فهرست
صعود به عنوان تیم اول؛ چالش بزرگ ویلموتس
صعود به عنوان تیم اول؛ چالش بزرگ ویلموتس

صعود به عنوان تیم اول؛ چالش بزرگ ویلموتس

آی اسپورت - کمی بیش از یک سال قبل بود که جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه در حال برگزاری بود. تیم ملی ایران در این مسابقات با هدایت کارلوس کی‌روش نمایش‌های خوبی داشت و فقط با بدشانسی نتوانست از یک گروه سخت به مرحله بعد صعود کند. حالا مرحله اول مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در قاره آسیا هم قرعه کشی شده و تا چشم به هم بزنیم این مسابقات هم شروع می‌شود. اولین بازی تیم ملی در این مسابقات روز ۱۹ شهریور برگزار خواهد شد. جام جهانی ۲۰۲۲ آخرین جام جهانی خواهد بود که با ۳۲ تیم برگزار می‌شود و به همین می‌تواند تورنمنت ویژه‌ای باشد. قاره آسیا ۴.۵ سهمیه در این مسابقات دارد و با قطر که میزبان جام جهانی است سهمیه آسیا به ۵.۵  می‌رسد. میزبانی قطر در این مسابقات به نفع بقیه تیم‌های آسیایی شده است. چرا که حضورش در جام جهانی قطعی است و به این ترتیب یک مدعی صعود به جام جهانی در مسابقات مرحله نهایی حضور نخواهد داشت و بقیه این شانس را دارند که به جام جهانی برسند. در مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره آسیا ۴۰ تیم حضور دارند که در ۸ گروه ۵تیمی با هم روبرو می‌شوند. ۸ تیم اول گروه‌ها به اضافه 4 تیم از میان تیم‌های دوم گروه‌ها که بیشتر از بقیه امتیاز گرفته‌اند به مرحله نهایی می‌رسند. مثل ادوار اخیر این مسابقات، دو گروه شش تیمی تشکیل می‌شود و دو تیم اول هر گروه مستقیم به جام جهانی صعود می‌کنند. تیم های سوم دو گروه هم با هم بازی می‌کنند تا برنده‌شان برای صعود به جام جهانی احتمالا با تیم چهارم حوزه کونکاکاف (آمریکای شمالی) روبرو شود. تیم ملی ایران در این مرحله از مسابقات در گروه C قرار گرفته و با تیم‌های عراق، بحرین، هنگ کنگ و کامبوج همگروه است. در مقایسه با سایر گروه‌ها به نظر می‌رسد تیم ملی در گروه دشواری قرار گرفته است و فقط عربستان است که نسبت به ایران در گروه دشوارتری قرار گرفته است. به این ترتیب مارک ویلموتس در اولین ماموریتش در تیم ملی، چالش بزرگی دارد و با توجه به این که از هر گروه فقط تیم اول به صورت مستقیم به مرحله بعد می‌رود کار سختی در پیش دارد. به همین بهانه نگاهی می‌اندازیم به وضعیت تیم‌های حاضر در این گروه.

ایران؛ مدعی اول صعود از گروه

تیم ملی ایران بعد از دو حضور متوالی در جام جهانی‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ به دنبال سومین صعود متوالی است. ایران بعد از بعد از ۸ سال با کارلوس کی روش قطع همکاری کرد و حالا مارک ویلموتس ماموریت صعود به جام را بر عهده گرفته است. به نظر می‌رسد او با چالش سختی روبرو شده است. چرا که رقبای سختی د‌ر همین اولین مرحله در مقابل ایران قرار می‌گیرند. عراق و بحرین هیچ گاه حریف آسانی برای ایران نبوده‌اند اما این مساله نباید مانع موفقیت ایران شود. به عقیده کارشناسان ایران قدرتمندترین تیم گروه است و باید به عنوان تیم اول صعود کند.

عراق؛ مدعی برتری در گروه

عراق تیم خیلی خوبی است. آن‌ها در سال‌های اخیر به دفعات ایران را آزار داده‌اند. در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ ایران را حذف کردند و در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در صدر گروه ایران ایستادند. عراق به طرز عجیبی تیمی پرمهره و پراستعداد است. راضی شنیشل سرمربی عراق مدعی شده که تیمش در گروه ترسناکی قرار نگرفته و می‌تواند از این مرحله عبور کند. چیزی که باعث تقویت قدرت عراق می‌شود این است که آن‌ها بعد از سال‌ها می‌توانند میزبان بازی‌های خانگی‌شان باشند. آن‌ها معتقدند تیم‌شان از تیم ملی ایران هم بهتر است اما باید این ادعا را در عمل هم ثابت کنند.

بحرین، شاید شگفتی‌ساز گروه

بحرین هرگز حریف مطلوب و دوست داشتنی برای تیم ملی ایران نبوده است. حتی اگر از آخرین شکست تیم ملی در مقابل این تیم بیش از ۱۰ سال گذشته باشد. بحرینی ها بعد از جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ میروسلاو سوکوپ را برکنار کردند و هلیو سوسا را به عنوان سرمربی انتخاب کردند. این مربی پرتغالی پیشتر هدایت تیم‌های ویتوریو ستوبال و کوویلیا را بر عهده داشته. در ده سال اخیر هم مربی تیم جوانان پرتغال بوده. در حضور تیم هایی مثل ایران و عراق، آن‌ها شانس کمتری برای صعود از گروه دارند اما اگر قرار باشد تیمی در این گروه شگفتی‌ساز شود قطعا تیم ملی بحرین است.

هنگ کنگ؛ مهمان ناشناس گروه

از آخرین رویارویی ایران و هنگ کنگ بیش از 31 سال گذشته و تقریبا هیچ شناختی از این تیم نداریم. هنگ کنگ به رغم پیشرفت کند و لاک‌پشت‌واری که در سال های اخیر داشته هرگز فرصت حضور در تورنمنت‌های معتبر قاره‌ای را هم نداشته است. آن ها اولین حریف ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ هستند. تیم ملی باید در روز ۱۹ شهریور در هنگ کنگ با این تیم بازی کند. میچو پاتلاینن فنلاندی سرمربی هنگ کنگ است و گفته بی‌صبرانه منتظر این بازی است. برای هنگ کنگ گرفتن یک امتیاز از تیم‌های پرقدرت این گروه نمره قابل قبولی محسوب می‌شود.

کامبوج؛ زنگ تفریح گروه

بدون هیچ تردیدی کامبوج ضعیف‌ترین تیم این گروه است و پیش بینی می‌شود حتی یک امتیاز هم به دست نیاورد. آن‌ها در بازی پلی آف با شکست دادن پاکستان در دو بازی رفت و برگشت موفق به حضور در این مرحله شدند. تیم ۱۶۹ آخرین رنکینگ فیفا یک مربی نسبتا سرشناس دارد. فلیکس دالماس آرژانتینی از سال ۲۰۱۸ هدایت این تیم را بر عهده گرفته است. اغلب بازیکنان این تیم در لیگ کامبوج بازی می‌کنند و فقط دو لژیونر در لیگ مالزی دارند. جالب است که بدانید کیسوکه هوندا، بازیکن اسبق تیم ملی ژاپن هم مدیریت فنی تیم ملی کامبوج را بر عهده دارد.

 

سازندگی

  ۱  
آی اسپورت
2019-07-20 14:59:00
نظر دهید

۱ نظر
کاوه
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸، ۱۷:۱۵
در جام ملتهای 2019، ایران با تیم دوم خودش با عراق بازی کرد و با گرفتن یک مساوی به عنوان تیم اول گروه صعود کرد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر