فهرست
ضعف حریف پرسپولیس؛ رسیدن به جام از سمت چپ!
ضعف حریف پرسپولیس؛ رسیدن به جام از سمت چپ!

ضعف حریف پرسپولیس؛ رسیدن به جام از سمت چپ!

آی اسپورت - پرسپولیس در آخرین میزبانی فصلش باید این هفته به مصاف ماشین‌سازی برود. دیداری که هم می‌تواند در پایان جشن قهرمانی این تیم را به همراه داشته باشد و هم قهرمانی این تیم را به خطر بیندازد. نکته نگران‌کننده برای پرسپولیس در مسابقه‌ای که احتمالا مالکیت بالایی هم خواهد داشت و به حریف فشار خواهد آورد این است که ماشین‌سازی تبحر خوبی در طراحی ضدحملات دارد و هر سه برد نیم‌فصل دومش را در شرایطی به دست آورد که مالکیت توپ کمتری نسبت به حریف داشت. ضمن اینکه مهاجمان پرسپولیس در هفته‌های اخیر افت کردند و به سختی گل می‌زنند، در این هفته باید دروازه بهترین دروازه‌بان لیگ از حیث نمرات سایت نود را باز کنند. البته رقیب این هفته پرسپولیس یک ضعف بزرگ هم دارد که اکثر تیم‌ها برای گل زدن به ماشین‌سازی از آن استفاده می‌کنند. ماشین‌سازی ۷ گل از ۹ گل نیم‌فصل دوم را از سمت چپ دریافت کرده است. ضعفی که حتما برانکو هم حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده تا با فشار آوردن از سمت راست، قدم بلندی برای رسیدن به جام قهرمانی بردارند.

تصویر زیر، تنها گل نفت مسجدسلیمان به ماشین‌سازی را نشان می‌دهد. اکبر آفاقی با حرکت بدن، به سادگی عزیز معبودی دفاع چپ ماشین‌سازی را فریب می‌دهد و گل می‌زند.

1
1

ماشین‌سازی بارها در نیم‌فصل دوم توپ‌هایی که از سمت چپ دفاعی‌اش ارسال می‌شدند را گل خورد. این گل آکاهوشی بازیکن فولاد به ماشین‌سازی است که توسط رضا میرزایی از سمت راست فولاد و چپِ ماشین‌سازی ارسال شده بود.

2
2

دقیقه ۹۶ بازی با سپیدرود هم پیام صادقیان از این ضعف استفاده کرد و راحت سانترش را از سمت راست به محوطه حریف فرستاد. دفاع ماشین‌سازی هم با دفع ناقص، شانس گل زدن را به میثم تهی‌دست داد تا ماشین‌سازی در دقیقه ۹۶ برد را از دست دهد.

3
3

هفته قبل هم رقیب پرسپولیس یعنی سپاهان از این ضعف نهایت بهره را برد. توپی که محمد ایران‌پوریان از سمت راست فرستاد و کی‌روش بلندقامت گل اول تیمش را زد.

4
4

به جز اینکه ماشین‌سازی از سمت چپ دفاعی خیلی آسیب‌پذیر نشان داده و به راحتی فرصت ارسال پاس‌گل را به حریف می‌دهد، حضور دائمی معبودی در حملات این فرصت را به حریفان می‌دهد که از جا ماندن او و فضای خالی سمت چپ دفاعی هم بهره ببرند. آخرین نمونه استقلال است که مهدی قائدی تنها گل بازی را از همین حربه به ثمر رساند.

5
5

با وجود اینکه حضور فعال معبودی در حملات، این شانس را به حریف می‌دهد که از سمت او راحت‌تر حمله کنند، ولی معبودی به تنهایی مقصر گل‌های پرتعداد حریفان از آن منقطه نیست. عزیز معبودی بهترین میانگین عملکرد دفاعی (دفع توپ، قطع پاس، بلاک شوت) را بین بازیکنان ماشین‌سازی دارد و سومین بازیکن برتر تیمش از حیث توپ‌گیری از حریف هم است. آمارهایی که نشان می‌دهد بازیکنانی که باید به معبودی کمک کنند هم در تعهد دفاعی‌شان کم‌کاری می‌کنند. معمولا هافبک دفاعی سمت او احمد زنده‌روح است و هافبک چپ این تیم هم فرید کریمی که علاقه زیادی به حضور در حملات دارد و کمتر به کمک دفاع می‌رود. برای اثبات بهتر این ماجرا کافی است نگاهی بیندازیم به مسابقه‌ای که در نیم‌فصل دوم معبودی غایب بود. عزیز معبودی به علت محرومیت مسابقه با تراکتورسازی را از دست داده بود ولی ماشین‌سازی باز هم هر دو گلش را از سمت چپش دریافت کرد.

گل اول تراکتورسازی روی ارسال استوکس از سمت راست و دفاع ناقص دفاع ماشین‌سازی به ثمر رسید.

6
6

سپس اسماعیلی‏‌فر از همان منقطه توپ را برای استوکس فرستاد و این مهاجم ایرلندی گل زد.

7
7

 

 

۲    
آی اسپورت
2019-05-09 20:26:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر