فهرست
شاهکار فدراسیون؛ فرمول سقوط و صعود چیست؟
شاهکار فدراسیون؛ فرمول سقوط و صعود چیست؟

شاهکار فدراسیون؛ فرمول سقوط و صعود چیست؟

آی اسپورت - لیگ برتر و لیگ یک و دسته دوم فوتبال ایران شروع شده اما هنوز در فدراسیون فوتبال کسی نمی‌داند ساز و کار صعود و سقوط چیست. باید بابت زحمات این مدیران سر تعظیم فرود بیاوریم! مهدی تاج به تازگی گفته بود با توجه به هفته‌هایی که از لیگ برتر و دسته اول سپری شده هر چه زودتر باید سهمیه صعود تیم‌های دسته اولی به لیگ برتر مشخص شود. بر این اساس تصور می‌شد در جلسه هفته گذشته اعضای هیات رییسه، در این‌ باره صحبت شود که نشد.

این هم از عجایب فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ فوتبال ایران است. در نشست اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال که در هفته گذشته برگزار شد، همچنان سهمیه صعود تیم‌های لیگ یک به لیگ برتر مشخص نشده و در لیگ یک هنوز کسی نمی‌داند ساز و کار سقوط و صعود چیست.

مهدی تاج به تازگی گفته بود با توجه به هفته‌هایی که از لیگ برتر و دسته اول سپری شده هر چه زودتر باید سهمیه صعود تیم‌های دسته اولی به لیگ برتر مشخص شود. بر این اساس تصور می‌شد در جلسه هفته گذشته اعضای هیات رییسه، در این‌ باره صحبت شود که نشد و بیشتر بحث‌ها در مورد تیم ملی بود. در واقع باید پیش از آغاز فصل ساز و کار لیگ‌ها روشن باشد، نه اینکه پس از برگزاری چند هفته تازه به فکر بیفتند که چند تیم به لیگ برتر صعود کند و چند تیم از لیگ سقوط کند.

فصل گذشته تیم‌های اول و دوم دسته اول لیگ برتری شدند و سه تیم انتهای جدول هم به دسته دوم سقوط کردند اما ابتدای فصل کمیته مسابقات اعلام کرد سهمیه صعود تیم‌های دسته اولی به لیگ برتر 5/2 تیم است و البته این به شرطی چنین خواهد بود که مصوبه به تایید اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال هم برسد که فعلا در این زمینه اتفاقی رخ نداده است. بازی‌های دسته اول این فصل با حضور 17 تیم یعنی یک تیم کمتر دنبال می‌شود. نفت تهران که از فصل گذشته مشکلات مالی زیادی داشت و البته مشخص نبود مالکیت آن به عهده چه کسی یا چه ارگانی است، بعد از سقوط به لیگ یک در شرایط انحلال قرار گرفت. این تیم که ظاهرا هیچ حامی برای ادامه کارش نداشت، بلاتکلیف ماند تا با شروع رقابت‌های لیگ یک مشخص شود نمی‌تواند در این رقابت‌ها شرکت کند. با این شرایط، سازمان لیگ اعلام کرد به دلیل اینکه نفت تهران از حضور در رقابت‌های لیگ یک انصراف داد، به لیگ 3 منتقل می‌شود.

بعد از نفت تهران، نوبت به سیاه‌جامگان مشهد رسید. این تیم هم مشکلات مالی زیادی دارد که هر روز صحبت از انحلالش به گوش می‌رسد. سیاه‌جامگان وقتی با مشکلات مالی زیادی مواجه شد و توان حل آن را نداشت به کمیته انتقالی منتقل شد. خداداد عزیزی هم رییس کمیته انتقالی شد اما ظاهرا تلاش برای جذب حامی مالی چندان موفقیت‌آمیز نبود. به همین دلیل این بار به صورت جدی خبر از انحلال تیم سیاه‌جامگان مشهد به گوش می‌رسد. اگر در نظر بگیریم که این تیم هم به درد نفت تهران دچار شود، یک تیم دیگر از لیگ یک کم خواهد شد و البته به لیگ 3 اضافه می‌شود.

اگرچه اضافه شدن به لیگ 3 تنها در حد حرف است و نه تنها نفت تهران بلکه سیاه‌جامگان هم در این رده کار نخواهند کرد اما به هر حال تا الان یک تیم از لیگ یک به صورت قطعی کم شده و یک تیم دیگر هم احتمالا دچار این مشکل خواهد شد. با این شرایط هنوز مشخص نیست تکلیف تیم‌های صعودکننده و سقوط کننده به چه صورت خواهد شد. معلوم نیست چند تیم به لیگ 2 سقوط می‌کنند و چند تیم از لیگ 2 به لیگ یک صعود خواهند کرد. این مساله در مورد لیگ 3 و لیگ برتر هم وجود دارد. هنوز مشخص نیست در این شرایط هم سه تیم به دسته دوم سقوط خواهند کرد یا نه. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و کمیته مسابقات هر سال شاهکاری را رقم می‌زنند که تازه پس از برگزاری مسابقات به چگونگی سقوط و صعود تیم‌ها فکر می‌کنند.

این در حالی است که در همه جای دنیا ساز و کار صعود و سقوط تیم‌ها قبل از شروع مسابقات مشخص و اعلام می‌شود اما در ایران به نظر می‌رسد مسوولان هنوز در مورد این مساله به جمع‌بندی نرسیدند یا احتمالا برایشان اهمیتی نداشت که در مورد آن تصمیم‌گیری کنند.

 ایرن ورزشی

     
آی اسپورت
2018-09-22 18:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر