فهرست
آیا فان‌دایک شایسته کسب توپ طلاست؟
آیا فان‌دایک شایسته کسب توپ طلاست؟

آیا فان‌دایک شایسته کسب توپ طلاست؟

آی اسپورت – یک دهه لیونل مسی و کریستیانو رونالدو بر فوتبال دنیا سلطنت کردند و توپ طلا بین همین دو فوق‌ستاره تقسیم شد، تا اینکه لوکا مودریچ سال ۲۰۱۸ توپ طلا را از آن‌ها بود، اما پس از قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ویرجیل فان‌دایک، مدافع مستحکم هلندی لیورپول که از دید برخی خبرنگاران شایسته کسب توپ طلای امسال است با سؤالی در این باره مواجه شد، اما اعتراف کرد توپ طلا باید به لیونل مسی برسد. آیا واقعاً مسی در سالی که گذشته از فان‌دایک عملکرد بهتری داشته است؟

یک سال اخیر یا کل دوران بازی؟

زمان‌هایی وجود دارد که ویرجیل فان‌دایک بزرگ‌تر، قوی‌تر، سریع‌تر، آرام‌تر و حتی بهتر از همه بازیکنان در کار با توپ به نظر می‌رسد. او مدافعی است که در ۶۴ بازی‌اش با پیراهن لیورپول از هیچ بازیکنی دریبل نخورده و هنوز هم کسی نیست که بتواند فان‌دایک را دریبل بزند! شاید همان‌طور که فان‌دایک می‌گوید لیونل مسی برنده توپ طلای ۲۰۱۹ باشد و برای ششمین مرتبه این افتخار فردی را به خودش اختصاص دهد. قطعاً این مسئله ما را شوکه نخواهد کرد، اما همچنان سؤالی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه «آیا درخشش در کل دوران بازی روی این انتخاب تأثیر می‌گذارد یا تجربیاتی که بازیکنان در یک سال داشته‌اند مهم است؟» باید بگوییم که مورد اول، کسانی که بازیکن سال و برنده توپ طلا را انتخاب می‌کنند را بیشتر تحت‌تأثیر قرار خواهد داد. به شاهکار‌های فان‌دایک در سال ۲۰۱۹ توجه کنید. تیم‌های باشگاهی و ملی او در فاصله یک هفته در ۲ فینال حضور داشتند، یکی را برد و در یکی بازنده بود. او حالا قهرمان مهم‌ترین مسابقات باشگاهی اروپا به شمار می‌آید، یعنی لیگ قهرمانان اروپا. آن‌هم با باشگاهی که ۱۴ سال به این جام دست پیدا نکرده بود. علاوه بر این بهترین بازیکن فینال لیگ قهرمانان اروپا هم نام گرفت. یادمان می‌آید که مسی هم در فینال لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۱۱ بهترین بازیکن فینال شد و همین اتفاق در کسب اولین توپ طلای فوق‌ستاره آرژانتینی تأثیر گذاشت. فان‌دایک حتی می‌توانست اولین کاپیتان لاله‌های نارنجی پس از رود گولیت باشد که یک جام ملی را بالا می‌برد، اما این اتفاق با بدشانسی او رخ نداد. ولی فان‌دایک نیروی محرکه اصلی هلند در راه فینالیست شدن‌شان در لیگ ملت‌های اروپا بود.

مقایسه اشتباه

هر مقایسه‌ای بین یک مدافع و یک مهاجم اشتباه است؛ حتی مقایسه بین یک دروازه‌بان و یک بازیکن گلزن. در سال‌های اخیر و شاید در کل دوران فوتبال هم مشخص شده به بازیکن‌های دفاعی کمتر اهمیت داده شده. وقتی به لیست برنده‌ها نگاه می‌کنیم می‌بینیم آخرین مدافعی که توپ طلا برده فابیو کاناوارو در سال ۲۰۰۶ بوده است. کمتر هم نام یک مدافع یا دروازه‌بان را در لیست نهایی می‌بینیم. از همان سال ۲۰۰۶ به بعد فقط مانوئل نویر که با آلمان قهرمان جهان شد سال ۲۰۱۴ در رده سوم قرار گرفت. نکته جالب دیگری که باید به آن اشاره کنیم تشابه عملکرد فان‌دایک از لحاظ تیمی با لوکا مودریچ، برنده توپ‌طلای سال گذشته است. مودریچ در لیگ قهرمانان به قهرمانی رسید و در جام جهانی با کرواسی فینالیست شد، در حالی که فان‌دایک هم قهرمان لیگ قهرمانان شده و در هلند در لیگ ملت‌ها در فینال حضور داشت. حتی باخت در فینال لیگ ملت‌ها نسبت به فینال جام جهانی کم‌اهمیت‌تر است. فان‌دایک با لیورپول هم شایسته قهرمانی در لیگ برتر بود، در حالی که مودریچ با رئال مادرید در لالیگا خیلی از کورس قهرمانی عقب افتاد. فان‌دایک بهترین بازیکن لیگ برتر هم شده و این را نباید فراموش کنیم.

سالِ یک مدافع

به نظر می‌رسد سال ۲۰۱۹ سالی باشد که باید به یک مدافع اهمیت بیشتری بدهند. لیونل مسی و کریستیانو رونالدو باتجربه شده‌اند و هنوز توقف‌ناپذیر هستند، اما آن‌ها بدون شک از ویرجیل فان‌دایک سال بهتری نداشته‌اند. هر دو در لیگ قهرمانان اروپا ناکام بودند و حتی از خیلی سال‌های قبلی خودشان هم در سطح پایین‌تری بازی کردند، اما فان‌دایک بی‌شک بهترین مدافع دنیاست و معنای جدیدی از دفاع کردن را ارائه کرده است. ستاره هلندی که رهبر لیورپول و لاله‌های نارنجی است شاید برخلاف نظر خودش در مراسم توپ طلا کسی نباشد که برای مسی دست می‌زند و اتفاق برعکس رخ بدهد. فان‌دایک حتی دوست ندارد با توپ طلا هم دریبل بخورد!

 

خبر ورزشی 

۳    
آی اسپورت
2019-06-12 11:06:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر