فهرست
معنای قهرمانی پرتغال برای یورو ۲۰۲۰
معنای قهرمانی پرتغال برای یورو ۲۰۲۰

معنای قهرمانی پرتغال برای یورو ۲۰۲۰

آی‌اسپورت – کریستیانو رونالدو عادت به جام بردن و جشن قهرمانی گرفتن دارد. شور و اشتیاق او برای بالا بردن جام قهرمانی لیگ ملت‌های اروپا اما نشان از اهمیت این تورنمنت تازه تاسیس‌شده برای او و هم‌بازی‌هایش داشت.

البته که ارزش لیگ ملت‌های اروپا با جام جهانی و یورو قابل مقایسه نیست، اما به هر سو رسیدن به فینال این تورنمنت و فتح آن نیاز به طی کردن راهی دشوار دارد و برای همین عنوان قهرمانی‌اش به هیچ وجه بی‌ارزش جلوه نمی‌کند و نباید اهمیت اهمیتش را دست کم گرفت.

تک‌گل گونسالو گدش مقابل هلند برای پیروزی در فینال اولین دوره لیگ ملت‌ها کافی بود. بدین ترتیب پرتغال حالا فاتح دو تورنمنت پیاپی یوفا شده، روندی که با پیروزی شگفت‌انگیزشان در فینال یورو ۲۰۱۶ برابر فرانسه میزبان شروع شد. بدون شک این بهترین دوران فوتبال پرتغال است، دورانی که بخش عظیمی از موفقیتش را مدیون استعداد ناب رونالدو می‌داند. اما معنای این قهرمانی برای یورو ۲۰۲۰ و وضعیت کلی فوتبال اروپا چیست؟

یک سال دیگر یورو ۲۰۲۰ در رم شروع می‌شود، تورنمنتی که در ومبلی به پایان خواهد رسید. پرتغال بدون شک شانس زیادی برای دفاع از قهرمانی خودش در این تورنمنت دارد. شاید این آخرین فرصت تیم فرناندو سانتوس با رونالدو برای اضافه کردن عنوانی دیگر به کارنامه خودشان باشد، چراکه در جام جهانی ۲۰۲۲ ستاره اول آن‌ها ۳۷ ساله خواهد بود.

نسل جدید فوتبال پرتغال البته اتکای تیم ملی‌شان به رونالدو را تا حدی کمتر از گذشته کرده. برناردو سیلوا که نمایشی فوق‌العاده در فینال داشت حالا یکی از ارزشمندترین بازیکنان این تیم به حساب می‌آید. ژوائو فلیکس و گدش جزو مستعدترین نیروهای هجومی حال حاضر فوتبال اروپا هستند و در بعد دفاعی نسل جدید سلسائو روبن دیاس و نلسون سمدو را به عنوان امیدهای اولش می‌بیند.

خود هلند که در فینال مغلوب پرتغال شد، یکی از بزرگان سنتی اروپاست که به تازگی و در یک سال اخیر احیا شده و امیدوار است تحت رهبری رونالد کومن این روند را تا یورو ۲۰۲۰ ادامه دهد. نسل جدید هلند شامل استعدادهای نابی چون فرنکی دیانگ، دانی ون دبیک، متایاس دلیخت و استیون برگواین است. تجربه بالای ویریجل ون دایک و جورجینو واینالدوم هم می‌تواند بهترین راهنما برای این پدیده‌های جوان در زمین باشد. بنابراین اگر هلند یک مهاجم درجه یک هم در خط حمله خودش ببیند بدل به تیمی تقریبا کامل خواهد شد.

انگلیس هم در یک سال اخیر روند رو به رشدی را طی کرده. تیم گرت ساوتگیت، که دیشب در بازی رده‌بندی در ضربات پنالتی سوئیس را شکست داد، رسیدن به نیمه نهایی جام جهانی و لیگ ملت‌ها را تجربه کرده و با تمام ضعف‌هایی که در خط میانی و دفاعی دارد، مهره‌های هجومی بسیار جذابی را در اسکواد خودش می‌بیند، بازیکنانی از جمله هری کین، رحیم استرلینگ، مارکوس رشفورد و جیدون سانچو.

در این میان مدافع عنوان قهرمانی جام جهانی باز هم مدعی اول فتح یک تورنمنت بزرگ خواهد بود. با اینکه فرانسه در دور گروهی لیگ ملت‌ها به دست هلند حذف شد و این هفته در بازی‌های مقدماتی یورو شکستی عجیب مقابل ترکیه خورد، اما تیمی که کیلین امباپه و آنتوان گریزمن و انگولو کانته و پل پوگبا را در اختیار دارد، قطعا مدعی جدی هر جامی به حساب می‌آید.

آلمان و اسپانیا دیگر قدرت‌های سنتی اروپا هستند که دورانی گذار را طی می‌کنند. اسپانیا در بازه زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ سلطنتی مطلق بر فوتبال جهان داشت و آلمان جام جهانی ۲-۱۴ را برد. هر دو تیم در جام جهانی گذشته با مشکلات زیادی روبرو شدند. آلمان از دور گروهی بالا نیامد و اسپانیا در یک هشتم نهایی توسط روسیه میزبان حذف شد. اما نسل جدید هر دو کشور در حال رشد است و به زودی بازگشت آن‌ها به جمع مدعیان اول فوتبال اروپا را رقم خواهد زد.

بلژیک و ایتالیا تا اینجا تمام بازی‌هایشان در دور مقدماتی یورو ۲۰۲۰ را برده‌اند، در حالیکه کرواسی امیدوار است با نسل طلایی خودش به رهبری لوکا مودریچ، برای آخرین بار درخششی چشمگیر در یک تورنمنت بزرگ داشته باشد. بلژیک به رهبری روبرتو مارتینز و با ستاره‌هایی چون ادن ازارد و کوین دبروینه دنبال درس گرفتن از شکست مقابل فرانسه در نیمه نهایی جام جهانی است و ایتالیا با روبرتو مانچینی کم کم زخم‌های نرسیدن به دور نهایی این جام را فراموش می‌کند.

اتفاقات زیادی در ۱۲ ماه پیش رو، قبل از شروع یورو ۲۰۲۰ در راه است. بازیکنان بزرگی فرم خودش را از دست می‌دهند، ستاره‌های نامداری مصدوم می‌شوند و پدیده‌های جدیدی خودشان را به تیم‌های ملی‌شان معرفی می‌کند. بنابراین هرگونه پیش‌بینی‌ای برای این تورنمنت بی‌ربط و بی‌فایده به نظر می‌رسد، تورنمنتی که می‌تواند برای پرتغال و رونالدو یک هت‌تریک اروپایی به ثبت برساند.

۵    
آی اسپورت
2019-06-10 12:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر