فهرست
انتقادات اجتماعی ژنرال؛ این چه وضعی است؟
انتقادات اجتماعی ژنرال؛ این چه وضعی است؟

انتقادات اجتماعی ژنرال؛ این چه وضعی است؟

آی اسپورت – امیر قلعه نویی فارغ از وجهه فوتبالی و ورزشی‌اش یک چهره دیگر هم دارد. او روی مسائل اجتماعی هم انگشت می‌گذارد و به اغلب اتفاقات واکنش نشان می‌دهد. در زمان انتخابات صراحتا موضعش را اعلام می‌کند و از مسئولان خاطر مشکلات بزرگ جامعه انتقاد می‌کند. رویه‌ای جسورانه و تحسین برانگیز. این‌ها بخشی از حرف‌های او در مصاحبه با روزنامه شرق روز پنج شنبه گذشته است.

چرا زنان را به ورزشگاه راه نمی‌دهند؟

چرا وقتی بحث انتخابات است، خانم‌ها باید پیشگام باشند؛ اما اینجا ما آنها را محروم می‌کنیم. چرا زنان سوری باید حق ورود به ورزشگاه‌های ما را داشته باشند؛ اما زنان خودمان چنین اجازه‌ای نداشته باشند. در تاریخ کشورمان همیشه در برهه‌های حساس مثل دفاع مقدس و جاهای دیگری که نیاز بوده خانم‌ها در صف اول بودند. در جامعه زن‌ها خیلی جاها هزینه داده‌اند و نباید از این حق محروم‌شان کرد. باید فضایی ایجاد کرد که خانم‌ها به ورزشگاه بیایند تا نیازی به گریم و این‌جور مسائل نباشد. این رفتار غلط است؛ به‌ویژه به دلیل اتفاقاتی که در فضای مجازی می‌افتد، بازتاب‌های منفی هم پیدا می‌کند.

سال نو میلادی را تبریک گفتم فحش خوردم!‌

ما در فضای مجازی هم آسیب‌های زیادی داریم. یک مثال از خودم بزنم؛ من آمدم در صفحه اینستاگرامم سال نو میلادی را به هم‌وطنان مسیحی تبریک گفتم. نمی‌دانید چقدر به من توهین شد. چرا؟ نمی‌دانم. اینجا هم جایی است که ما لذت‌بردن از آن را بلد نیستیم. ما باید شأن و شخصیت همدیگر را حفظ کنیم. من چندین سال است که این حرف‌ها را می‌زنم. چرا الان باید وضعیت اجتماعی فرهنگی ما این باشد؟ ریشه همه این مشکلات، مسائل اقتصادی است. حضرت علی (ع) می‌فرماید «از دری که فقر وارد شود، از در دیگر دین و ایمان خارج می‌شود». این حرف من نیست؛ بلکه فرمایش معصوم است.

ریشه همه مشکلات اقتصادی است

جوان ما مشکلات زیادی دارد. آینده‌اش مشخص نیست، دانشگاه رفته، سربازی رفته، بخش زیادی از عمرش گذشته و می‌بیند که نه شغلی دارد، نه خانواده‌ای و نه آینده‌ای. چرا سن فحشا به ١٥ سال رسیده است؟ چرا سن اعتیاد به ١٠ سال رسیده است؟ ریشه‌اش همین مشکلات اقتصادی است.

مغزهای ما دارند فرار می‌کنند

مردم یک‌سری مطالبات به‌حق دارند که دولت باید توجه کند. البته امیدوارم مشکلات اخیر حل شود؛ اما سؤال من این است که انرژی جوان ما باید کجا تخلیه شود؟ آیا آمدیم این انرژی را کنترل کنیم؟ خداوکیلی جوان ما جای تفریح دارد؟ اینجا باز ریشه مشکلات از مسائل اقتصادی و نبود زمینه‌های لازم است. الان تنها تفریح در کشور ما شده رستوران‌رفتن و شام‌خوردن. آیا این هم شد تفریح؟ چرا باید در کشور ما هزینه سفر به کیش بیشتر از هزینه سفر به ترکیه باشد. ما کشورمان چهار فصل است، هوایمان طلاست، خاکمان طلاست؛ اما جوان ایرانی نمی‌تواند از آن بهره ببرد. من یک روز خدمت مرحوم آیت‌الله هاشمی بودم. به ایشان گفتم ما کشوری داریم که شما می‌توانید یک روز ابتدا در کیش بروید شنا کنید و بعد با یک پرواز خود را به تهران برسانید و بروید اسکی. کدام کشور این پتانسیل و جذابیت را دارد؟ اما جوان‌های ما نمی‌توانند از این نعمت‌های خدادادی لذت ببرند. نتیجه‌اش هم همین شرایط کنونی می‌شود. نتیجه‌اش هم فرار مغزها می‌شود. می‌آیند استعدادهای ما را در همان کنکور سراسری شناسایی می‌کنند و جذب کشورهای دیگر می‌شوند. اینها هم مشکلات بزرگ کشور است که باید درباره آن صحبت شود.

باید همه امکان حرف زدن داشته باشند

ان‌شاءالله روزی برسد که همه از ایرانی‌بودن هم لذت ببریم. باید به هم احترام بگذاریم. باید همه امکان حرف‌زدن داشته باشند و این موضوع تنها محدود به اصولگرا و اصلاح‌طلب نشود. باید مسئولان بیایند زمینه ابراز نظر را فراهم کنند. فراموش نکنیم که ما مسئول بهشت و جهنم کسی نیستیم و هرکسی مسئول اعمال خودش است.

 

 

۱۳۸ ۵  
آی اسپورت
2018-01-06 15:43:00
نظر دهید

۵ نظر
علیرضا نیجریه ای
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۰۳
من اصلا قلعه نوعی رو دوست ندارم
ولی وقتی در مورد مسائل اجتماعی میاد صحبت میکنه واقعا تک تک جملاتشو قبول دارم و تحسینش میکنم
AVA-86
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۴۳
به عنوان یه پرسپولیسی هیچ وقت قلعه نویی رو از نظر فوتبالی قبولش نداشتم اما الان باید سر تعظیم فرود آورد شجاعتشو تحسین کرد اونم در شرایطی که خیلی ها سکوت اختیار کردند
آنتی استقلالی نما
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۵۵
ناصرخان روحت شاد . یادت گرامی . راهت همیشه ادامه خواهد داشت
با تشکر از شما که تیتر صفحه اول روزنامه شرق پنج شنبه رو با 2 روز تاخیر منتشر کردید
بر استقلالی نماهای حسود لعنت
مجید
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۹:۲۶
درود بر قلعه نوعی گرامی....ما هم از روندگان تختی بزرگ همین شجاعت ها رو میخواهیم
یونس
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۵۰
این چندمین مصاحبه است که می بینم داره آروم تبدیل به اپوزوسیون میشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر