فهرست
فرانسه – کرواسی؛ دوئل شاگردان بلاژویچ
فرانسه – کرواسی؛ دوئل شاگردان بلاژویچ

فرانسه – کرواسی؛ دوئل شاگردان بلاژویچ

آی اسپورت – سرانجام طلسم شکست. خبر رسمی چهارشنبه شب در ورزشگاه مسکو تایید شد. نقش اول را ایوان پریشیچ به عهده داشت که گل تساوی را به انگلیس زد و گل دوم را ساخت. پسر جوانی که سال‌ها پیش توانست تایید آلن پرن را برای حضور در سوشو بگیرد، در راهروهای لوژنیکی گفت: «حالا دیگر باید از زیر سایه نسل 1998 خارج شویم.» دانیل سوباشیچ که پرچم کرواسی را دور خودش پیچیده بود هم مهر تاییدی بر حرف‌های همبازی‌اش زد: «1998؟ حالا ما هستیم. 1998 تمام شد چون ما از آنها قوی‌تریم.»

یک ماه است که اعضای این گروه بی‌وقفه تکرار می‌کنند که می‌توانند به این هدف برسند و از زیر سایه اسلاف‌شان خارج شوند. آنها سرانجام موفق شدند. کرواسی یکشنبه برای نخستین بار بازی در فینال جام جهانی را تجربه می‌کند و پس از اروگوئه در سال 1950 کوچکترین کشوری است که برای فتح این جام می‌جنگد. دستاوردی بی‌نظیر.

اعتراف بلاژویچ: من مقصرم

یک پیرمرد این اتفاق را پیش‌بینی کرده بود. پیرمرد 83 ساله عینکی که در کشورش او را به‌عنوان «مربی مربی‌ها» و پدر فوتبال کرواسی می‌شناسند. میروسلاو بلاژویچ، ناخدای نسل 1998 چهارشنبه شب چشمانش برق می‌زد. او که چند سال است مربیگری را کنار گذاشته، قبل از بازی با انگلیس در مصاحبه با لیبراسیون فرانسه گفته بود: «امیدوارم که انگلیس را ببریم و فرصت داشته باشیم فینال را مقابل فرانسه بازی کنیم. فکر می‌کنم فرانسه مقابل نسل فعلی کرواسی هیچ بختی ندارد. این تیم پر از استعداد است و انگیزه زیادی برای انتقام گرفتن از فرانسه دارد.»

بلاژویچ هنوز نتوانسته شکست در نیمه‌نهایی جام جهانی 98 مقابل فرانسه را هضم کند و بارها خودش را مقصر این شکست نامیده. دو سال پیش وقتی او را در زاگرب دیدم، گفت: «تعویض بوبان یک ساعت بعد از بازی اشتباه بود. ما فکر کردیم که او مصدوم شده، در حالی که به خاطر اشتباهش روی گل تساوی فرانسه دچار شوک روحی شده بود. باور دارم که اگر بوبان در زمین می‌ماند، فرانسه را می‌بردیم و به فینال می‌رسیدیم.»

مردی که بازوبند را به دشان سپرد

در این فینال ردپای بلاژویچ مشهود است. او کسی بود که در فصل 89-1988 بازوبند کاپیتانی نانت را به دشان سپرد. آن روزها نانت اوضاع به هم ریخته‌ای داشت. بوایه، رییس باشگاه با کنار گذاشتن سوادو انقلاب کرده بود. دشان بازیکن جوانی بود که پیش‌بینی می‌شد ارزش فوق‌العاده‌ای داشته باشد. او به تازگی از تورنمنت تولون برگشته بود، جایی که بازوبند کاپیتانی جوانان فرانسه را به دست داشت. بلاژویچ از او خواست که در 20 سالگی همین مسوولیت را در نانت به عهده بگیرد و حتی او را به پست لیبرو برد. چیرو درباره آن روزها گفت: «این ماجرا مرا آزار می‌داد. می‌دانستم که آینده او در خط میانی است، ولی این پسر نیاز به فضا و دویدن داشت تا خودش را نشان بدهد.»

 دشان بعدها گفت که از بازی به‌عنوان مدافع میانی لذت می‌برده، همان پستی که مدتی در تیم‌های پایه فرانسه هم به عهده گرفته بود. بلاژویچ همان روزها فهمیده بود که دشان یک لیدر و فرمانده درون زمین است. او چند ماه بعد در 29 آوریل 1989 نخستین بازی ملی‌اش را مقابل یوگسلاوی (تساوی بدون گل) تجربه کرد. کمتر از ده سال بعد دشان با کنار زدن مردی که تجربه مسوولیت را به او داده بود، جام جهانی را بالای سر برد. فرانسه با کاپیتانی دشان کرواسی را در نیمه‌نهایی شکست داد و با بردن برزیل در فینال نخستین ستاره را روی پیراهنش حک کرد.

استاد و شاگرد

زلاتکو دالیچ چهارشنبه شب در نشست خبری گفت که در سال 1998 به‌عنوان تماشاچی به فرانسه رفته بود: «سه بازی اول را تماشا کردم، ولی بعدا مجبور شدم به اشپلیت بروم تا در اردوی پیش‌فصل هایدوک شرکت کنم. بازی نیمه‌نهایی را از تلویزیون دیدم. در کرواسی همه دو گل تورام را به یاد دارند. بیست سال است که همه درباره این ماجرا صحبت می‌کنند. یادم است که پس از گل شوکر ایستادم، ولی یک دقیقه بعد وقتی تورام گل مساوی را زد، دوباره نشستم.» با این حال دالیچ بحث انتقام را منتفی دانست و گفت تیمش دوست دارد تاریخ خودش را بنویسد.

دالیچ توانست افتخار بزرگ بلاژویچ، استادش را پشت سر بگذارد. او در سال‌های 2000 دستیار بلاژویچ در واراژدین بود و چیرو گفت که از دیدن موفقیت شاگرد سابقش خوشحال است. در کرواسی دالیچ را به‌عنوان «استاد شوک روحی» می‌شناسند و شوکر اصرار داشت که این مربی روی نیمکت تیم ملی بنشیند. آقای گل جام جهانی 98 و رییس فدراسیون فعلی کرواسی انتخاب کاملا درستی داشت و این موفقیت کمک می‌کند فوتبال این کشور از زیر سایه پدرخوانده‌اش، زدراوکو مامیچ خارج شود. این لحظه‌ای تاریخی برای فوتبال کرواسی است و بلاژویچ می‌تواند خودش را در این فینال سهیم بداند.

2
2

۳    
آی اسپورت
2018-07-14 12:10:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر