فهرست
آنالیز اسپانیا؛ می‌توانیم تیکی‌تاکا را متوقف کنیم؟
آنالیز اسپانیا؛ می‌توانیم تیکی‌تاکا را متوقف کنیم؟

آنالیز اسپانیا؛ می‌توانیم تیکی‌تاکا را متوقف کنیم؟

آی اسپورت - بازی برابر اسپانیا برای ایران یک بازی جذاب و استثنایی است. اسپانیا یکی از آماده‌ترین تیم‌های دنیا را دارد و جز در جام جهانی، ایران شانس زیادی برای بازی کردن با این تیم را ندارد. اما تیم ملی در جام جهانی است و هیچ تیمی برای شکست خوردن به جام جهانی نمی‌رود. آمارها نشان می‌دهند که اسپانیا با وجود تساوی برابر پرتغال در بازی اول و البته همه اتفاقات پیش از آغاز جام، از اخراج لوپتگی تا آمدن هیرو، هم‌چنان یکی از مدعی‌های قهرمانی است. چند نکته پایین به علاوه اعداد، برداشت‌های اولیه برای آشنایی بیشتر با این تیم هستند:

یک - اسپانیا به ویژه بعد از موفقیت‌های پیاپی سال‌هایی که چندان هم دور نشده‌اند برای فوتبال‌دوست‌ها شناخته شده است. آن‌ها با حوصله فوتبال بازی می‌کنند، برای رسیدن به دروازه حریف عجله ندارند و با پاس‌های متوالی و متعدد، هم حریف را از نظر روانی به هم می‌ریزند و هم سد دفاعی حریف را می‌شکنند. مالکیت توپ همیشه بالای آن ها و تعدد پاس‌ها، نظیر همین بازی با پرتغال، تقریبا هر حریفی را مجبور به عقب‌نشینی می‌کند. بنابراین نکته مهم درباره تیمی مثل اسپانیا این است که اغلب بازیکنان آن‌ها تجربه‌ زیادی در بازی کردن مقابل دفاع‌های فشرده دارند و دور زدن چنین دفاع‌هایی را خیلی خوب آموخته‌اند. از سختی‌های بازی با اسپانیا برای تیم ایران می‌تواند همین باشد. اغلب بازیکنان دو تیم هم در دو تیم بارسلونا و رئال مادرید حضور دارند که آن‌ها هم در بیشتر بازی‌های فصل‌شان آن‌قدر بر بازی مسلط هستند که تیم حریف چاره‌ای جز دفاع نداشته باشد.

دو - ایسلند با یک بازی کاملا بسته آرژانتین را متوقف کرد و یک بار دیگر نشان داد می‌شود با بازی کاملا دفاعی هم نتیجه گرفت. آیا صرفا چنین بازی بسته‌ای می‌تواند مقابل اسپانیا هم کارساز باشد؟ ممکن است. اما اسپانیا با آرژانتین چند تفاوت بزرگ دارد. تعداد بازیکنان اسپانیایی که می‌توانند در نبردهای یک‌به یک توپ را از بازیکن حریف عبور بدهند بیشتر است. آن‌ها حتی در دفاع هم چنین بازیکنانی دارند. دوم این که اسپانیا به بازیکن خاصی متکی نیست و اگرچه بازیکنان این تیم توانایی بازیکنی مثل لیونل مسی، یا حتی سرخیو آگوئرو را ندارند اما همگی آن‌ها در سطح بالای قابل قبولی هستند. مهم‌ترین نکته اما مربوط به توانایی‌های فردی نیست. اسپانیایی‌ها از عرض زمین خیلی بهتر و بیشتر از هر تیم دیگری استفاده می‌کنند. باز کردن بازی، در دفاع حریف هم فاصله ایجاد می‌کند. کاری که آرژانتین 4 سال پیش مقابل ایران انجام ندارد و در بازی با ایسلند خوب انجام نداد.

سه - نمودار اول نشان می‌دهد که اسپانیا توپ را در هر منطقه زمین چه میزان چرخانده است. در منطقه هجومی، سمت چپ، 9درصد، مرکز زمین 4درصد و سمت راست 6درصد از بازی اسپانیا سهم داشته‌اند. نمودار دوم همین مساله را به صورت معنی‌دارتری نشان می‌دهد. تقریبا نیمی از حملات اسپانیا به پرتغال در سمت چپ زمین بوده و کمی بیشتر از یک‌سوم آن‌ از سمت راست زمین. در واقع دو کناره چپ و راست زمین اهمیتی حیاتی برای اسپانیا دارند. در بازی اسپانیا، یوردی آلبا با نفوذهای پرتعدادش اهمیتی حیاتی دارد. اگر دنی کارواخال، مدافع فعلا مصدوم اسپانیا به بازی با ایران برسد، او هم همانند آلبا با رفت‌وبرگشت‌های پیاپی سمت راست زمین را از آن خود خواهد کرد. تعداد استارت‌های آلبا در بازی با پرتغال 36 ثبت شده و البته در دقایقی از بازی او مجبور شده برای کنترل حملات پرتغال در زمین خودی بماند. آمار هم نشان می‌دهند که فول‌بک‌های اسپانیا از مهم‌ترین بازیکنان این تیم هستند.

چهار - فقط با خلاقیت و پاس‌های مداوم نمی‌شود یک تیم ملی اسپانیا ساخت. آمار دوندگی که وب‌سایت فیفا از بازیکنان این تیم منتشر کرده نشان می‌دهد که فقط یک بازی که در همه دقایق بازی در زمین بوده زیر 9 کیلومتر دویده است و او هم جرارد پیکه، مدافع میانی این تیم است. حتی آندرس اینیستا، تا دقیقه 70، بیشتر از هفت کیومتر دویده است. در واقع دوندگی مداوم بازیکنان بدون توپ به بازیکن صاحب توپ امکان پاس‌ مناسب را می‌دهد. پیش‌زمینه خنثی کردن شیوه بازی اسپانیا، آمادگی جسمانی است و هر تیمی برای شکست دادن اسپانیا و خنثی کردن حملات این تیم پیش از هر چیز باید به همین اندازه دونده باشد.

۱۱    
آی اسپورت
2018-06-18 19:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر