فهرست
ال‏ کلاسیکوی دهه آینده
ال‏ کلاسیکوی دهه آینده

ال‏ کلاسیکوی دهه آینده

این بیستمین فصلی‌‌‌‌‌‌ست که رئال مادرید و بارسلونا در کوپا دل‌‌‌‌‌‌ری مقابل هم صف‌‌‌‌‌‌آرایی می‌‌‌‌‌‌کنند. نکته جالب اینکه ۱۳ سال گذشته از نخستین ال‌‌‌‌‌‌کلاسیکو در لالیگا، دو تیم در رقابت‌‌‌‌‌‌های کوپا دل‌‌‌‌‌‌ری در سال ۱۹۲۹ مقابل هم قرار گرفتند و این آمار نشان از سابقه بالای ال‌‌‌‌‌‌کلاسیکو دارد. اما جدال امشبِ بارسا و رئال یک نکته مهم را در دل خود گنجانده، نکته‌‌‌‌‌‌ای که در سن بازیکنان‌‌‌‌‌‌ دو تیم نهفته است. چه به وسیله استعدادیاب‌‌‌‌‌‌ها، چه از طریق خریدها و چه به وسیله پرورش بازیکنان در آکادمی‌‌‌‌‌‌های «لافابریکا» و «لاماسیا»؛ بارسلونا و رئال مادرید از هم‌اکنون آینده خود را به طور مشخصی ترسیم کرده‌‌‌‌‌‌اند و این در هر حرکت و اقدام آنها مشهود است. البته از استراتژی دو باشگاه مشخص است که تفاوت‌‌‌‌‌‌هایی نیز بین آنها وجود دارد؛ بارسلونا پول بیشتری برای ستارگان جوانی که نامی برای خود دست‌‌‌‌‌‌وپا کرده‌‌‌‌‌‌اند خرج می‌‌‌‌‌‌کند اما مادریدی‌‌‌‌‌‌ها ستارگان جوانِ با استعداد اما کم نام‌‌‌‌‌‌ونشان را که در عرصه‌‌‌‌‌‌های بزرگ‌‌‌‌‌‌تر هنوز محک نخورده‌‌‌‌‌‌اند، با قیمت‌‌‌‌‌‌هایی پایین به سانتیاگوبرنابئو منتقل می‌‌‌‌‌‌کنند. نگاهی به هزینه‌‌‌‌‌‌های باشگاه بارسلونا برای خرید بازیکنان جوان بیاندازید.

بارسلونا

عثمان دمبله، ۲۱ ساله
ستاره‌‌‌‌‌‌‌ای که رکورد یکی از گران‌‌‌‌‌‌‌ قیمت ‌‌‌‌‌‌‌ترین نقل‌‌‌‌‌‌‌وانتقالات جهان را به خود اختصاص داد. در کنار سرعت بالایش، تنوع پست‌‌‌‌‌‌‌هایی که او با لباس بروسیادورتموند در آن ایفای نقش کرد باعث شد تا مسئولان باشگاه بارسلونا او را به چشم جانشین مناسبِ «نیمار» ببینند. سال‌‌‌‌‌‌‌ونیم است که سوالاتی پیرامون انضباطش خارج از زمین را در اذهان عمومی ایجاد کرده اما در همین مدت، نشانه‌‌‌‌‌‌‌هایی از استعداد فرا زمینی‌‌‌‌‌‌‌اش را نیز به تصویر کشیده.

 

آرتور، ۲۲ ساله
خرید آرتور ریسکی بود که به موفقیتی بزرگ ختم شد. سبک بازی هافبک برزیلی به نوعی‌‌‌‌‌‌‌ست که با دیدن او به این فکر فرو می‌‌‌‌‌‌‌رویم که آیا او محصولی از آکادمی لاماسیا است یا خیر؟ او در همین تابستان با مبلغ ۳۰ میلیون یورو از باشگاه «گرمیو» خریداری شد و توانست اعتماد «ارنستو والورده» و البته هواداران متعصب بلوگرانا را جلب کند.

 

مالکوم، ۲۱ ساله
بارسلونا با پرداخت رقمی حدود ۴۰ میلیون یورو او را از رم هایجک کرد و به بندر بارسلون آورد اما این بازیکن ۲۱ ساله برزیلی نتوانست آنچه از او انتظار می‌‌‌‌‌‌‌رفت را برآورده کند. کار به جایی کشید که حتی در زمستان زمزمه‌‌‌‌‌‌‌هایی مبنی بر انتقال قرضی او به تیم‌‌‌‌‌‌‌های دیگر به گوش می‌‌‌‌‌‌‌رسید، زمزمه‌‌‌‌‌‌‌هایی که البته هیچگاه رنگ حقیقت به خود نگرفت و او در جمع آبی‌‌‌‌‌‌‌اناری‌‌‌‌‌‌‌ها باقی ماند، البته فعلاً!

 

کارلس آلنیا، ۲۱ ساله
این هافبک طراح، یکی از محصولات بااستعداد آکادمی لاماسیاست، بازیکنی که علیرغم فرصت‌‌‌‌‌‌‌ها و دقایق کم حضورش در مستطیل سبز، نشان داده که آینده‌‌‌‌‌‌‌ای درخشان پیش رو دارد و می‌‌‌‌‌‌‌تواند به یکی از ستاره‌‌‌‌‌‌‌های قابل اتکا و البته محبوب بارسا در آینده تبدیل شود. فراموش نکنید که او در لیگ قهرمانان اروپا فرصت بازی پیدا کرد و برابر تاتنهام درخشید تا در میان ستارگان تیم بتواند نام خودش را سر زبان‌‌‌‌‌‌‌ها بیندازد.

 

ریکی پوچ، ۱۹ ساله
برای این نوجوان محصول لاماسیا، اتفاقات بزرگی پیش‌بینی می‌‌‌‌‌‌‌شود و برخی حتی از او به عنوان «آندرس اینیستا» جدید بارسلونا یاد می‌‌‌‌‌‌‌کنند. بازیکنی که توانسته برای تیم اصلی نیز به میدان برود و بازی در نیوکمپ را تجربه کند. اما با توجه به ورودی‌‌‌‌‌‌‌های بارسا در پست تخصصی‌‌‌‌‌‌‌اش، شاید ریکی مجبور شود برای به دست آوردن دقایق بازی بیشتر بارسلونا را به صورت قرضی ترک کند، انتقالی که مطمئناً به سود او خواهد بود.

 

فرانکی دی یونگ، ۲۱ ساله
خرید جدید بارسلونا ستاره‌ای‌‌‌‌‌‌‌ که محصول آکادمی معروف آژاکس است و انتظار می‌‌‌‌‌‌‌رود بعد از سال‌‌‌‌‌‌‌ها به یکی از ستاره‌‌‌‌‌‌‌های درخشان هلندی در آسمان نیوکمپ تبدیل شود. فراموش نکنید که مسئولان باشگاه کاتالانی در راه جذب او توانستند دلارهای نفتی مالک متمول پاری‌‌‌‌‌‌‌سن‌‌‌‌‌‌‌ژرمن را از پیش رو بردارند و لباس آبی‌‌‌‌‌‌‌واناری خود را بر تن ستاره هلندی کنند، موفقیتی که برای باشگاه یک پیروزی معنوی بزرگ محسوب می‌‌‌‌‌‌‌شود.

 

رئال‌مادرید

مارکو آسنسیو، ۲۳ ساله
کهشکانی‌‌‌‌‌‌‌ها برای جذب این ستاره بی‌‌‌‌‌‌‌بدیل تنها ۴ میلیون یورو به باشگاه «مایورکام» پرداخت کردند و حالا همگان معتقدند که ارزش او به هیچ عنوان کمتر از ۱۰۰ میلیون یورو نیست. مارکو البته در این فصل در ترکیب رئال کمی دچار افت شده اما کدام ستاره بزرگ را می‌‌‌‌‌‌‌شناسید که چنین شرایطی را تجربه نکرده باشد؟ بعید است طرفداران بارسلونا و رئال گل تماشایی او را فراموش کنند.

 

دنی سبایوس، ۲۲ ساله
هافبک آندولسی، به بهترین شکل ممکن سیاستِ جدید نقل‌‌‌‌‌‌‌وانتقالات باشگاه رئال مادرید مبنی بر خرید جوانان آینده‌‌‌‌‌‌‌دار را به تصویر می‌‌‌‌‌‌‌کشد؛ مادرید برای جذب سبایوس تنها ۱۶ میلیون یورو به حساب بتیسی‌‌‌‌‌‌‌ها واریز کرد. او علیرغم اینکه تحت نظر «زین‌‌‌‌‌‌‌الدین زیدان» به ندرت به کار گرفته می‌شد اما توانست به تیم ملی اسپانیا راه پیدا کند و این فصل نیز با نظر مثبت «سانتیاگو سولاری» به ترکیب کهکشانی‌‌‌‌‌‌‌ها راه یافته است.

 

مارتین اودگارد، ۲۰ ساله
تنها ۱۶ سال سن داشت که رئال مادرید موفق شد در رقابتی بسیار سخت با باشگاه‌‌‌‌‌‌‌های بزرگ دنیا، ستاره نروژی را به پایتخت اسپانیا منتقل کند، ستاره‌‌‌‌‌‌‌ای که حسابی نامش سر زبان‌‌‌‌‌‌‌ها افتاده بود و کهکشانی‌‌‌‌‌‌‌ها برای جذب او تقریباً تمام غول‌‌‌‌‌‌‌های اروپا را شکست دادند. اودگارد پس از درخشش در تیم دوم رئال با تصمیم سران تیم، به صورت قرضی به باشگاه «ویتسه آرنهم» قرض داده شد تا استعدادش را تکمیل کرده .

 

وینیسیوس، ۱۸ ساله
او که به ندرت در تیم نخست فلامنگو به کار گرفته می‌شد، از نظر استعدادیابان مادریدی، یه جواهر گران‌‌‌‌‌‌‌قیمت تشخیص داده شد و به همین دلیل نیز بود که باشگاه رئال مادرید برای جذبش حسابی دست به جیب شد و ۴۵ میلیون یورو هزینه کرد. ستاره برزیلی اکنون به یکی از بازیکنان کلیدی تیم در همین ۱۸ سالگی تبدیل شده و نشان داده که ارزش پرداخت این پول را داشته است.

 

رودریگو، ۱۸ ساله
درست مانند وینیسیوس، رئال برای سفیدپوش کردن رودریگو نیز ۴۵ میلیون یورو از خزانه‌‌‌‌‌‌‌اش خارج کرد. البته او هنوز در باشگاه سانتوس توپ می‌‌‌‌‌‌‌زند و به جمع کهکشانی‌‌‌‌‌‌‌ها افزوده نشده اما در تابستان راهی «والدبباس» خواهد شد. او همین اواخر نامش را در بین «نامزدهای بهترین بازیکن جوان جهان» ثبت کرد و رقابتی بسیار تنگاتنگ با «کیلیان امباپه» داشت.

 

براهیم دیاز، ۱۹ ساله
براهیم آخرین خرید جدیدِ مادریدی‌‌‌‌‌‌‌هاست، خریدی که برای انتقالش به سانتیاگوبرنابئو ۱۷ میلیون یورو به حساب باشگاه منچسترسیتی در زمستان واریز شد و توانست خیلی زود تجربه حضور در ترکیب اصلی رئال را به کارنامه حرفه‌‌‌‌‌‌‌ای خود اضافه کند.

۲    
آی اسپورت
2019-02-10 13:27:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر