فهرست
حفاظت از میراث کی‌روش؛ اصول تیم ملی
حفاظت از میراث کی‌روش؛ اصول تیم ملی

حفاظت از میراث کی‌روش؛ اصول تیم ملی

آی‌اسپورت- حرف آخر را اول می‌زنم؛ ماندن کیروش در درجه دوم اهمیت است.

- بهار ۹۰ که با کیروش قرارداد بستیم، هیچ برنامه حساب‌شده‌ای پشت این انتخاب نبود. فقط به این نتیجه رسیده بودیم که: مربی خارجی.

- قبل از کیروش، تیم‌ملی بین چهر‌ه‌های هر فصل لیگ دست به دست می‌شد؛ دایی، قلعه‌نویی، قطبی.

- سقف آرزوها مجوز حضور یکی در میان در  جام جهانی بود. بحران، فکتِ ثابت بود.

- تیم‌ملی جولان‌گاه افکار عمومی، رسانه، مقام بالاتر، لابی یا توصیه رئیس‌دولت پای پلکان هواپیما بود.

- عدم‌ ثبات بخش ثابت بود. تراز قرمز و آبی. باند و باندبازی. حواشی. بازیکن‌سالاری. تیتر روزنامه‌یی با فقط ۱۵هزار تیراژ قادر به تغییر سرنوشت تیم‌ملی بود.

- تیم‌ملی بازیکن‌محور و مطیع بود. فرقی نمی‌کرد دوران عابدزاده‌سالاری باشد یا سیطره دایی، باقری، عزیزی یا کریمی؛ ستاره‌یی باید می‌بود که وابسته‌اش باشیم.

- هدف انکار دستاوردهای پیش از حضور کیروش نیست؛ قبلش هم نتایج درخشان کم نگرفتیم، به جام‌جهانی رفتیم، بردیم، بهترین آسیا بودیم، اما دیمی، پر نوسان و روی نمودار سینوسی.

- تیم پیش از کیروش، هر یک روز مستعد یک حاشیه ویرانگر؛ محله برو و بیا، فرقی نمی‌کرد بازیکنی، خبرنگاری یا مدیر برنامه‌ای ساکن امارات یا آلمان.

- سرمربی قدرت مدیریت حیطه تحت اختیار خود را نداشت؛ از فرار بازیکن‌ها از پنجره هتل به سمت ساحل، خروج بی‌اجازه از اردو و قرارهای خصوصی، تا تعیین تکلیف برای مربی.

- ضعف بزرگ را بپذیریم؛ ضعف مدیریت و برنامه‌ریزی، و بدتر مدیریت ناسالم. همین پیراهن آدیداس را سه عضو فدراسیون از سه کانال مختلف، بی‌خبر از هم دنبال می‌کردند برای پورسانت.

- حساب تیم‌ملی را از فدراسیون جدا کنید؛ همین مرز بین تیم و روند حاکم در فوتبال ایران خروجی پرنسیب کیروش و جنگ‌های شخصی اوست که گاهی حتی ناخوشایند است.

- آخرین حاشیه تیم را به یاد دارید؟ آخرین توصیه‌پذیری سرمربی؟ آخرین بازیکن-سالاری؟ آخرین ترس از رسانه یا افکار عمومی؟ آخرین تعویض سفارشی؟

- موافق و مخالف، حتی آن‌هایی که بدون سند اتهام می‌زنند، تیم‌ملی را خروجی شخص کیروش می‌دانند و همین استقلالِ سرمربی بزرگترین دستاورد تیم‌ملی ست.

- امروز ثبات، ثبات و ثبات، تعهد، مسوولیت‌پذیری، تیم‌بودن و مربی-محوری، حاکم بدون قید و شرط است.

- و آن‌چه مهم است و شایسته حفاظت، نه ماندن شخص کیروش، که مراقبت از اصول و پرنسیب حاکم بر امروز این تیم‌ و میراث بزرگ کیروش است و تمام.

۲۸ ۱۶  
آی اسپورت
2018-06-23 04:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۶ نظر
بهنام
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۰۴:۵۱
البته "پرنسيپ" درسته دوست من.
۱
مهدی
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۰۵:۰۱
سرمربی مراکش رو باید استخدام کنیم . خسته شدیم از این سبک بازی . نود دقیقه دفاع . هر لحظه ممکنه گل بخوریم . مثل خنثی کردن بمب می مونه .
۴
امید
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۵۷
کمپین نه به کیروش و کیروش پرست ها. سوای هر نتیجه ای که به دست بیاریم کیروش باید از ایران بره. باید کمپین تشکیل بدیم و به گوش وزارت ورزش و رئیس جمهور برسونیم. اگه باخت به اسپانیا افتخاره پس ایسلند که با آرژانتین مساوی کرد چیکار کرده!!؟ مکزیک که آلمان را برد چی!!؟ اونم با فوتبال منطقی نه 11 نفره چپیدن توی دفاع. حقارت و ذلیل بودن و خودباختگی کیروش پرست ها از حد گذشته. نباید اجازه بدیم این حقارت ادامه پیدا کنه
۳ ۴
بغداد بونجاح
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۳۶
اونی که باید از تیم محبوب ما بره برانکو هست که سه ساله تو اسیا با باختهای شر اورش باعث سرافکندگی پرسپولیس شده.ما پرسمولیسیهای مخالف برانکو با برپایی کمپین نه به پورسانت خور این برانکو رو که از الاتفاق با پس گردنی بیرون کردن رو ازتیم محبوبمون بیرون میندازیم.نیمکت پرسپولیس جای امثال بیلسای آرزانتینی هست نه مردک بیسواد.
عمرعبدرالرحمن
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۳۸
کیسه کش برانکو می مونه و داغ قهرمانی رو مثل همیشه میذاره سردل تو یکی. کیسه میتونه بره بیلیسا رو بیاره تا حداقل ابروداری شون رو ادامه بدن البته اون تیمی که دو روز از العین گل میخورد هم اصلا کیسه نبود
۱
اراسگو
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۴۵
عقل سلیم که شما از داشتنش در حسرتی میگه وقتی ابزار مقابله با حریف محیا نیست.خودزنی نکن. اگه دفاع اتوبوسی باعث میشه مردم سرزمینت خوشحال ودنیا ستایشت بکنند ولی عده ای ابله و عربده کش(همانهایی که فریاد مرگ بر این و|آن در مراسم مختلف سر میدهند وادعای مقابله با قدرتها رو دارندیا همان ساندیس خورهای معرف)مخالفت باشند .بدان کارت رو به درستی انجام داده ایی.افق دید اینان همانا موتور گازیهای وطنی ویا کرواتهای درجه چندم میباشند
۶
اراسگو
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۵۰
ابله جان برو بازیهای تدارکاتی ، تحریمها، البسه، لجستیک حتی میزان آی کیو و ای کیو ی ایسلندیهارو با ایران مقایسه کن وبعد از اون کمپین تشکیل بده.حقارت زمانی ادامه پیدا میکنه که افرادی چون شما که تعدادتون کم هم نیست در این مملکت تصمیم ساز بشید
۴
amir
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۰۸:۲۴
دقيقا به نكته بزرگي اشاره كرديد البته مردم ما لياقت امسال كيروش را ندارن ما ملت اهل كوفه هستيم ما را چه به كيروش
بدبختو تو اين چن سال كشتيم لياقت ما همون برانكو قلعه نويي و.........
اينو بدونين اگه ادم بوديم بيشتر باهاش همكاري ميكردن و تيم بهتر از اينا بود وقتي داد ميزد بازي تداركاتي و...... اينا خواب بودن الانم مسولين جوگيرن دوروز ديگه يادشون ميره دوباره روز از نو روزي از نو
اينم بگم مردم و مسولين فرقي نميكنن مثه همن مردم ما اهل كوفن اگه اونام خوب بودن ابن وضع زندگي نبود
محسن
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۱۴
البته فکر کنم برانکو و قلعه نوعی؛لیاقت شما نیست که نیست،کمی تا قسمتی،از سر شما هم زیاده! حیف این مربیان که بدست عشق میزها سوختند.
۲
نظر ٣
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۲۱
به كاربر "اميد": اقاي محترم، اين كار شما خيانت به كشور هست.
۹
بغداد بونجاح
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۳۷
اونی که باید از تیم محبوب ما بره برانکو هست که سه ساله تو اسیا با باختهای شرم اورش باعث سرافکندگی پرسپولیس شده.ما پرسپولیسیهای مخالف برانکو با برپایی کمپین نه به پورسانت خور این برانکو رو که از الاتفاق با پس گردنی بیرون کردن رو ازتیم محبوبمون بیرون میندازیم.نیمکت پرسپولیس جای امثال بیلسای آرزانتینی هست نه مردک بیسواد.
۶
arash
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۴۸
حرف حساب جواب نداره
دمتون گرم اقای جباری
۲
serezo
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۰۶
یحتمل مساوی 2 بر 2 برابر سوریه در مقدماتی امسال و قطر 4 سال قبل برای حذف بحرین هم اتفاقی بود!یا قرار گرفتن بازیکنهایی که به سرمربی باشگاهشون خیانت میکردن رو در صدر لیست قراردادن !
۱
مهدی
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۱۵
تیم ملی زمان کیروش خودش بمب حاشیه بود، از دربون تا وکیل،کیروش حاشیه سازی میکرد، چقدر شما کیروش پرستها حقیرید!
۳
اراسگو
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۴۴
عقل سلیم که شما از داشتنش در حسرتی میگه وقتی ابزار مقابله با حریف محیا نیست.خودزنی نکن. اگه دفاع اتوبوسی باعث میشه مردم سرزمینت خوشحال ودنیا ستایشت بکنند ولی عده ای ابله و عربده کش(همانهایی که فریاد مرگ بر این و|آن در مراسم مختلف سر میدهند وادعای مقابله با قدرتها رو دارندیا همان ساندیس خورهای معرف)مخالفت باشند .بدان کارت رو به درستی انجام داده ایی.افق دید اینان همانا موتور گازیهای وطنی ویا کرواتهای درجه چندم میباشند
۶
بهرام
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۴۲
دیر زمانی بود که لباس و شان تیم ملی با بازیکن سالاری و باند بازی به سخره گرفته شده بود لباس تیم ملی همانند پرچم میهن نمادی است که باید در رفیع ترین مکان جای داشته باشد. بازیکن تیم ملی باید همانند سرباز میهن باشد ، باید تا آخرین نفس برای برافراشتن پرچمش بجنگد! تیم ملی شرکت خصوصی نیست که هر وقت خواستی از آن استعفا دهی و هر گاه هوس کردی برگردی!.
7 نمونه از تاریخ تیم ملی را به تصویر می کشم تا عزیزان بهتر بتوانند جایگاه و ارزش لباس تیم ملی فوتبال و بازیکن سالاری را درگذشته وحال قیاس کنند:
1. دعوت نشدن پرویز قلیچ خانی کاپیتان تیم ملی به جام جهانی آرژانتین(1978) در شرایطی که او در تیم کاسموس آمریکا بازی می کرد به علت مخالفت های علی پروین، ناصر حجازی و حسن روشن ....از همراهی تیم محروم شد. (مربی مهاجرانی)
2. ناصر حجازی( شادروان) دروازه‌بان وقت تیم ملی ایران پای پلکان هواپیما و وقتی که تیم می‌خواست به آرژانتین برود، قهر کرد. او درخواست کرده بود 25 هزارتومان برای خرید خانه به او بدهند والا حاضر به همراهی تیم نیست!! (سال 1978)
3. بعد از حذف تیم ملی از بازیهای آسایی سئول (1365) 14 بازیکن به نام های زیر از تیم ملی استعفا دادند به امید اینکه بتوانند سرمربی تیم ملی (شادروان پرویز دهداری) را تغییر دهند .احمد سجادی، محمد پنجعلی، اصغر حاجیلو، مرتضی فنونی‌زاده، شاهین بیانی، شاهرخ بیانی، حمید درخشان، مرتضی یکه، فرشاد پیوس، عبدالعلی چنگیز، ناصر محمدخانی، سیدمهدی ابطحی، ضیاء عربشاهی، سیروس قایقران و غلامرضا فتح‌آبادی نام این ۱۵ نفر بود که قایقران خیلی سریع امضای خود را پس گرفت تا ۱۴ نفر در این لیست باقی بمانند.این بازیکنان تصور می‌کردند که فدراسیون فوتبال در حمایت از آنها، دهداری و همکارانش از جمله رضا وطن‌خواه را برکنار می‌کند و فرد دیگری را سرمربی تیم ملی می‌کند اما این اتفاق رخ نداد. بعد از این ماجرا دهداری نسل جدیدی از فوتبالیست‌ها را به تیم ملی اضافه کرد و با آن تیم به سومی جام ملت‌ها دست یافت. دهداری به جای کسانی که تیم ملی را رها کردند، بازیکنانی مثل عابدزاده( 20 ساله از تیم تام اصفهان)، زرینچه( 21 ساله از تیم دسته سومی ژاندارمری تهران) ، مرفاوی( 22 ساله از تیم دارایی تهران) و ... را آورد که ستون اصلی فوتبال ایران شدند.
4. جام جهانی 1998..بازی ایران و آمریکا .: خداداد عزیزی تعویض شد ... ادامه داستان "فریاد بر سر مربی، پرتاب پیراهن شماره ۱۱ روی زمین، درآوردن کفش‌های طلایی رنگ و کوفتن آنها جلوی نیمکت، ضربه به بطری آب."( مربی طالبی)
5. در جام ملت های آسیا 2004 تیم ملی مقابل تیم عمان روی یکی از اشتباهات علی بداوی، رحمان رضایی که خود بارها و بارها و با اشتباهات فراوان دروازه ایران را به خطر انداخته بود، جا پای دایی گذاشت و با این اطمینان که او هم مورد حمایت برانکو و دادکان است، سر بداوی داد زد. بداوی هم به مشاجره لفظی ادامه داد تا آنجا که هر کدام از آنها نفری یک سیلی به گوش یکدیگر نواختند و به تمام آسیایی‏ها و تماشاچیان داخل استادیوم که با چشم‏های از حدقه خارج شده و فک‏های افتاده شاهد خودزنی بازیکنان ایران بودند، نشان دادند که چه جو دوستانه‏ای بر تیم ما حاکم است و چگونه می‏ توانیم چوب حراج به آبرویمان بزنیم.( مربی برانکو)
6. جام جهانی 2006. تعویض علی کریمی همراه می شود با لگد زدن اوبه ساک ورزشی بازیکنان ذخیره! رفتار اوهمراه با بی خیالی مربی تیم ملی است( مربی برانکو)
7. سید مهدی رحمتی دروازه بان شماره یک تیم ملی، پس از بازی ازبکستان و در شرایطی که 3 بازی مهم جهت رسیدن به جام جهانی باقی مانده بود ، در اقدامی عجیب و باورنکردنی با انتشار نامه‌ای به صورت موقت از تیم ملی استعفا داد. احتمالا با این تفکر که تیم ملی حذف خواهد شد پس بهتر است او دروازه بان تیم بازنده نباشد ، کیروش هم کنار گذاشته خواهد شد و او مجددا به تیم ملی بازخواهد گشت! اما پایان داستان چیز دیگری بود..علیرغم رایزنی و پا در میانی های بسیاری که انجام شد لیکن کیروش حاضر به بازگذشت او به تیم ملی نشد.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر