فهرست
قلب قهرمان جزیره: کوین دبروینه
قلب قهرمان جزیره: کوین دبروینه

قلب قهرمان جزیره: کوین دبروینه

آی‌اسپورت - «اون هر کاری از دستش بر میاد.» این نظر پپ گواردیولا درباره‌ی کوین دبروینه در گفت و گویش با گری نویل در ماه دسامبر بود. دبروینه که فصل جدید را در پستی متفاوت نسبت به گذشته و در مرکز زمین شروع کرده بود یکی از مهمترین عوامل به دست آمدن 14 پیروزی از 15 بازی اول سیتی در این فصل بود.

دور کردن بازیکنی خلاق مثل دبروینه از دروازه‌ی حریف در نگاه اول تصمیمی خلاف‌زا به نظر می‌رسید. اما منطق این ایده از سوی گواردیولا خیلی زود در همین مقطع ابتدایی فصل مشخص شد، مقطعی که دبروینه در آن چهار گل زد و نه پاس گل داد و بیشتر از هر دیگر سیتی نقشی مستقیم روی گل‌های زده‌ی تیمش داشت.

این آمار اما بیانگر کاملی از تاثیر دبروینه در تیم قهرمان لیگ برتر نیستند. هافبک بلژیکی سیتی این فصل در مرکز خط میانی، کنارِ داوید سیلوا و جلوتر از فرناندینیو، همه کار برای تیمش کرد. دبروینه ضمن کمک به حفاظت از خط دفاعی‌اش، به شکل متوسط در هر 90 دقیقه 100 بار توپ را لمس می‌کرد و در هر بازی میانگین نزدیک 80 پاس داشت.

تغییر پست دبروینه باعث شد تا او به جای اینکه منتظر رسیدن پاس باشد خودش نقش پاسور اصلی تیم را بازی کند، نکته‌ای که خودش هم به آن اشاره می‌کند: «مسئله اصلی اینجاست که من قبلا باید بیشتر منتظر رسیدن توپ بهم میموندم، اما حالا فرصت خلاقیت بیشتری دارم.» دبروینه ریتم و تمپوی بازی سیتی را تنظیم می‌کند و همیشه دنبال پیدا کردن سریع‌ترین راه برای نفوذ به خط دفاعی حریف می‌گردد.

درسته که از نظر پست بازی دبروینه دورتر از دروازه‌ی حریفان بازی می‌کند، اما آمار نشان می‌دهند که او در این فصل 1179 پاس داده که به یک سوم دفاعی تیم مقابل رسیده، 158 بار بیشتر از هر بازیکن دیگری در لیگ برتر. در ضمن دبروینه این فصل بیش از هر بازیکن دیگری در جریان پاسکاری‌هایی بوده که منجر به ضربه‌ای به سوی دروازه‌ی حریف شده‌اند.

دبروینه معمار بازی سیتی است، بازیکنی که تمام توپ‌ها برای تقسیم به او سپرده می‌شوند، بازیکنی که خلاقیت بالایش قدرت خط حمله و مهاجمین تیمِ پپ را چند برابر می‌کند. سرخیو آگوئرو، رحیم استرلینگ، لیروی سانه و گابریل ژزوس این فصل 57 گل در لیگ زده‌اند و بخش اعظمی از این گل‌ها را مدیون دبروینه هستند. او این فصل در لیگ برتر 15 پاس گل داده و 103 فرصت گلزنی پدید آورده، بیش از هر بازیکن دیگری در لیگ.

بی‌جهت نیست که آگوئرو چنین نظری درباره‌ی دبروینه دارد: «من واقعا خوش‌شانسم چون اکثر گلهام با پاس اون ممکن میشه.» سانه هم نظری مشابه دارد: «اون بازیکنی ویژه است. تماشای جوری که شوت میزنه و پاس میده واقعا لذت‌بخشه.»

دبروینه این فصل لحظات به یاد ماندنی زیادی از خودش به جا گذاشته، از آن پاس گل به سانه مقابل استوک گرفته تا پاس سر ضربی که همین هفته به استرلینگ مقابل تاتنهام داد. مهمتر اینکه دبروینه این لحظات جادویی را وقتی خلق کرده که تیمش به شدت به آن نیاز داشته. او با شوت از راه دورش تک گل بازی مقابل چلسی در استمفورد بریج را زد (یکی از چهار گلی که این فصل با ضربات خارج از باکس به نام خودش ثبت کرده)، و حوالی کریسمس وقتی فرم تیمش افت کرده بود با دو پاس گل حیاتی مقابل وستهم و ساوتهمپتون به سیلوا و استرلینگ پایه‌گذار دو پیروزی پیاپی برای سیتی شد.

گواردیولا در ادامه‌ی همان گپش با نویل به نکته‌ای کلیدی درباره‌ی ستاره‌ی بلژیکی‌اش اشاره می‌کند: «ذهنیت و روحیه‌ی اون جوریه که هیچوقت در جریان بازی‌ها قایم نمیشه. بازیکنان بزرگ خودشون را در لحظات سخت نشون میدن. وقتی تیمت 75 دقیقه از حریف عقبه چه واکنشی داری؟ وقتی تیمی 0-4 جلوست همه بازیکنان ستاره میشن. مهم اینه که در لحظات سخت چه تاثیر و نمایشی داری.»

دبروینه این فصل نشان داده از نظر فیزیکی هم به سطح قوای ذهنی و تکنیکی‌اش رسیده است. او از 33 بازی این فصل سیتی تا اینجا تنها یک بار در ترکیب اصلی قرار نگرفته و بین تمام هم‌تیمی‌هایش فقط نیکولاس اوتامندی بوده که زمان بیشتری نسبت به او در زمین سپری کرده. فراموش نکنیم که پست جدید دبروینه در نقش عملا یک هافبک باکس-تو-باکس نیاز به آمادگی و استقامت جسمانی بالایی دارد. او تا این مقطع از فصل مسافتی معادل هشت و نیم ماراتون را طی کرده (361 کیلومتر)، بیش از تمام هم‌بازی‌هایش و کمتر از تنها هشت بازیکن دیگر در کل لیگ برتر.

تلاش و روحیه‌ی حرفه‌ای دبروینه است که کنار تکنیک و خلاقیتش چنین بازیکنی ازش ساخته، بازیکنی که حتی اگر در یک بازی گل نزند و پاس گل ندهد هم مرکز تمام حرکات سیتی است. گواردیولا در این باره می‌گوید: «مسئله یکی دو بازی نیست. اون کل فصل همینطور عالی بازی کرده، هر سه روز یک بار.»

درسته که درخشش فوق‌العاده و گلزنی‌های زیاد محمد صلاح او را به عنوان گزینه اول کسب جایزه‌ی بهترین بازیکن سال لیگ برتر مطرح کرده، اما دبروینه هم لیاقت تمام و کمال برای قرار گرفتن در این جایگاه را دارد. دبروینه قلب قهرمان لیگ بوده، تیمی که هنوز این امکان را دارد تا فصل را با بیشترین امتیاز و بیشترین گل زده در تاریخ لیگ برتر به پایان ببرد.

۵    
آی اسپورت
2018-04-17 09:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر