فهرست
طوفان‌های بزرگ؛ برای تولد مورینیو
طوفان‌های بزرگ؛ برای تولد مورینیو

طوفان‌های بزرگ؛ برای تولد مورینیو

آی‌اسپورت- جوان‌تر که بودم پدرم هر روز نکاتی رو به من گوشزد می‌کرد. یکی از اون نکته‌ها هنوز هم همراه منه: «اگه تو راه موفقیت از چیزی بترسی خودت رو برای بدبخت شدن باید آماده کنی.»

کتاب خاص بودن به شیوه مورینیو

از این که به او بگویند بی‌تجربه که دلیلی برای ناکام خواندن افراد است ترسی نداشت.  مورینیو بعد از جدا شدن از بارسلونا و مستقل شدن از بابی رابسون به کشورش بازگشت. مقصد اول بنفیکا بود، اما همان فاکتور «بی‌تجربه» بودن باعث شد ژائو آزودو رئیس وقت بنفیکا از امضای قرارداد با او پرهیز کند. نکته‌ای که در تاریخ ماند و بعد از قهرمانی پورتو و ناکام ماندن بنفیکا در تصاحب جامی معتبر آزودو که حالا رو در روی هواداران قرار گرفته بود نبستن قرارداد با مورینیو را بزرگترین اشتباهش در دوران کاری خواند.

 سرآغازی با رابسون

ژوزه برای بابی رابسون تنها مترجم ساده نبود. چند سال بعد از معروف شدن مورینیو، «سر بابی رابسون» در ستایش مورینیو گفته بود: «او صرفاً مترجم «زبان» نبود. ژوزه تمام حالات و تفکرات انگلیسی من را نیز به شیوه پرتغالی انتقال می‌داد. وقتی به ژوزه درباره آنالیز کردن می‌گفتم، فردا اون بیشتر از من درباره حریف اطلاعات داشت!» 

رابسون با بازنشستگی فاصله چندانی نداشت، انتهای راه او سرآغاز راه مورینیو شد. بی‌راه نیست که بگوییم اگر رابسون نبود مورینیو راه بزرگ شدن را هرگز یاد نمی‌گرفت. بعد از فتح قله اروپا برای نخستین بار توسط مورینیو، نوبت به آزمودن در سخت‌ترین لیگ دنیا یعنی جزیره بود. کنفرانس خبری اول مورینیو، گفتن جملاتی که با «من» شروع می‌شدند ژوزه را در صف مردانی مغرور اما با منطق قرار می‌­داد. با قهرمان کردن چلسی بعداز نیم قرن، با ثبت بالاترین رکورد امتیاز و از همه مهم‌تر با ناکام گذاشتن دوباره فرگوسن، مرد مغرور پرتغالی حالا در صف بزرگان بود. برچسب بی‌تجربه بودن تا همان سال تاریخ انقضا داشت. برای مورینیو فوتبال صرفا در فیزیک بدنی و اصول درست تمرینات خلاصه نمی‌شود. کریستین چیو هافبک اینتر در دوران مورینیو گفته بود: «در تیم او همه ذهنیت برنده داشتند.»

کمتر کسی اینتر را بعد از هلنیو هررا در صف بزرگان قرار می‌داد. ماسیمو موراتی بارها برای اینکه نشان دهد جانشین شایسته پدرش است سراغ بزرگان رفته بود. ناکامی او در نگه داشتن ستاره‌هایی چون پیرلو و کاناوارو باعث شد تا کم­‌کم هواداران او را هم‌رده ثروتمندانی که برای اعتبار به فوتبال آمده‌اند قلم‌داد کنند اما این بار اوضاع متفاوت بود. روزی که با مورینیو قرارداد بست رو به خبرنگاران گفت: «تاریخ جدیدی برای اینتر می‌سازیم.» همان‌طور هم شد. اینتر مورینیو به بازیکنانی چون میلیتو که پیش‌تر پشت سر زلاتان دومین گلزن سری آ شده بود تکیه کرد. جان‌مایه تیم شکل گرفته بود؛ بازیکنان چنان برای اینتر به میدان می‌رفتند که تیترها برتافته از عطش آنها بود: «چرا این قدر نیش دار؟»

سکانس‌های پایانی بعد از قهرمانی اروپا و گریه کردن کنار ماتراتزی پیوند مورینیو و شاگردانش را مانند خانواده واقعی جلوه می‌­داد که پدر درحال راهی کردن فرزندانش بود. مورینیو با طوفان گره خورده، با طوفان ۵۰ سال قهرمان نشدن چلسی، با طوفان ناکامی پرتغالی‌ها در برابر بزرگان، با طوفان برنابئو علیه کاتالان، خود ژوزه در وصف چنین درامی می‌گوید: «مثال پرتغالی است که می‌گوید کشتی‌های بزرگ با بزرگ‌ترین طوفان‌ها رو به رو می‌شوند!»

تولدت مبارک خاص‌ترین مرد تاریخ

۱۷ ۲  
آی اسپورت
2018-01-27 00:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
حمید
شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶، ۰۱:۰۵
چی شد پس؟ مگ دم به دقیقه گیر نمی دادین که آقای طاهری کنفرانس مطبوعاتی تون چی شد؟ حالا که طاهری اومد دودمان عادل رو به باد داد چرا ساکتین؟ چرا نمی گین طاهری مصاحبه کرده و جواب همه اراجیفتون رو داده؟
۴ ۱
محمد
دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۰:۳۲
من خودم پرسپولیسی هستم
ولی متعصبانه نبین این جریان رو
طاهری هیچ جواب محکم و قانع کننده ای نداد!!
طاهری اگر جسارت داشت میرفت برنامه نود و در برابر چالش های فردوسی پور پاسخگو میبود نه در یک برنامه فرمایشی که مجری هاش فقط به به چه چه می کنن.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر