فهرست
آنالیز استقلال-گسترش‌؛ چطور 10نفره مساوی کردند؟
آنالیز استقلال-گسترش‌؛ چطور 10نفره مساوی کردند؟

آنالیز استقلال-گسترش‌؛ چطور 10نفره مساوی کردند؟

ترکیب دو تیم

استقلال با سیستم 2-4-4 و گسترش‌فولاد با آرایش 1-3-2-4 وارد زمین شدند. مگویان باز هم در دفاع راست استقلال قرار گرفت و یعقوب در سمت چپ. حسینی و پادوانی مدافعین مرکزی تیم بودند. امید ابراهیمی و فرشید باقری دو هافبک دفاعی تیم بودند. بختیار رحمانی و فرشید اسماعیلی جلوتر از این دو حضور داشتند و در خط حمله هم محسن کریمی و کاوه رضایی قرار گرفتند. در سمت مقابل یعنی گسترش فولاد، محسن حمیدی (سمت راست)، محسن حسینی، مرتضی اسدی، مسعود ابراهیم‌زاده (دفاع چپ) چهار مدافع تیم بودند. در جلوی آن‌ها داریوش شجاعیان و مگنو باتیستا قرار گرفتند. علی‌رضا نقی‌زاده به عنوان هافبک مرکزی و یوسف سیدی و رضا خالقی‌فر هم هافبک راست و چپ بودند. پریرا هم مهاجم هدف تیم کمالوند بود.

 تاکتیک استقلال

مهم‌ترین برنامه استقلال سرعت دادن به بازی بود. دو مدافع مرکزی گسترش‌فولاد روی هم هفتاد سال سن‌ داشتند. عددی که این فرصت را به محسن کریمی جوان می‌داد تا خیلی زود آن‌ها را از پا در بیاورد. در کنار سن بالا، محسن حسینی قد 198 سانتی‌متری دارد که امکان دویدن سرعتی را از او می‌گیرد. همین اتفاق منجر شد که مطابق انتظار محسن کریمی روی خلاقیت و عمق دفاع حریف، دو گل به ثمر برساند. گل‌هایی که پیش از این شبیه به آن را سیاه‌جامگان هم وارد دروازه تیم کمالوند کرده بود. ضمن این که استقلال با بازی دادن به مگویان در دفاع راست، اجازه حمله از سمت قدرتمند حریف را گرفت. مدافع ارمنی مطابق انتظار مسئول مهار خالقی‌فر و در ادامه شجاعیان بود تا این که بیشتر در حملات شرکت کند.

 

پیرمردهای گسترش در دفاع
پیرمردهای گسترش در دفاع

تاکتیک گسترش فولاد

تیم کمالوند سه تاکتیک را برای حمله‌ها دنبال می‌کرد. یکی این که لوسیانو پریرا به عمق استقلال بزند و از بین شکاف دفاعی این تیم عبور کند. دوم این که در زمان در زمان پرتاب اوت‌ها، محسن حسینی به قلب دفاع استقلال بزند و توپ پرتاب شده را برای ضربه نهایی سایر بازیکنان آماده کند. و در آخر هم یک تاکتیک ویژه داشت. زمانی که یعقوب کریمی برای ارسال کرنرهای سمت راست به پشت توپ قرار می‌گرفت، دو بازیکن گسترش‌فولاد در آن منطقه منتظر بازگشت توپ بودند تا از فضای خالی کریمی به گل برسند. یعقوب هم این مسافت را به قدری می‌رفت و برمی‌گشت که توانی برای کمک به دفاع در آن لحظات نداشت. در لحظه گل دوم استقلال هم که با یک غافلگیری به ثمر رسید، خبری از یعقوب در بین دفاع‌ها نیست.

۱ / ۴

تاکتیک گسترش روی پرتاب اوت
تاکتیک گسترش روی پرتاب اوت

کرنرهای یعقوب، بلای جان استقلال
کرنرهای یعقوب، بلای جان استقلال

 

چطور گسترش‌فولاد شکست را با مساوی عوض کرد؟

شروع نیمه دوم گسترش‌فولاد با یک جابه‌جایی در بین بازیکنان درون زمین صورت گرفت. نقی‌زاده به پست هافبک دفاعی رفت و داریوش شجاعیان پشت پریرا قرار گرفت. در ادامه هم خلعتبری وارد زمین شد و شجاعیان به گوش چپ منتقل شد. با تعویض درویشی به جای سیدی، یک برنامه جدید در دستور کار تیم کمالوند قرار گرفت. از بین چهار بازیکن تهاجمی، در زمان دفاع دو بازیکن در جلوی زمین باقی می‌ماندند. در زمان ضد حمله هم چهار نفری مدافعین استقلال را تحت فشار قرار می‌دادند تا تیم منصوریان را وادار به اشتباه کنند.

 

4 علیه 4
4 علیه 4

 

۱۴ ۱  
آی اسپورت
2016-11-26 15:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
جاوید
شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵، ۱۶:۲۷
تو فوتبال وقتی تیم‌حریف ده نفره میشه ، مربی باید اینقد با دانش باشه که تاکتیک تیم رو به کل عوض کنه ، یا اینکه یک هافبک دفاعی به تیم اضافه کنه و تیم ده نفره رو بکشون تو زمین خودی و با یه مهاجم تیز پا تیم رو ضد حملات روزگارشونو سیاه کنه ، یا اینکه یه مهاجم اضافه کنه و تیمو بکنه سراسر هجومی ،،، تصمیم با مربی هست و شرایط بازی و نتیجه
که متاسفانه تو بازی های فوق یا اینکه اصلا تعویضی صورت نگرفت و تاکتیکی عوض نشد ، یا با تعویضای اشتباه تیمو نابود کرد ...
به امید روزی که مربیامون فکر و ذهنشون قشنگ تر کار کنه ...
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر