فهرست
استقلال بدون آندو و جپاروف موفق می‌شود؟
استقلال بدون آندو و جپاروف موفق می‌شود؟

استقلال بدون آندو و جپاروف موفق می‌شود؟

آی‌اسپورت- زمانی که در تیمی پوست‌اندازی انجام می‌شود، چند واژه مهم و کاربردی می‌شوند. اولین واژه، «صبر» است. همه ارکان باشگاه از مدیریت گرفته تا هواداران باید صبور باشند. چون کادرفنی باشگاه به این نتیجه رسیده که نفرات تاثیرگذار تیمش وارد مرحله‌ای شدند که میزان اثر بخشی‌شان، کم شده و با جوان‌ شدن تیم، این ضعف جبران می‌شود. بازیکن جوان نیاز به تجربه دارد، پس باید صبر کرد و فرصت داد. بخش دومی که در این حوزه برجسته می‌شود، پاسخ به این سوال است که برای این جوان‌گرایی چه تکنیکی را دنبال می‌کنید؟ باید راهی رفت که هم سیستم کلی تیم آسیب نبیند و هم این که میانگین سنی تیم کاهش پیدا کند. در این مرحله نیازمند چندین بازیکن با تجربه است. به عنوان مثال سرمربی‌ای که سیستم 1-3-2-4 را دنبال می‌کند، در کنار دروازه‌بان، باید در چهار خط دیگر حداقل یک بازیکن باتجربه استفاده کند. مثلا در همین استقلال، در کنار رحمتی باتجربه، استقلال در خط دفاع مدافعین باتجربه‌ای دارد، در خط هافبک امید ابراهیمی هست و در حمله هم کاوه رضایی که با توجه به سن و سال کمی که دارد ولی استمرار زیادی در لیگ برتر داشت و حالا بازیکن باتجربه‌ای محسوب می‌شود. این تلفیق با خروجی کم کردن میانگین سنی، در آینده حائز اهمیت است. اگر پرسپولیس سه فصل قبل را با این پرسپولیس قیاس کنیم، می‌بینیم که برانکو در هر خط یک بازیکن باتجربه مثل سیدجلال حسینی دارد و در کنار آن‌ها، به بازیکنان جوان اعتماد می‌کند تا تیمش از نظر میانگین سنی به عدد مناسبی برسد.

 حضور آندرانیک تیموریان و جپاروف با توجه به تجربه‌ای که دارند، می‌توانست که میانگین تجربی تیم را بالا ببرد. استقلال با همین فرضیه در اول فصل هم خریدهایی داشت که کارگشا نبودند. این به پلن سرمربی برمی‌گردد که چه برنامه‌ای را دنبال می‌کند و قصد دارد با خرید بازیکنان جوان‌تر، میزان خرید سال‌های آینده تیم را کاهش دهد یا خیر. ولی با توجه به محرومیت این دو بازیکن از حضور در استقلال، این تیم فرصت استفاده از این دو بازیکن با تجربه را از دست داده و باید به بازی دادن به بازیکنان جوانش ادامه دهد. 

 هنر سرمربی در نحوه استفاده از مهره‌هایش است. در یک سری از بازی‌ها، تجربه به طراوت و دوندگی ترجیح داده می‌شود و در بعضی از مسابقات هم باید از بازیکنان دونده‌تر استفاده کرد. در مجموع باید 20 بازیکن را طوری در تیم داشت که قابلیت ابزارهای مختلف را داشته باشند. اگر این طور نباشد، مجبور می‌شوی که از داشته‌هایت استفاده کنی و خیلی وقت‌ها این داشته‌ها کافی نیست و با استراتژی‌ای که مقابل تیم حریف قرار بگیری، هم‌خوانی ندارد. به همین دلیل، عدم حضور و جپاروف در استقلال، می‌تواند به ضرر تیم تمام شود. 

۱۲ ۱  
آی اسپورت
2017-01-24 14:46:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
تيمور
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۰۳
يادداشت رو دير فرستادي.
جباروف و اندو قراردادشون باطله
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر