فهرست
داستان تیم‌های برنده؛ قهرمان‌ها و دیگران
داستان تیم‌های برنده؛ قهرمان‌ها و دیگران
جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

داستان تیم‌های برنده؛ قهرمان‌ها و دیگران

آی‌اسپورت- جام جهانی فوتبال از سال ۱۹۳۰ در کشور اروگوئه آغاز شد. برگزاری این رقابت‌ها پس از ۳ دوره با یک وقفه‌ ۱۲ ساله رو‌به‌رو شد و از سال ۱۹۵۰ دوباره از سر گرفته شد. جام‌های جهانی ۱۹۵۰ و ۱۹۵۴ با فرمت‌های عجیبی برگزار شد و از جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی این رقابت‌ها با حضور شانزده تیم در ۴ گروه چهار تیمی شکلی بهتر به خود گرفت.

مرحله‌ی نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در حالی امشب با بازی دو تیم فرانسه و بلژیک آغاز می‌شود که بلژیکی‌ها تنها تیم این مرحله از رقابت‌ها هستند که پنج بازی خود را با پیروزی در وقت معمول بازی پشت سر گذاشته‌اند و به نیمه نهایی جام جهانی رسیده‌اند.

با توجه به اینکه بلژیکی‌ها تمام بازی‌های خود را در وقت قانونی بازی(۱۲۰ دقیقه) برده و به نیمه نهایی رسیده‌اند، در این گزارش بررسی کرده‌ایم تیم‌هایی که از جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی تا به الان شرایطی شبیه به بلژیک داشته‌اند و با ۱۰۰ درصد پیروزی به نیمه نهایی رسیده‌اند، در نهایت در جام جهانی چه مقامی را بدست آورده‌اند.

فقط برزیل

از جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی تا جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در چهارده دوره‌ی گذشته‌ی جام جهانی، ۸ تیم بوده‌اند که موفق شده در طول ۱۲۰ دقیقه تمامی بازی‌های خود را ببرند و به نیمه نهایی جام جهانی صعود کنند. از بین این ۸ تیم برزیل پرافتخارترین تیم تاریخ جام جهانی، تنها تیمی است که موفق شده دو بار در سال‌های ۱۹۷۰ مکزیک و ۲۰۰۲ کره و ژاپن بعد از اینکه با رکورد ۱۰۰ درصد پیروزی به نیمه نهایی جام رسیده است، قهرمان جام جهانی شود. برزیلی‌ها در آن دو دوره مراحل نیمه نهایی و فینال را هم در وقت قانونی بازی با پیروزی پشت سر گذاشتند و در نهایت توانستند قهرمان جهان شوند.

نایب قهرمانی‌های پیاپی

در ۲ دوره‌ی گذشته‌ی جام جهانی مانند جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، یکی از تیم‌هایی که به مرحله‌ی نیمه نهایی جام رسیده بود ۵ بازی گذشته‌ی خود را با پیروزی در وقت قانونی (بدون اینکه در ضربات پنالتی بازی را ببرد) پشت سر گذاشته بود. نکته جالب در مورد این دو تیم این است که هر دوی آن‌ها نایب قهرمان جام جهانی شدند. نایب قهرمانی هلند در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در حالی بدست آمد که هر دو تیم در بازی فینال هم شرایطی شبیه به هم داشتند و در وقت‌های اضافه از حریفان خود گل خوردند و نایب قهرمان جام جهانی شدند. باید دید در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم این اتفاق برای سومین بار پیاپی تکرار می‌شود و بلژیکی‌ها در صورتی که به فینال جام جهانی رسیدند، در نهایت در وقت‌های اضافی بازی را واگذار می‌کنند یا آن‌ها می‌توانند مانند برزیلی‌ها قهرمان جام جهانی شوند.

ناکامی در قهرمانی

در این دوره‌ی جام جهانی علاوه بر بلژیک که تمام بازی‌های خود را با برد پشت سر گذاشته و به نیمه نهایی جام جهانی رسیده است، تیم ملی فوتبال کرواسی هم با پیروزی در تمام بازی‌های خود راهی نیمه نهایی شده است. البته کروات‌ها تمام بردهای خود را در وقت قانونی بازی بدست نیاورده و ۲ برد خود را در مراحل یک هشتم نهایی و یک چهارم نهایی مقابل دانمارک و روسیه در ضربات پنالتی کسب کرده‌اند. از سال ۱۹۶۲ تا به حال فقط یک دوره بوده است که در آن ۲ تیم از جمع ۴ تیمی که به مرحله‌ی نیمه نهایی جام جهانی صعود کرده است شرایطی مشابه با این دوره داشته‌اند؛ یعنی یک تیم برای رسیدن به مرحله‌ی نیمه نهایی تمام بازی‌های خود را با برد در وقت قانونی پشت سر گذاشته و یک تیم دیگر هم تمام بازی‌های خود را برده ولی تمام پیروزی‌‍‌هایش در طول ۱۲۰ دقیقه بازی نبوده است. دو تیم آرژانتین و هلند تیم‌هایی بودند که در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، شرایطی شبیه به بلژیک و کرواسی در این دوره‌ی جام جهانی داشتند. در آن دوره هر دو تیم در کسب مقام قهرمانی ناکام ماندند و در نهایت آلمان قهرمان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شد.

به طور کلی از جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی تا جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل از بین ۸ تیمی که تمام بازی‌های خود را در ۱۲۰ دقیقه برده بودند و به نیمه نهایی جام جهانی رسیده بودند، ۴ تیم موفق شدند به فینال برسند و ۴ تیم هم راهی بازی رده بندی جام جهانی شدند که نشان می‌دهد با توجه به آمار دوره‌های گذشته‌ی جام‌های جهانی، بلژیکی‌ها ۵۰ درصد شانس برتری مقابل فرانسه و فینالیست شدن را در بازی امشب دارند.

     
آی اسپورت
2018-07-10 20:59:00
همچنین در این باره بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر