فهرست
استقلال و استراماچونی؛ ورود به دایره‌ی سوالات
استقلال و استراماچونی؛ ورود به دایره‌ی سوالات

استقلال و استراماچونی؛ ورود به دایره‌ی سوالات

آی اسپورت - در پاسخ به این پرسش که استراماچونی گزینه مناسبی برای استقلال خواهد بود یا خیر، هیچ پیش داوری نمی‌توان داشت و خوشبینانه اگر بسترهای لازم برای فعالیت این مربی فراهم شود و آن چالش‌هایی که در سال‌های اخیر به وجود آمد، دوباره تکرار نشود، شاید مرد ایتالیایی قابلیت تغییراتی در استقلال را داشته باشد و موفقیت‌هایی را به دست آورد. در ظاهر می‌توان این طور به ماجرای حضور این گزینه نسبتا نام‌آشنا در استقلال نگریست که سابقه حضورش در اینترمیلان، او را از حداقل شایستگی‌های لازم برای پذیرش مربیگری در استقلال نیز برخوردار کرده است و درقدم نخست باید این دیدگاه را را بیان کرد که انتخاب این مربی برای استقلال غلط نیست و دست کم خروج از بلاتکلیفی و سردرگمی را موجب شده است اما دایره‌ای از پرسش‌ها پس از انتصاب این مرد در افکارمان چرخ می‌زند که آینده ریشه‌دارترین تیم فوتبال ایران را پیش روی‌مان مبهم جلوه می‌دهد.

تایید انتخاب استراماچونی از سوی سران آبی حجم عظیمی از نگرانی‌ها بابت سرنوشت نیمکت استقلال را کاسته است اما عقبه پرفراز و نشیب این مربی هیچ گارانتی و تضمینی به موفقیت دراستقلال نیست و تنها باید به آینده گزینه جدید مربیگری در استقلال با این باشگاه خوشبین ماند و نظاره‌گر وقایعی بود که در طول فصل نوزدهم به وقوع خواهد پیوست. موفقیت دراستقلال یقینا برای مردی که سابقه سرمربیگری در اینترمیلان را داشته نمی‌تواند قطعی تلقی شود به خصوص اینکه کامیابی دراستقلال وابسته به متغیرهای گوناگون است و موارد بسیاری در پیشرفت وقهرمانی یک مربی در استقلال نقش کلیدی ایفا می‌کند.

اولا که باید دانست باشگاه استقلال که هنوز نتوانسته دیون خود به وینفرد شفر را پرداخت کند، آیا استطاعت مالی کافی برای پرداخت به موقع حقوق سرمربی جدیدش را دارد یا خیر؟! یک میلیون و 600هزار دلار یا به تعبیر رسانه‌های ایتالیایی یورو برای سرمربی جدید دستمزد تعریف شده. گرچه این عدد پرداختی خام باشگاه به سرمربی‌اش نیست و قهرمانی‌ها و فتوحات دیگر استراماچونی را به چنین دستمزدی می‌رساند اما پرداخت همان دستمزد خام نیز که گفته می‌شود 800هزار دلار است، لااقل با وضعیت مالی امروز استقلال همخوانی ندارد مگر اینکه بالادستی‌ها و تصمیم‌گیران باشگاه فکر تامین بودجه از راه‌های دیگر را کرده باشند؛ مثلا ارز دولتی.

موفقیت دراستقلال را البته نباید تنها منوط به عوامل مالی دانست. در استقلال لازم است که نقل و انتقالات موفقیت‌آمیزی طی شود و بازیکنانی به خدمت گرفته شوند که عیار کافی برای حضوری آمیخته با موفقیت در ترکیب استقلال را داشته باشند. بازیکنانی که خود باشگاه را با صرف هزینه‌های بیشتر مواجه خواهند کرد ومشخص نیست باشگاه استقلال آیا تومان توان پرداخت‌های چشمگیر به این قبیل بازیکنان و مربیان جدیدش را دارد یا خیر.

وقتی از جذب ستاره‌ها حرف می‌زنیم می‌توانیم تیام یا جپاروف را مصداق بیاوریم. بازیکنانی که بدون فوت وقت با شیوه‌های بازی در استقلال خو گرفتند. استراماچونی نیز اگر می‌خواهد به سرعت وارد فاز موفقیت شود به چنین بازیکنانی نیاز دارد و یقینا استخدام بازیکنان متوسط (مانند ارسلان مطهری) زحمات این مربی را برای دیکته افکار و تاکتیک‌هایش بیشتر خواهد کرد و چنانچه مدیران استقلال کمترین انگیزه‌ای برای موفقیت این مربی در استقلال دارند باید اقدامی جدی در راستا جذب بازیکنان زبده و درجه یک داشته باشند که احتمال جدایی پاتوسی که از این دست مردان است، نشان می‌دهد نه انگیزه‌ای برای ساختن چنین تیمی وجود دارد و نه انگار بنیه مالی کافی.

استقلال تیم بسیار پرحاشیه‌ای است. با انبوهی از مدعیان بیرونی. آنها که چشم به نیمکت این تیم دوخته‌اند و آنها که دیگر صندلی‌های این باشگاه را هدف قرار داده‌اند. خرده‌ای به سهم‌خواه‌ها نیست و مادامی که با حضوراین مجموعه استقلال را به قهرمانی در لیگ نرسد، این تهدیدها و ادعا وجود خواهد داشت. در این شرایط باید بدانیم استراماچونی آن قدر به لحاظ شخصیتی و سخنوری نافذ و قدرتمند هست که بتواند استقلال را از سنگلاخ‌های میانه راه عبور دهد؟ وینفرد شفر با آن رفتارهای محافظه‌کارانه‌اش هرگز چنین نبود و یکی ازدلایلی که باعث ناکامی‌اش شد نیز همین شخصیت محافظه‌کار بود استقلال در واقع به یک مربی محکم به لحاظ شخصیتی نیاز دارد. حتی گاهی پر سروصدا وجنجالی.

تکمله: تعامل با رسانه‌ها نیز بدون شک نقشی کلیدی در موفقیت یک سرمربی ایفا خواهد کرد. برانکو در همه سال‌هایی که روی نیمکت پرسپولیس نشسته از این ویژگی بهره‌مند بوده است. او را همواره درتلاش برای پاسخگویی دیدیم و باشگاه پرسپولیس نیز در این راه دست سرمربی‌اش را باز گذاشته است. در استقلال اما سال‌ها است این ویژگی دیده نمی‌شود. محصور شدن مربیان و بازیکنان به چند یکی، دو رسانه نه تنها افکار مربیان این باشگاه را تک‌بعدی کرد بلکه آنها را از دیگر رسانه‌ها نیز عمیقا دور نمود که در واقع یکی از مهم‌ترین دلایل شکست‌ها نیز از همین نقطه رقم خورد. مدیران استقلال اگر می‌‌خواهند با مرد ایتالیایی روزهای متفاوتی را ببینند باید در این مسیر نیز قدم‌های بلندی بردارند.

ایران ورزشی

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-06-14 23:46:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
neo
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۱۲
1. تلاش رسانه های کیسه کش برای پایین جلوه دستمزد این سرمربی بیش ازحد مضحک شده
2. نویسنده سوال پرسیده چطور وقتی پول شفر رو ندادن رفتن سراغ این مربی؟؟؟ جواب: مگه پول رو از جیب خودشون میدن که نگران باشن؟( تیمی که پول اسپانسر رو تا 4 سال اینده پیشخور کرده الان راحت داره خرج میکنه این خرج ها منهای 40 میلیاردی که برای خارجی ها بریزبپاش کردن)
3. نویسنده معتقده استقلال باید دنبال جذب ستاره ها باشه تا کار سرمربی راحت تر باشه!! (نتیجه گرفتن با ستاره ها رو صمدمرفاوی هم بلده)
4. به نظرم مهمترین نکته اس؛ هوادارای تیم هایی که ایشون تا حالا سرمربی شون بوده به دلال بودن این سرمربی اشاره داشتن پس بهتره مقاومتی که در برابر دلالی شفر داشتین و بعدا سعی کردین افشا کنید دلاله رو از اول بذارید کنار
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر