فهرست
سیستم مناسب شفر برای دربی چیست؟
سیستم مناسب شفر برای دربی چیست؟

سیستم مناسب شفر برای دربی چیست؟

آی اسپورت – پرسپوليس و استقلال داربى حساسى را پيش رو دارند. با نگاهى به شرايط دو تيم از لحاظ فنى قرمزپوشان پس از سه سال همكارى با برانكو ايرانكوويچ به تكامل تاكتيكى رسيده و در چهارمين سال مربيگرى او همچنان در اوج قرار دارند. برانكو با شناخت قبلى كه از فوتبال ايران داشتن  و با تجربه سرمربيگرى تيم ملى ايران بخوبى مى دانست مشكل اصلى فوتبال ايران كجاست. برانكو بدون اينكه تحت تاثير تاكتيكهاى روز دنيا قرار بگيرد با بازگشت به اصول ابتدايى فوتبال و انتخاب سيستم ابتدايى ٢-٤-٤ كه در آن بازيكنان بخوبى ازنقش خود آگاهى دارند اين تيم را به اوج رساند. نقطه قوت پرسپوليس در سيستم تهاجمى اين تيم است. فشار همه جانبه و پرس سنگين بازيكنان خط حمله اين تيم موجب مى شود تا حريفان نتوانند دروازه اين تيم را تهديد كنند. در اين سيستم نقش چهار هافبك ميانه ميدان كه به صورت لوزى بازى مى كنند بسيار متفاوت است. كمال كاميابى نيا بعنوان تنها هافبك دفاعى مهره اى حياتى و غيرقابل جايگزين است. اميرى و احمدزاده كه در اين بازى غايب است موتور تيم محسوب مى شوند اين دو بازيكن با بازى درگيرانه خود و حضور موفق در دفاع و حمله نقش موثرى در برترى خط ميانى پرسپوليس ايفا مى كنند. در اين بين محسن مسلمان طراح و بازيساز اصلى پرسپوليس است. مسلمان بدون ترديد نقشى غيرقابل تصورى در موفقيتهاى  قرمزپوشان دارد. در خط حمله نيز به رغم غيبت طارمى، منشا و عليپور با شناخت نسبى از حركات يكديگر تا حدودى توانسته اند غيبت طارمى را جبران كنند.

با اين شرايط استقلال براى اينكه جريان بازى را كنترل كند نياز به استراتژى و تاكتيكى مشخص و مناسبى دارد. استقلال  در چند سال گذشته و برخلاف پرسپوليس روند مشخصى را طى نمى كند. به همين دليل آبى پوشان در مسيرى قرار دارند كه اهداف  كوتاه مدت اين تيم در اولويت قرار دارد. پيروزى در داربى روز پنج شنبه بهترين فرصت براى وينفرد شفر است تا جايگاه خود را در استقلال تثبيت كند. به همين دليل اعتقاد دارم انتخاب سيستمى كه بتواند قدرت تهاجمى پرسپوليس را خنثى كند در اولويت است. با توجه به قدرت خط ميانى و حمله پرسپوليس مهار اين بازيكنان در سيستمى ساده كه بازيكنان استقلال بخوبى از نقش خود و يارمستقيم خود آگاهى داشته باشند بهترين راه حل شفر است.

نمودار دربی
نمودار دربی

سيستم ١-٢-٣-٤ نمونه اى از راهكارهاى لازم براى مهار ٢-٤-٤ لوزى است.

در اين سيستم استقلال با سه هافبكى كه در جلو خط دفاعى قرار مى دهد سه هافبك تهاجمى پرسپوليس را مهار مى كند. با توجه به اينكه دو هافبكى كه در پشت تك مهاجم به بازى گرفته مى شوند مى توانند با برترى عددى در اين منطقه تنها هافبك دفاعى پرسپوليس را تحت فشار قرار دهند.

با اين شرايط و درحاليكه مدافعين كنارى پرسپوليس نيز در حمله حضور فعال دارند مدافعين كنارى استقلال يعنى ميلاد زكى پور و وريا غقورى يارمستقيم خود راشناخته و براحتى مى توانند در شرايط يك درمقابل يك آنان را مهار كنند.

در اين تاكتيك روزبه چشمى و مجيد حسينى كليد موفقيت استقلال مى باشند. اگر دو مدافع مركزى استقلال اسير بازى تركيبى دومهاجم پرسپوليس نشوند استقلال  تيم برتر اين ميدان خواهد بود.

در تركيب استقلال اميدابراهيمى، فرشيد باقرى و اميدنورافكن  به عنوان سه هافبك تدافعى بهترين گزينه محسوب مى شوند اما بنظر مى رسد نورافكن  به دليل مصدوميت دربى را از دست داده است در اين صورت استقاده از بازيكنى به مانند بيت سعيد كه دوندگى زيادى دارد براى مهار اميرى و يا بشاررسن مناسب تر است،  در جلو اين سه نفر فرشيد اسماعيلى و داريوش شجاعيان بهترين گزينه در پشت تك مهاجم محسوب مى شوند. شجاعيان و اسماعيلى با تكنيك و هوش سرشار خود مى توانند با حمله به فضاهاى بين خط دفاعى پرسپوليس اين تيم را به دردسر بياندازند. با توجه به اينكه اين دو بازيكن از مركز زمين به خط دفاعى حمله مى كنند مهار آنان سخت شده و درحاليكه مدافعين ميانى پرسپوليس نيز در گير تك مهاجم استقلال هستند كاميابى نيا نيز به تنهايى نمى تواند هر دو اين بازيكنان را كنترل كند.

 با تمامى اين شرايط داربى مسابقه ايى كاملا متفاوت است كه شرايط بازى و موضوعات روحى و روانى تاثير بسزايى در نتيجه و نمايش بازيكنان دارد و هرتيمى كه بتوانداين موضوع را مديريت كند و تفكرات تاكتيكى خود را بخوبى در زمين اجرا كند برنده ديدار روزپنج شنبه است.

 

 

۸ ۴  
آی اسپورت
2017-10-26 09:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
عه! آقا چرا می خندی؟
پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۳۲
دوچرخه سواران با سه هافبک دفاعی و پرسپولیس با یک هافبک دفاعی! معلوم هست که فاجعه برای کدام تیم رقم خواهد خورد...
۵
رضا
پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۵۲
ايشون كارشناس فوتباله با اين آناليزي كه كرده؟!
۱
پدرام
پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۰۳
این که همون اتوبوس علی جکوزه
۲
majid
پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۳۵
با این تحلیلت مگه با بارسا میخوایم بازی کنیم سه تا هافبک دفاعی بذاریم قربانی تک مهاجم باشه تو این سیستم تا سال دیگه هم بازی کنه نمیتونه گل بزنه خیلی کسخلی تقوی
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر