فهرست
زنده‌باد VAR
زنده‌باد VAR

زنده‌باد VAR

آی اسپورت - وقتی پای قانونی جدید وسط باشد، بسیارند کسانی که بتوانند نگاه منفی‌شان به آن را، مخفی نگه دارند. به عنوان مثال یکی از مربیان مطرح لیگ برتر انگلیس در مورد VAR چنین نظری داشت: «به نظرم این قانون هیچ کمکی به بازی‌ها نخواهد کرد! چه کسی این قانون را به بازی اضافه کرد؟ بازیکنان؟ مدیران؟ مربیان؟ در مورد این قانون حتی با ما مشورت هم نکردند و قطعاً با ورود این قانون، وقفه‌های متوالی در بازی ایجاد خواهد شد.»

یکی دیگر از مربیان حاضر در جزیره، با ابراز عصبانیت خود از «سیستم کمک داور ویدیویی»، آنرا یک قانون تحمیلی و غیرقابل قبول عنوان کرد. یکی از مهاجمان مطرح حاضر در لیگ برتر انگلیس، پا را فراتر نهاد و گفت: «ورود این قانون و اصرار فیفا برای اجرایی کردنش، اعتراف به این امر است که آنها به داورها و قوانین موجود، اعتمادی ندارند.»

با این پیش‌زمینه، اتفاقات پیش رو تقریباً قابل پیش‌بینی بود؛ اعلام نارضایتی بیشتر از سوی مربیان، افزایش دوربین‌های تلویزیونی برای پوشش هرچه بیشتر اشتباهات قانون جدید جهت بزرگ جلوه دادن نقص سیستم و در نهایت ساقط کردن قانون جدید از درجه اعتبار. با این وجود به مرور شرایط تغییر کرد، آرام‌آرام همه مخالفان از جمله جرج گراهام، هاوارد ویلکینسون و لی چمپن (کسانی که پیشتر جزو مخالفین سرسخت VAR بودند)، همانند پذیرفتن قانون «پاس رو به عقب دروازه‌بان» (قانونی که به موجب آن، دروازه‌بان از جمع کردن پاس رو به عقب بازیکن خودی به جز پاس با قسمت بالای زانو و سر، منع می‌شود. قانونی که قبل از فصل 93-1992 معرفی و اجرا شد)، «سیستم کمک داور ویدیویی» را نیز پذیرفتند. لی چمپن یکی از کسانی‌ست که حتی از تصویب قانون جدید «پاس رو به عقب به دروازه‌بان» نیز هراس داشت و معتقد بود این قانون با تبدیل فوتبال به یک بازی مستقیم، تمام زیبایی‌هایش را از بین خواهد برد. «دیوید لیسی»، خبرنگار مشهور «گاردین» اما خوش‌بینانه به قضیه نگاه می‌کرد: «این قانون تیم‌ها را به بازی‌سازی از عقب زمین، ترغیب می‌کند.» و تاریخ ثابت کرد که حق با او بوده.

این پیش‌زمینه را مطرح کردم تا به شما یادآوری کنم، جو ملتهب پیرامون VAR، اتفاقی تازه نیست. پریشانی‌های پیرامون قانون آفساید در سال‌های نخست اجرایی شدنش را به خاطر بیاورید، یا نگرانی‌ها درباره قانون «عدم برخورد جدی»! زمانی که فیفا تصمیم گرفت که ادامه دهندگان راه «کلودیو جنتیله» (مدافع سابق تیم ملی ایتالیا و باشگاه یوونتوس)، دیگر نمی‌توانند زانو و ساق پای حریف را با تکل‌ها و ضربات وحشتناک‌شان زخمی کنند. قوانینی که همه در ابتدا با مخالفت روبه‌رو شدند اما در نهایت فوتبال را به ورزشی جذاب‌تر تبدیل کردند.

تاریخ رسماً روز شنبه در جریان دیدار فرانسه و استرالیا نوشته شد، زمانی که داور مسابقه «آندرس کونیا» با کمک VAR برای اولین بار در تاریخ جام‌جهانی، به سود فرانسه اعلام ضربه پنالتی کرد. در حقیقت این اتفاق، نتیجه همان ضربه سر 12 سال پیش زیدان به ماتراتزی، در فینال جام‌جهانی 2006 بود و آن صحنه به عنوان آزمایش نهایی VAR باقی خواهد ماند. اگر شما معتقد هستید که زیدان مستحق اخراج بود، پس شما به طور خودکار، نیاز به «سیستم کمک داور ویدیویی» را پذیرفته‌اید چرا که آن صحنه بدون بازبینی ممکن نبود. «مارچلو لیپی»، سرمربی وقت ایتالیا درباره آن صحنه می‌گوید: «این ماتراتزی نبود که توجه داور را به صحنه جلب کرد بلکه کمک داور چهارم و پنجم بودند که کنار زمین به فیلم نگاه کردند و متوجه حرکت خشن زیدان شدند.»

با این وجود، عده‌ای هستند که بطور غیرارادی مسئله را جدی نگرفته‌اند و درباره درست کار کردن VAR شک دارند و در نتیجه از هر فرصتی برای بزرگ کردن معایب این سیستم استفاده می‌کنند. این در حالی‌ست که VAR هیچگاه مدعی حل تمامی مشکلات داوری نبوده و نیست. واقعیت این‌ست که اگر این سیستم بتواند حتی قسمتی از تصمیمات فاحش داوری را از بین ببرد، ماموریت خود را به خوبی انجام داده. «سیستم کمک داور ویدیویی» به منظور کمک به داوران جهت اتخاذ تصمیمات درست ایجاد شده، تصمیماتی که اغلب با چشم غیرمسلح و در زمان محدود، ممکن است اشتباه گرفته شود. با این تفاسیر، VAR نام خود را به عنوان یک موفقیت در تاریخ فوتبال برای همیشه ثبت کرده است.

بد نیست بدانید که طی تحقیقات صورت گرفته، داوران بصورت ناخواسته، کمی به سود تیم میزبان قضاوت می‌کنند. همچنین بر اساس تحقیقی که در سال 2000 در آلمان صورت گرفت، مشخص شد که کمک داوران، گاهی اوقات صحنه آفساید را به صورت حدسی اعلام می‌کنند؛ به این دلیل که همیشه ممکن نیست که هم‌زمان یک چشم به لحظه ارسال توپ و یک چشم به بازیکن دریافت‌کننده باشد. حال سوال اینجاست که اگر ابزاری برای رفع این نواقص و کمک به اجرای بهتر عدالت وجود داشته باشد، تکلیف چیست؟

در ایتالیا بر اساس آمار فیفا، از زمان حضور VAR، آمار دایو زدن و تمارض بازیکنان با کاهشی 23 درصدی روبه‌رو شده که خود به تنهایی نکته مثبتی به شمار می‌آید. در این بین تنها نگرانی موجود درباره VAR، به وقفه‌های چند دقیقه‌ای در بازی برمی‌گردد که این نقص نیز با توجه با روندی که در روسیه 2018 شاهدش هستیم، به نظر می‌رسد که بر طرف شده است.

داوران با توجه به اینکه ضربات پنالتی تاثیر بسزایی می‌تواند در تعیین سرنوشت بازی داشته باشد، در اعلام این ضربات، احتیاط به خرج می‌دهند. برای مثال در یورو 2012، از 53 صحنه در داخل محوطه جریمه، فقط یک صحنه پنالتی اعلام شد. سوال مهم این‌ست که آیا موشکافی کردن هر برخورد در محوطه جریمه، توسط VAR انجام خواهد شد؟ مطمئناً در صورتی که بتواند حق از دست رفته‌ای را احیا کند، چرا که نه؟ چه ایرادی می‌توان به این امر گرفت؟

برای تمام ناراضیان و شاکیان در صفحات مجازی، پنالتی گرفته شده برای فرانسه در برابر استرالیا، مثالی واضح از چگونگی عملکرد این سیستم بود. یک اشتباه مشخص از سوی داور، توسط VAR تشخیص داده شد، داور پیام را دریافت کرد و پس از دیدن مجدد صحنه، تصمیم خود را تغییر داد.

۲    
آی اسپورت
2018-06-20 17:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر