فهرست
جادویی که بازگشته
جادویی که بازگشته

جادویی که بازگشته

آی‌اسپورت-  دریبلی که منجر به خطای پنالتی بازیکنان فرانس‌واروش روی لیونل مسی شد خارق‌العاده بود. مسی سه نفر را از پیش رو برداشت و بعد رویش خطا کردند. این حرکات پیش‌تر برای مسی کاملاً طبیعی بود اما در هفته‌های گذشته، مسی وضعیتی طبیعی نداشته است. 

تا پیش از بازی اول بارسلونا در لیگ قهرمانان، مسی انگار در خودش غرق شده بود. این بازیکن ۳۳ساله هنوز از نظر جسمی بازیکن بارسلونا است، هرچند که به‌شدت به دنبال خروج از این باشگاه بود اما آیا روح او به بارسا تعلق دارد؟ پاسخ این سؤال طبق بازی‌های اخیر نامشخص است. 

اما مسی برابر فرانس‌واروش بیشتر شبیه به همان بازیکن قبل شده بود. او حرکتی کرد که دفاع حریف را به هم ریخت و آغازگر گل‌های بارسا شد و البته یک پاس گل عالی هم به عثمان دمبله در اواخر مسابقه داد. تیم رونالد کومان در این فصل لیگ قهرمانان با آزمون‌های سخت‌تری روبه‌رو خواهد شد، از جمله دیدار هفته بعد در خانه یوونتوس اما این عملکرد امیدبخش بوده است. 

روی کاغذ، مسی در غیاب آنتوان گریزمان در مرکز خط حمله بازی می‌کرد. گریزمان در جریان دیدارهای ملی به صورت علنی گفت که می‌خواهد مهاجم مرکزی بارسلونا باشد اما در بازی برابر ختافه در این پست کار خاصی انجام نداد. البته از زمانی که او از اتلتیکو مادرید آمده کار خاصی نکرده است، و مشخص نیست نقش او در این تیم چیست.
همین حرف را می‌شود درباره مسی زد. این بازیکن آرژانتینی زیر نظر کومان در سمت راست بازی کرده و البته آزادی عمل داشته که هر جا فضای خالی دید از آن استفاده کند. مشکل این است که مسی در کنار میدان چندان کارایی ندارد. سرجینیو دست می‌تواند به عنوان مدافع راست بارسلونا به مسی کمک کند اما این بازیکن آمریکایی بیشتر در سمت چپ خط دفاعی بازی کرده است. 

کومان سیستم ۱-۳-۲-۴ را می‌پسندد و بارسا را از سیستم ۳-۳-۴ روزهای پپ گواردیولا دور کرده است. این تغییر آرایش به سود بازیکنانی مانند آنسو فاتی و فرنکی دی‌یونگ شده و دی‌یونگ در مرکز خط میانی در کنار سرخیو بوسکتس بسیار راحت‌تر از فصل گذشته به نظر می‌رسد. با این حال، در این سیستم گریزمان و مسی چه جایگاهی دارند؟ 

آنسو فاتی در پنج بازی در این فصل چهار گل زده است. این بازیکن ۱۷ساله مقابل فرانس‌واروش هم با یک شوت دیدنی گلزنی کرد. او یکی از مهم‌ترین بازیکنان تیم کومان است و این نشان می‌دهد که هم او چه بازیکن درخشانی است و هم اینکه بارسا تیمی است که هنوز به اوج خود نرسیده است. آنسو به دلیل بازی برای اسپانیا، در بازی مقابل ختافه در ترکیب قرار نگرفت و جای خالی او در شکست برابر این تیم کاملاً حس شد. این بازیکن نوجوان هم گل می‌زند و هم توازن را به تیم می‌آورد. بازیکنان اطراف او، به‌ویژه فیلیپه کوتینیو، هنگامی که او در زمین باشد بهتر بازی می‌کنند. کارهایی که کومان در لیست خود دارد بسیار زیاد است اما یکی از کارهای اصلی این است که وابستگی بارسلونا به مسی را کم کند. از این نظر، سیستم کومان می‌تواند موفق باشد. مسی بازیکنی است که بیشترین تهدید را برای دروازه حریفان ایجاد می‌کند اما کاتالان‌ها حالا طوری در زمین قرار می‌گیرند که بدون مسی هم پیروز شوند.

بازی ال‌کلاسیکو شنبه دیداری خواهد بود که نشان خواهد داد بارسا در این فصل چگونه عمل خواهد کرد. کاتالان‌ها تا پیش از شکست غافلگیرکننده برابر ختافه، فصل ۲۰۲۰ را خوب شروع کرده و از سه بازی اول فصل ۷ امتیاز گرفته بودند اما دومین شکست پیاپی در لیگ می‌تواند شروع آنها را خراب کند. البته بارسلونا ترسی از رئال مادرید ندارد که در خانه برابر کادیس شکست خورد اما بارسا با ابهام در هویتش روبه‌رو است و مسی هم نماد این ابهام است. آینده این بازیکن آرژانتینی در نوکمپ کاملاً نامشخص است، در حالی که بارسلونا پس از بازی با فرانس‌واروش قرارداد جرارد پیکه را تا سال ۲۰۲۴، مارک-آندره تراشتگن را تا سال ۲۰۲۵ و دی‌یونگ و کلمان لنگله را تا سال ۲۰۲۶ تمدید کرد. 

حتی اگر مسی فصل بعد هم در بارسا بماند، نقش او در سال‌های پایانی دوران بازی‌اش چه خواهد بود؟ آیا او می‌تواند همچنان در نقش یک مهاجم تمام‌عیار بازی کند؟ آیا بارسلونا می‌تواند به او پست بازیکن آزاد را بدهد؟ آیا او قرار است تبدیل به بازیساز از عقب میدان شود؟ مشخص نیست اما چیزی که مبرهن است این است که جادوی او بازگشته. 

منبع: یورو اسپورت

۱    
آی اسپورت
2020-10-22 13:01:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر