این رقابت‌ها با حضور 32 تیم برگزار می‌شد و مراسم قرعه‌کشی آن در یک استادیوم برگزار شد. در یک فضای تعلیق جذاب، 38 هزار تماشاچی در استادیوم مارسی و میلیون‌ها بیننده تلویزیونی در سرتاسر جهان یک ضیافت آشنا با حضور توپ‌ها، اعداد و شماره‌ها را تماشا کردند. در قرعه‌کشی جام جهانی 1998 فرانسه برای اولین بار از رنکینگ فیفا برای سیدبندی تیم‌ها استفاده شد.

جام جهانی 2006: مخاطبان پرشمار!

قرعه‌کشی جام جهانی 2006 آلمان یک مراسم سرگرم‌کننده برای بینندگان سرتاسر جهان بود. مجری مراسم مدل معروف آلمانی-آمریکایی یعنی هایدی کلوم بود و 300 میلیون نفر از 150 کشور جهان شاهد این رویداد بودند. قرعه‌کشی توسط افراد مشهوری نظیر پله، لوتار ماتئوس، روژه میلا و یوهان کرایف انجام شد. توپ رسمی این رقابت‌ها نیز توسط کاپیتان تیم ملی آلمان یعنی میشائیل بالاک رونمایی شد.

جام جهانی 2014: 8ستاره برای 8قهرمان!

 قرعه‌کشی جام جهانی 2014 برزیل در سالوادور و به کمک کافو، فابیو کاناوارو، آلچدس گیجیا، فرناندو هیرو، جف هرست، ماریو کمپس، لوتار ماتئوس و زین‌الدین زیدان که هرکدام نماینده یک کشور از هشت کشور قهرمان ادوار مختلف جام جهانی بودند برگزار شد. در این قرعه‌کشی برای دومین بار سیدبندی تیم‌ها کاملاً بر اساس رنکینگ فیفا انجام شد.

جام جهانی 2018: توقف بعدی!

زمان برگزاری قرعه‌کشی: 10 دسامبر 2017 (10 آذرماه 1395)

مکان: کاخ کرملین، روسیه

۱۲ ۱  
آی اسپورت
2017-11-22 08:48:00
نظر دهید

۱ نظر
رضا
چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۱۶
مطلب خوب و جالبی بود
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر