فهرست
استاد مسی
استاد مسی

استاد مسی

آي اسپورت- شبیه دو برداشت از یک سکانس معرکه. در برداشت اول، همه چیز خوب پیش می‌رود اما کمک داور، به «اشتباه» کات می‌دهد. دو ستاره برمی‌گردند. در همان موقعیت قرار می‌گیرند. وقت را تلف نمی‌کنند و کار را در می‌آورند. بدون آن‌که دیگر کات ناخواسته‌ای در کار باشد. این دو برداشت هنوز هم فراموش‌نشدنی به نظر می‌رسند. یک گل تاریخی و یک آفساید، که درست به اندازهِ خود گل دیده شده است. اتصال تجربه به انگیزه. اتصال ظرافت به ظرافت. برای مسی؛ اولین گل از ۶۲۷ گل با پیراهن بارسلونا. برای رونالدینیو، نشان دادن جانشین‌اش در نیوکمپ به دنیا.

درست ۱۵ سال بعد از شبی که اسم لئو مسی را برای اولین بار به موتورهای جستجو کشاند؛ لحظهِ دویدن رونالدینیو به سمت همدست جوان‌اش در بارسلونا؛ بیشتر از هر چیزی جلب توجه می‌کند. با حالتی شبیه در میان گذاشتن یک کشف بزرگ با جمعیتِ تماشاگر. شبیه کسی که می‌داند این چند ثانیه، سرنوشت یک باشگاه را عوض خواهد کرد. آن نگاه تحسین‌آمیز در اولین شادی گل مشترک؛ خیره‌کننده است، مثل نگاه سختگیرانه استاد به پسرِ جوان و سمجِ فیلم «ویپلش» در آخرین پلان، یا آن نگاهِ خاص بانوی قرمز به آریا استارک در شب نبردِ بزرگ،  نگاهی که یک اتفاق بزرگ را پیش بینی کرده. که از آینده خبر دارد. که می‌داند شاگرد، حتی از خود او هم بهتر خواهد شد. بهترین معلم‌ها؛ همین‌طور هستند. دوست داری لحظه به لحظه تعقیب‌شان کنی. دوست داری رفتارشان را تقلید کنی. معمولی نیستند. راه راست همیشگی را نمی‌روند. به راست نگاه می‌کنند و به چپ پاس می‌دهند. از آن بالا به تو خیره نمی‌شوند و در ارتفاع خودت با تو حرف می‌زنند. سرت را با گذشته به درد نمی‌آورند و تو را آماده دویدن می‌کنند. دوست داری قاطی بازی‌شان شوی، دوست داری آن نگاه تحسین آمیز را به هر قیمتی از آن‌ها بگیری.

رونالدینیو را کنار همه آن نمایش‌های درخشان؛ با تاثیری که روی سرعت پیشرفت مسی داشت به یاد می‌آوریم. معلم بودن؛ تنها با یک توپ فوتبال. بهترین معلم بودن؛ تنها با دو پاس دقیق.

۶    
آی اسپورت
2020-05-03 13:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر