فهرست
دورتموندی که فاور ساخته: تیم‌ترین تیم
دورتموندی که فاور ساخته: تیم‌ترین تیم

دورتموندی که فاور ساخته: تیم‌ترین تیم

آی‌اسپورت – با گذشت نیمی از بازی‌های دور گروهی چمپیونز لیگ در فصل جدید هیچ شک و تردیدی وجود ندارد که درخشان‌ترین نمایش‌های این سه بازی متعلق به کدام تیم بوده. بوروسیا دورتموند به رهبری لوسین فاور، تورنمنت را بی سر و صدا شروع کرد و در اولین بازی با یک گل کلاب بروژ را شکست داد. بازی دوم پیروزی 0-3 دورتموند مقابل موناکوی بحران‌زده را به همراه داشت و بازی سوم جایی بود که تمام نگاه‌ها به زرد و سیاه‌پوشان وستفالن خیره شد: پیروزی 0-4 مقابل اتلتیکو مادرید؛ سنگین‌ترین شکست دیگو سیمئونه به عنوان مربی اتلتی.

نمایش‌های این فصل دورتموند در اروپا در تضاد کامل با نتایجی است که فصل پیش در چمپیونز لیگ رقم زدند. در این فصل دورتموند رفت و برگشت مقابل رئال مادرید و تاتنهام شکست خورد و از دو بازی مقابل آپوئلِ قبرس فقط دو امتیاز گرفت. تیم فاور این فصل در بوندسلیگا هم درخشیده و در حال حاضر با چهار امتیاز بیشتر از بوروسیا مونشن‌گلادباخ و بایرن مونیخ در صدر جدول این لیگ قرار گرفته.

نکته قابل بحث درباره عملکرد داخلی و اروپایی دورتموند در این فصل اما خط دفاعی‌شان است. دورتموند سه کلین‌شیت پیاپی در چمپیونز لیگ به ثبت رسانده، اما در بوندسلیگا به صورت میانگین هر بازی یک گل خورده. مصدومیت‌های زیاد مدافعین این تیم البته یکی از دلایل آمار بد خط دفاعی‌شان در لیگ است. اما سبک فوتبالی که فاور برای تیمش چیده هم دلیلی دیگر بر این آمار به حساب می‌آید، سبکی فوق‌العاده هجومی و با ریسک بالا در ضربه خوردن در ضدحمله‌ها.

دورتموند این فصل پدیده‌ها و ستاره‌های زیادی داشته. مهمترین این پدیده‌ها قطعا جیدون سانچوی انگلیسی است، بازیکنی که پپ گواردیولا اعتقادی به پیشرفتش نداشت و باعث رفتنش از منچستر سیتی شد. اما سانچوی 18 ساله در حالیکه فصل را به عنوان یک ذخیره طلایی برای دورتموند شروع کرد، به قدری در بوندسلیگا درخشید که دیگر فاور را مجبور کرد در ترکیب اصلی‌اش قرار دهد. سانچو در حال حاضر 4 گل و 6 پاس گل در لیگ به ثبت رسانده و در چمپیونز لیگ هم یک گل زده و یک پاس گل داده.

سورپریز بزرگ دیگر این فصل در بوندسلیگا فرم باورنکردنی پاکو آلکاسر بود. آلکاسر که دورانی بسیار ناامیدوارکننده را در بارسلونا پشت سر گذاشت، مثل سانچو فصل را برای دورتموند به عنوان یک بازیکن ذخیره شروع کرد و در هفته‌های ابتدایی هر وقت به زمین رفت گل زد. مهاجم سابق والنسیا فعلا 7 گل در لیگ و یک گل در چمپیونز لیگ زده.

اما سانچو و آلکاسر تنها گلزنان دورتموند در اروپا نبوده‌اند. نکته‌ای که این تیم را بسیار جذاب می‌کند تیم بودنشان به معنای واقعی است. شاگردان فاور گل‌ها را بین خودشان تقسیم می‌کنند و متکی به یک ستاره نیستند. در واقع تنها بازیکنی که در این فصل برای دورتموند در اروپا بیش از یک گل زده، رافائل گوئرور بوده، آن هم به عنوان بازیکن تعویضی.

در این میان و کنار درخشش ستاره‌های جوان و تازه وارد دورتموند اما مارکو رویس، کهنه‌سوار این تیم و تنها بازیکنی که از دورتموندی که به رهبری یورگن کلوپ به فینال چمپیونز لیگ رسید به جا مانده، رهبر واقعی تیمش درون زمین است. کاپیتان رویس که به بهترین فرم خودش بازگشته و کابوس مصدومیت‌های پیاپیش را حداقل فعلا پشت سر گذاشته همین هفته هم تک گل برتری تیمش را در لیگ زد تا دورتموند به صدرنشینی‌اش در آلمان ادامه دهد.

به هر سو بازگشت دورتموندی مدعی و جذاب به سطح اول فوتبال اروپا قطعا اتفاقی دوست داشتنی است، تیمی که امشب با پیروزی احتمالی مقابل اتلتی می‌تواند صعود خودش به دور حذفی را قطعی کند. و این تازه اول راه برای فاور و شاگردانش است.

۹    
آی اسپورت
2018-11-06 11:24:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر