فهرست
عوار، قطعه گمشده پازل آرسنال
عوار، قطعه گمشده پازل آرسنال

عوار، قطعه گمشده پازل آرسنال

آی‌اسپورت- میکل آرتتا، مربی آرسنال، مدت ها است به دنبال جذب حسام عوار است و فقط به پایان لیگ قهرمانان که این فرانسوی در لیون به خصوص در برد ۳ بر یک مقابل منچسترسیتی در یک‌چهارم‌نهایی درخشید، مربوط نمی شود. حتی به فصل قبل هم ربطی ندارد که این هافبک۲۲ ساله خود را به عنوان یکی از بهترین بازیکنان لیگ یک و از جمله آینده دارترین بازیکنان اروپا مطرح کرد.

نه، مربی آرسنال خیلی قبل تر از آن طرفدار این بازیکن شده. وقتی دستیار پپ گواردیولا در منچسترسیتی بود، پیشرفت عوار در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ را زیر نظر داشت. در پایان همان فصل رفت تا از نزدیک او را ببیند. به دلیل محرومیت گواردیولا، در بازی مرحله گروهی مقابل لیون آرتتا مسئولیت تیم را بر عهده داشت. عوار درخشید، لیون ۲ بر یک در اتحاد به پیروزی رسید و آرتتا از آن موقع شیفته این بازیکن شده است.

برای همین عوار اولویت آرسنال و آرتتا در این پنجره تابستانی شده. ممکن است این انتقال نهایی شود، این بازیکن می خواهد به لندن برود اما پیشنهاد اولیه ۳۵ میلیون یورویی توپچی ها توسط ژان میشل اولا، رییس لیون رد شد. آنها با پیشنهاد دیگری وارد می شوند و مصمم هستند این بازیکن را جذب کنند چون از نظر آرتتا، عوار قطعه گمشده پازل تیمش است. او همه مشکلات آرسنال را حل نمی کند اما می تواند این تیم را پیشرفت دهد. مربی اسپانیایی بعد از باخت ۳ بر یک دوشنبه شب به لیورپول گفت تیمش در سفر است در حالی که هنوز یک سال از حضور آرتتا روی نیمکت آرسنال نمی گذرد.آن طرف لیورپول یورگن کلوپ قرار داشت که پنج سال است در کنار هم هستند.

آرتتا می خواهد عوار راهبر این سفر باشد و قرار است بازیکن لیون برای آرتتا همان باشد که کوین دبروین برای پپ گواردیولا است. آرتتا محو توانایی های این بازیکن است که مانند ستاره بلژیکی سیتی چندپسته است. عوار بازیسازی است که می تواند شماره ۱۰ پشت دو مهاجم، شماره ۸ خط میانی دو یا سه نفره یا بال چپ باشد. البته بیشترین تاثیرگذاری او در خط میانی است که با مالکیت توپ و دید عالی اش به اضافه قدرت پاسکاری و توانایی تکنیکی برای هم‌تیمی‌ها موقعیت ایجاد می‌کند. ضربات ایستگاهی را هم خیلی خوب می زند.

عوار هفت سال از دبروین جوانتر است که وقتی بعد از حضور در خنک، وردربرمن، چلسی و ولفسبورگ به سیتی آمد، ۲۴ سال داشت و حالا یک ستاره بین‌المللی است. مسیر عوار خیلی متفاوت بوده، او تنها سه فصل در تیم اول لیون بازی کرده و فقط یک بار به تیم ملی فرانسه دعوت شده که آن هم به دلیل مثبت بودن تست کووید ۱۹ نتوانست به تیم ملحق شود.

البته شباهت هایی هم دارند. دبروین در منچستر در مرکز همه حرکات هجومی است و عوار هم می تواند نیروی هجومی خلاق آرسنال باشد. توانایی او در دریافت توپ در شرایط سخت و جلو بردن آن برای کمک به تیم اهمیت زیادی دارد برای کاری که آرتتا می خواهد درتیمش انجام دهد. عوار نقشی کلیدی در بازیسازی مورد نظر آرتتا از عقب زمین خواهد داشت. او سرسختانه پرس می‌کند، زیاد می دود و در ضدحمله فوق‌العاده موثر است. هوش تاکتیکی بالایی دارد و در همین سال‌های ابتدایی دوران حرفه‌ای در ترکیب های مختلفی بازی کرده است.

عوار دقیقا بازیکنی است که آرسنال و آرتتا به آن نیاز دارد. تردیدی نیست که لیون تمام تلاشش را می‌کند تا از آخرین جواهر کارخانه استعدادسازی اش بیشترین پول را به دست آورد اما این انتقال درستی برای او است. تیم‌های بزرگ دیگر هم به دنبال او بودند اما هیچ یک پیشنهاد رسمی ارائه نداده اند.

بازی در آرسنال و لیگ برتر یک گام رو به جلو در حرفه او است و اگر در آن موفق شود که به نظر خیلی‌ها می‌شود، او را به تیم ملی و یورو ۲۰۲۱ نزدیکتر می‌کند ضمن اینکه سکوی پرش خیلی بزرگتری برای او به حساب می آید. آرسنال هم با او می تواند به بازگشت به جمع ۴ تیم اول لیگ برتر امیدوار باشد.

 

 

 

     
آی اسپورت
2020-10-01 18:24:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر