فهرست
جاه طلبی برانکو؛ برگ برنده پرسپولیس
جاه طلبی برانکو؛ برگ برنده پرسپولیس

جاه طلبی برانکو؛ برگ برنده پرسپولیس

آی اسپورت – مهم‌ترین دلیل پیشرفت‌های اخیر پرسپولیس را از هر که بپرسی، می‌گوید برانکو. مردی که حالا می‌توانیم ادعا کنیم به درستی او را شناخته‌ایم اما آیا تفکراتش را هم؟ منظور، تفکری است فراتر از اصرار به بازی کردن فلان بازیکن و نادیده گرفتن بهمان بازیکنی که شاید از نظر ما بهترین است. آن تفکری را می‌گوییم که پشت نمایش‌های هر هفته پرسپولیس پنهان شده و شاید هنوز بیگانه است برای فوتبال ما. فهمیدنش آسان‌تر می‌شود اگر برگردیم به دو فصل پیش. به «پرسپولیس»ی که بعد از سیاه‌روزی‌های لیگ چهاردهم، سرافرازانه ژست یک مدعی را به خود گرفته بود.

ایوانکوویچ می‌رفت که به قراردادش با پرسپولیس اعتباری تازه ببخشد اما پیش از آن، در توجیه پیشرفت بازیکنان پرسپولیس موهایش را نشان داد که چقدر رنگ‌پریده شده‌اند. اینکه «نمی‌بینی چقدر پیر شده‌ام؟» شوخی بود اما جدی‌گویی‌های پروفسور خیلی حرف داشت: «من هم شنیده بودم که می‌گفتند این بازیکنان بازیکن نیستند اما از نظر من اینطور نبود. همان روز اولی که تمرین‌شان را دیدم، گفتم با اینها می‌توان به قله رسید؛ اگر بخواهند و تلاش کنند.»

با همین نگاه ساده اما متفاوت، برانکو از تیمی که دیگر هیچکس روی آن حساب نمی‌کرد، یک مدعی ساخت. یک پرسپولیس مدعی که یاد گرفته بود تا نفس دارد، باید بجنگد. با هر قدم، بازیکنانش رشد می‌کردند و حالا دیگر اعتماد به نفس را در تمام رفتار و حرکات‌شان در زمین می‌شد دید. ‌اشتباهات‌شان اما کم نبود. با همین اشتباهات بچگانه، قهرمانی لیگ پانزدهم را از کف دادند اما درسی که از ناکامی گرفتند، خیلی بزرگتر می‌نمود. چیزی که در قهرمانی زودهنگام‌شان در فصل شانزدهم عیان بود. این بار قهرمان شدند، آن هم سه هفته پیش از سوت پایان فصل اما اشباع نشدند. نه آنها و نه حتی سرمربی باتجربه‌شان که به لطف حضور او، باشگاه هم سر و سامانی گرفته و حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسد. این اما همه پرسپولیس نیست. پرسپولیس امروز را باید در جاه‌طلبی‌های مردی بیابیم که لقب «مرد یخی» شاید خیلی برازنده‌اش نبود. مردی که مهم‌ترین دلیل پیشرفت‌های اخیر پرسپولیس است اما طوری رفتار می‌کند که انگار خودش هم به قدرت بازیکنانش تکیه کرده. همان بازیکنانی که از او اعتماد به نفس گرفتند اما تقصیرهای‌شان در ناکامی‌ها را برانکو هرگز به زبان نیاورد. در عوض، موفقیت‌ها را همیشه به پای آنها نوشت.

از برانکو ایوانکوویچ حرف می‌زنیم. مردی که می‌توانیم روزها از او انتقاد کنیم و هیچکدام از انتقادهای‌مان بی‌پاسخ نماند. مردی که رکوردها را نادیده از سر می‌گذراند و می‌گوید که «قهرمانی‌ها» تنها اتفاق‌های دلخواه او هستند: «می‌دانم که هیچ کاری بدون مشکل پیش نمی‌رود اما من همیشه اهداف بلندمدتی دارم. خلاصه بگویم، می‌خواهم که همیشه در هر تورنمنتی که به میدان می‌رویم، قهرمان باشیم. این هدفی است که من برای همه فصل‌های فوتبالی‌ام نوشته‌ام.» مهم‌تر اینکه هر بار جایگاه تیمش را به او یادآوری کنی، به این جمله تکراری میهمانت می‌کند: «ما تازه اول راه هستیم.» همین چند کلمه ساده اما شاید مهم‌ترین فاکتور در پیشرفت و موفقیت‌های اخیر پرسپولیس است.

 

زهرا اسدی/ایران ورزشی

۲۳ ۲  
آی اسپورت
2018-01-17 11:33:00
نظر دهید

۲ نظر
وحید بارساپولیسی
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۵۷
تا پرسپولیسو قهرمان آسیا نکنه ول کن نیست پروفسور.... 2018-19 به خواسته ات میرسی..
ali-102
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۴۳
برانکو تمرکز میکنه روی پیشرفت.البته منظورم تنها برانکو نیست.خیلی از مربیا اینجوری ان.مثل شفر .دایی.کمالوند. اما صبر برانکو و پشتکارش نتیجه داده.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر