فهرست
یوونتوس Vs آتالانتا: نگاه بیانکونری به کالدارا
یوونتوس Vs آتالانتا: نگاه بیانکونری به کالدارا

یوونتوس Vs آتالانتا: نگاه بیانکونری به کالدارا

آی‌اسپورت – یوونتوس سال 2017 را با قدرت و پیروزیِ 0-3 مقابل بولونیا آغاز کرد. هوادارانِ بیانکونری انتظار دارند این شروع خوب امشب هم با پیروزی مقابلِ آتالانتا در کوپا ایتالیا ادامه پیدا کند. شاگردانِ جان پیرو گاسپرینی با هوش تاکتیکی، انرژی و شور بالایشان یکی از جذاب‌ترین تیم‌هایِ این فصل بوده‌اند، اما برای انتقامِ شکست خانگی‌شان در لیگ، در این بازی باید بدونِ دوتا از کلیدی‌ترین مهره‌هایشان پای به جی استادیوم بگذارند.

جایِ خالی فرانک کسی، که به گابون رفته تا برای تیم ملی ساحل عاج در جام ملت‌هایِ آفریقا بازی کند و روبرتو گاییاردینی که راهیِ میلان شده تا در آستانه‌یِ پیوستن به اینتر تست پزشکی بدهد، در خط میانیِ آتالانتا حس خواهد شد. بدونِ این دو مهره‌یِ کلیدی، نراتزوری بخشی از اقتدار و انرژیِ خودش در مرکزِ زمین را از دست می‌دهد، اما گاسپرینی مربی‌ای است که دائم مشغول پرورش دادنِ استعدادهایِ جدید و همیشه آماده‌یِ چالشی دشوار است.

در سویِ دیگر زمین یوونتوس هم با غیبت چند مدافعش روبرو است. جورجو کیلینی محروم است، مهدی بن‌ عطیه مثلِ کسی راهی جام ملت‌هایِ آفریقا شده و پاتریس اورا با آینده‌ای نامعلوم مواجه است. مدافعِ با تجربه‌یِ فرانسوی با وجود اینکه از تجربه‌یِ حضورش در یووه لذت برده، اما به دلیل نیمکت‌نشینی‌هایِ زیاد در این فصل حالا احساس می‌کند زمان ترک تورین فرا رسیده است. اگر این تصمیمِ اورا قطعی شود، جایِ خالیِ او، به خصوص تاثیر زیادش در رختکنِ یووه به شدت احساس خواهد شد.

با اینکه اورا کمک زیادی به بازگشت اعتماد به نفس بیانکونری در اروپا کرد، اما نمایش‌های او در زمین در چند ماهِ اخیر، به خصوص در سوپر کوپا مقابل میلان، چندان قابل قبول نبوده‌اند، و البته بهتر است اصلا از اشتباهِ فصل گذشته‌اش مقابل بایرن مونیخ هم حرف نزنیم. در پستِ اورا، الکس ساندرو نمایش‌هایی در سطحِ تیمی که قصد قهرمانیِ اروپا را دارد، داشته و برای همین طبیعی است که با بازی کم رسیدن به کاپیتان سابق منچستر یونایتد او قصد ترک تیم را بگیرد.

اما در حالیکه که یک مدافعِ کهنه‌سوار به سال‌هایِ آخر فوتبالش فکر می‌کند، در سویِ دیگر زمین یک مدافعِ جوان خودش را برای شروع آینده‌ای درخشان و پرافتخار آماده می‌کند. قطعا مهمترین نکته در بازیِ امشب برای هوادارانِ بیانکونری پیروزی برابر آتالانتا و صعود به دور بعدی است. اما در این میان آن‌ها نمی‌توانند چشم از ماتیا کالدارا بر دارند، مدافعی که بعد از درخشش در برگامو، قرار است از سالِ 2018 راهیِ تورین شود.

کالدارا این فصل به خاطر هوش بالایش در جایگری و آرامشِ فوق‌العاده‌اش در تقابل با مهاجمینِ درجه یک، از جمله آریک میلیک در جدال مقابلِ ناپولی، شهرتِ زیادی در سری آ پیدا کرده است. کالدارا اما یک فوتبالیستِ عادی نیست، بلکه روشنفکری است عاشق ادبیاتِ روسیه، پدیده‌ای که به خاطر شخصیتش همین حالا با آندره‌آ بارتزالی و البته خودِ گائتانو شیره‌آیِ کبیر مقایسه می‌شود. یووه امیدوار است با قرار دادنِ کالدارا کنارِ دانیله روگانی زوجِ سال‌هایِ آینده‌یِ آتزوی را بسازد، زوجی که البته آلسیو رومانیولیِ میلان را هم کنارشان خواهند داشت.

با اعتماد یافتن از آینده‌یِ خط دفاعی، مکس آلگری حالا بیشتر به وضعیتِ حال حاضرِ خط حمله‌اش فکر می‌کند، به خصوص مارکو پیاتسایی که بالاخره از مصدومیت بازگشته و قرار است امشب مقابلِ آتالانتا به زمین برود. انتظاراتِ زیادی از وینگرِ کرواتِ یووه وقتی تابستان به تیمِ جدیدش پیوست می‌رفت، اما مصدومیت‌ها مانع از درخششِ پیاتسایِ تکنیکی و سرعتی شد و تنها اجازه‌یِ 76 دقیقه بازی کردن بهش داد. با توجه به قیمت انتقال پیاتسا، در واقع هر دقیقه‌ای که او این فصل بازی کرده 302 هزار یورو برایِ یووه خرج برداشته است.

پیاتسا با توجه به خصوصیاتِ هجومی‌اش می‌تواند در پست‌ها و ترکیب‌هایِ مختلفی بازی کند، کیفیتی که برای آلگری که مدام در حال تغییر و تحول تاکتیکیِ تیمش است بسیار به کار می‌آید. با این حال بازی به عنوانِ وینگر در سیستمِ 3-3-4 به نظر مناسب‌ترین شرایط برایِ پیاتسا است و برایِ همین آلگری اعلام کرده تیمش را با این ترکیب راهیِ بازی امشب خواهد کرد و به احتمال زیاد به او در نیمه‌یِ دوم بازی خواهد داد.

آلگری حالا با در دست داشتنِ مهره‌های هجومیِ متعدد، با کیفیاتِ مختلف، باید دنبال ترکیبی باشد که بیشترین استفاده را از این پتانسیل بالا ببرد. در این شرایط شاید رو آوردنِ به سیستمِ 1-3-2-4 فکر بدی نباشد، سیستمی که در بعدِ هجومی سرعت را در کناره‌ها به یووه می‌دهد و با دو هافبک میانی استحکام خط دفاعی را هم حفظ می‌کند. به هر صورت در ادامه‌یِ فصل استفاده‌یِ درست و به جا از بازیکنان و سیستم‌ها می‌تواند کلیدِ موفقیت بیانکونری در سری آ، کوپا ایتالیا و چمپیونز لیگ باشد.

۴    
آی اسپورت
2017-01-11 13:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر