فهرست
هشدار کی‌روش؛ قربانی حتی با وار
هشدار کی‌روش؛ قربانی حتی با وار

هشدار کی‌روش؛ قربانی حتی با وار

آی‌اسپورت- کارلوس کی‌روش به درستی متوجه ماجرا شده و می‌خواهد این بار قبل از وقوع فاجعه از آن جلوگیری کند. جمعه شب سرمربی تیم ملی همه بازیکنان را در اتاق کنفرانس هتل جمع می‌کند و صحنه گل سعید عزت‌الهی را بارها به نمایش می‌گذارد. به گواهی اطرفیان تیم در ابعاد چندصد مرتبه. گلی که در نگاه نخست کاملا آفساید به نظر می‌رسد چرا که بازیکن زننده گل، نیم متر از باقی بازیکنان جلوتر است اما همه ماجرا این نبود چرا که توپ ارسالی توسط رامین رضاییان برخلاف تصور همه به سر سردار آزمون برخورد نمی کند و این بازیکن اسپانیا است که به توپ ضربه می‌زند؛ واقعیتی که متاسفانه در بازبینی تلویزیونی هم مغفول می‌ماند تا به همین راحتی مهم‌ترین گل تاریخ فوتبال ما در همه ادوار جام جهانی بسوزد. کی‌روش بارها و بارها صحنه را در هتل نشان می‌دهد تا بگوید حواس‌تان باشد فیفا همیشه سمت تیم‌های بزرگ و ستاره‌های‌شان را می‌گیرد. حالا تنها ۴۸ ساعت به بازی مهم ایران در روسیه باقی مانده و پای یک موضوع مهم در میان است.

همیشه ستاره‌ها اهمیت ویژه‌ای برای فیفا و اسپانسرها داشتند و دارند. قبل از شروع جام جهانی روی سه بازیکن به صورت ویژه‌ای مانور داده شد؛ رونالدو از پرتغال، محمد صلاح از مصر و مسی از آرژانتین. در این جمع صلاح به صورت قطعی از جام کنار رفت، مسی در آستانه حذف تاریخی با آرژانتین است و کریس رونالدو و تیمش در صورت باخت به ایران مجبور به ترک روسیه می‌شوند. این یعنی زنگ خطر برای فوتبال ایران.

تسلیم شعارهای انسان‌دوستانه فیفا شدن، ریشه در سادگی محض دارد. فیفا بعد از اقدام عجیب کمپانی نایک علیه فوتبال ایران هیچ واکنشی نشان نداد تا مبادا دل یکی از بزرگترین سرمایه‌گذارانش را بشکند. آنچه فیفا می‌گوید و مدعی است عدالت برای همه و به یک شکل، باز هم مثال نقض فراوانی را دارد. تنها کافی است به نوع رفتار داور اسپانیولی زبان دیدار ایران و اسپانیا توجه کنید. این داور اروگوئه‌ای با لبی خندان و رویی گشاده با ستاره‌های بزرگ حریف صحبت می‌کرد اما وقتی قرار به رو در رویی با بازیکنان ایران بود چنان ابرو را در هم می‌کشید که گویی برای برد اسپانیا با کادر فنی این تیم هم قسم شده است.

نمی‌خواهیم نگاه منفی به قضیه داشته باشیم اما اگر اسپانیا به همان شکل که ما به گل رسیدیم به گل می رسید آیا سیستم کمک داور ویدوئی همان رای را صادر می‌کرد؟ در تصاویر پخش شده تلویزیون روسیه هرگز از زاویه مخالف صحنه‌ای به نمایش در نیامد، زاویه‌ای که واقعیت بزرگ را برملا می‌ساخت؛ بازیکن اسپانیایی عوض آزمون به توپ ضربه زد و همین یک اتفاق خاص از آفساید شدن توپ جلوگیری می‌کرد. اما نه در تلویزیون میلیاردها بیننده همه واقعیت را دیدند و نه در تصاویر پخش شده وار اثری از این زاویه دیدیم. در ظاهر عزت‌اللهی در آفسیاد بود، در ظاهر سردار آزمون به توپ ضربه زد و در ظاهر گل ایران صد در صد آفساید بود اما آن ظاهر همه ماجرا نبود.

فیفا همواره تلاش می‌کند که تیم‌های میزبان را تا مراحل بالاتر حفظ کند چرا که حضور میزبان به معنای استقبال بیشتر از جام است و شور و هیجانی که در شهرهای محل برگزاری جریان پیدا می‌کند از سوی دیگر حفظ ستاره‌ها هم اهمیت خاصی برای فیفا و اسپانسرها دارد. کمپانی‌های بزرگ روی حضور سه بازیکن که تصور می‌شد ستاره جام جهانی باشند بیشترین مانور را دادند و از شانس بد ما مسی در آستانه حذف است و رونالدو که تا امروز بهترین عمل‌کرد را داشته ادامه حضورش منوط به نباختن مقابل ایران است.

باید به صحبت‌های کی‌روش توجه ویژه‌ای کرد؛ او بازی فیفا و قواعد حاکم بر آن را می‌داند. او به درستی دست روی گلی گذاشته که تا ابد باز نمی‌گردد اما به درد بازی دوشنبه ما می‌خورد. آنچه فیفا شعار می‌دهد تنها برای حفظ ظاهر است؛ شک نکنید که برای آنها حفظ رونالدو و پرتغال به معنای سود بیشتر است از این رو اگر لازم باشد صحنه‌های تلویزیونی و وار به گونه‌ای برای بینندگان تلویزیونی پخش می‌شود که گویی هیچ حقی از هیچ تیم کوچکتری خورده نشده است. صحنه‌آرایی حساب شده و خطرناک یعنی این.

۳۱ ۱۱  
آی اسپورت
2018-06-23 22:19:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
بهرام
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۵۶
قربانی های دیگری هم در راه هست شاید سوئد برای آلمان ، نیجریه برای آرژانتین... و..
مهدی
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۵:۴۳
کلا همون موقعی که حاج صفی سانتر کرد سعید توی افساید بود . ضربه ی سر رو کی زد مهم نیست .
۱
Vahid
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۲۳:۱۷
اقا این وار به نظر من بیشتر کمک میکنه تا داوریا مهندسی تر بشه:) یه نگاه به بازی برزیل کاستاریکا بندازین مارسلو با کف دست میکوبه تو صورت بازیکن کاستاریکا ولی وار توجهی نمیکنه بهش با اینکه یکی از دلایل استفاده از وار حرکت غیر ورزشیو حرکاتیه که کارت قرمز مستقیم داشته باشه:)یا همین بازی سوئد و المان پنالتی واضح رو وار اعلام نمیکنه حتی صحنه رو مشکوک به پنالتی هم اعلام نمیکنه که حداقل داور خودش بازبینی کنه:)یا گلی که به اعتقاد کی روش سالم بود ولی با وار مردود اعلام کردن:) تیمای بزرگی که این سه تا اشتباه به نفعشون بوده برزیل المان اسپانیا که تقریبا همه منتظرن دوتاشونو تو فینال ببینن:) این تکنولوژی مزخرف بیشتر واسه موجه کردن اشتباهاته تا برقرار کردن عدالت:)
محسن
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۰۸
من قبلا گفتم کت به تن اسپانسر های جام جهانی است.حفظ مانکنها.حتی در جام ملتهای اروپا هم این قائده رعایت میشه و البته در لیگ قهرمانان اروپا.
۶
فرزاد مهریار
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۳۲
بزرگوار به خدا اون گل رو ما هم دیدیم . ولی چیزی که مشخصه اصرار کی‌روش و هوادارانش بر مظلوم نماییه . بابا به خدا اون گل آفساید بود . اگه اون گل رو اسپانیا به ما می زد و کمک داور ویدیویی به نفع ما سوت میزد بازهم همین حرفا رو میزدید؟
ارج بازی خوب ایران رو با این مظلوم نمایی ها پایین نیارید
آنتی شومن
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۷:۲۵
موافق نیستم.توپ بعد برخورد به بازیکن اسپانیا به سعید رسید.کلا داوری میچرخه به سمت تیم های بزرگ.نمونش بازی ایران آرژانتین و خطا روی ‌دژاگه
۷
مهدی
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۵۱
برید خجالت بکشید، کل دنیا کور بودن و فقط کیروش جونش شما صحنه رو دید؟؟؟!!
برید دعا به جون داور بکنید که یه پنالتی واضح هم که هند رضاییان بود رو نگرفت.
چقدر شما کیروش پرستها وقیحید...
No One
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۱:۰۱
من یه بار دیگه نگاه کردم صحنه رو و بنظرم آزمون ضربه سر رو زد
۴
دکتر رضا
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۵۴
یکی از دلایلی که باعث شده عاشق کی روش باشم همین ساختن روحیه جنگندگی در بازیکنان است.
این که تیم 500 بار فیلم را بازبینی کنند فرع قضیه است.
اصل قضیه این است که او می خواهد به بازیکنان بفهماند که سطحشان بالاتر از تحسین این روزهاست.
تیم های ضعیف معمولاً زود سیر می شوند.
یک جرقه ای که داشته باشند اشباعشان می کند
و کی روش نمیخواهد تیمش به این بلا مبتلا شود.
او می خواهد ذهنیت برنده شدن، باور به بهتر بودن و شخصیت بالاتری به تیم ایران و بازیکنان آن تزریق کند.
او به خوبی می داند که دریبل زدن و پاس دادن و شوت کردن تنها بخش کوچکی از فوتبال است و
تفاوت تیم های بزرگ در آن است که ذهنیت و شخصیت برتر بودن را پرورش داده اند.
او با این کارها و حرفها می خواهد بازیکنان را به گرگهای سیری ناپذیر تبدیل کند
خخخخ
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۱۱
بتسه
۱
شاهین
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۱۰
صحنه آرایی خطرناک و حساب شده؟!
مثلن خواستی جمله میر دوست داشتنی رو تحریف کنی و ربطش بدی به یه واقعیت بدیهی که شما کیروشی پورها می خوان وارونه ش کنین؟!
خجالت بکشین
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر