فهرست
کی‌روش،‌ علیه یونگ!
کی‌روش،‌ علیه یونگ!

کی‌روش،‌ علیه یونگ!

آی اسپورت- کارلوس کی‌روش و برانکو تا دلتان بخواهد وجه مشترک دارند؛ هر دو مدت زمان زیادی سرمربی تیم‌ملی بودند، نتایج خوبی در فوتبال ایران گرفته‌اند و از همه مهم‌تر این‌که جزو معدود مربیان خارجی‌ با کارنامه‌ی مثبت و موفق به حساب می‌آیند. اما مهمترین تفاوت بین این دو نفر در شکل‌وشمایل و فلسفه‌ی رسیدن به این دستاوردهاست. برانکو از دسته‌ی مربیانی است که خودشان را عضوی از یک سیستم می‌دانند. آدم‌هایی که ترجیح می‌دهند به جای مبارزه با نواقص سیستمی که در آن کار می‌کنند، ‌با کمبودها کنار بیایند و با کسی درنیفتند. آدم‌هایی که رفتار و سبک زندگی‌شان برداشت و خوانشی موبه‌مو از نظریه‌ی یونگ درباره‌ی فاکتورهای آدم‌های دوست‌داشتنی است؛ فاکتورهایی که در زبان عامیانه می‌گویند «عقل‌ کل نباشید»، «در کار دیگران دخالت نکنید»، «صبور باشید» و... . سرمربی پرسپولیس در دعوای بین کی‌روش – برانکو نماینده‌ی این‌جور افراد است و اتفاقا مربی‌های هم‌مسلک سرمربی کروات در فوتبال دنیا کم‌تعداد هم نیستند. الگری، آنچلوتی، انریکه، پلگرینی و خیلی‌های دیگر که هر جایی کار کنند، با محیط‌شان سازگار می‌شوند و اهل جنجال و هیاهو نیستند.

کارلوس کی‌روش اما از طیف مقابل می‌‌آید؛ آدم‌هایی که اگر سیستمی را معیوب می‌بینند و ناکارآمد، خودشان را به دیوار می‌کویند و زمین‌وزمان را بهم می‌ریزند؛ یا سیستم را اصلاح می‌کنند، یا بالاتر از سیستم قرار می‌گیرند و برای بقیه تصمیم می‌گیرند. آدم‌هایی که نمی‌توان در چیزی حلشان کرد و باهاشان کنار آمد. اتفاقا بیشتر وقت‌ها اصلا هم منطقی نیستند. آدم‌های ایده‌آل‌گرایی مثل کی‌روش، برعکس آدم‌های دوست‌داشتنی نظریه‌ی یونگ رفتار می‌کنند و همه‌ی رفتارهایشان در تضاد با چیزهایی است که روانشناس سوئیسی برای محبوب بودن بیان کرده. به کی‌روش نگاه کنید؛ دوست دارد عقل‌کل باشد، در کار همه دخالت می‌کند، نشانه‌ای از صبر در کارش دیده نمی‌شود، همیشه دیگران را قضاوت می‌کند و خیلی هنجارشکنی‌های اجتماعی دیگر که ممکن است حتی رسانه‌ای هم نشوند. تعداد مربیان شبیه کی‌روش که می‌خواهند سیستم‌ها را فروبپاشند تا به ایده‌آل‌هایشان برسند، این روزها در فوتبال اروپا هم کمتر دیده می‌شود؛ مورینیو، کونته، کلوپ و سیمونه؛ همین. آدم‌هایی که یک حصار درست می‌کنند و به هر کسی اجازه‌ی ورود به آن را نمی‌دهند،‌ اما اگر وارد حصارشان شوید، اگر در تیمشان قرار بگیرید، حمایت همیشگی‌شان را خواهید داشت. هر کسی داخل حصار آن‌ها باشد،‌ مورد حمایت آن‌ها خواهد بود و همه‌ی آدم‌های بیرون دشمن به حساب می‌آیند. تاریخ فوتبال مدت‌هاست درباره‌ی تفاوت مربیان سیستم‌گرا و ایده‌آل‌گرا قضاوتش را کرده است؛ شاید مربیان سیستم‌گرا و امثال برانکو برای کار کردن مناسب‌تر به نظر برسند، آدم‌های دوست‌داشتنی‌تری باشند و در جنگ‌های زرگری محق‌تر جلوه کنند، اما تاریخ را معمولا مربیان ایده‌آل‌گرا می‌نویسند. آدم‌هایی مانند آنتونیو کونته، سیمونه،‌ گواردیولا و البته کارلوس کی‌روش.

۳۱ ۱۵  
آی اسپورت
2017-01-16 20:41:00
همچنین در این باره بخوانید:
نظر دهید

۱۵ نظر
P71
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۵۶
مشکل کیروش غرور و عدم اعتقادش به ایرانی و ایرانیه.... کسی که فک میکنه از سیاره ای دیگه اومده....
مسعود
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۵۷
نمیدونم چرا با این مطالب قصد توچجیه رفتار کیروش رو دارید
در هیچ کجای دنیای این بیانیه نویسی ها و چرند بافی ها متد نیست
اینها خفت است....
مسعود
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۵۹
الان اومدید مربیان برتر دنیا را ربط دادید به کیروش
آ[ه گواردیولا چه زمانی از این حرکات انجام داده؟!!!
بیانیه نویسی از کدذوم ایده آل گرا سر زده؟!!
علی
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۲۸
انتظار تحلیل عقلانی از این جماعت نداشته باش برادر
محسن
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۰۷
آدمهایی مثل کیروش یا در منچستر زیر دست فرگوسن و سیستم منچستر کار می کنند. در کشورهای عقب افتاده آفریقایی و عربی هم بهش رو نمیدند که برای سیستم تصمیم بگیره. اخراج و استعفا از پرتغال، امارات و افریقای جنوبی و رئال مادرید و . . .در هر صورت کیروش هیچ کجا بیشتر از یکی دو سال دوام نیاورده. کیروش بداخلاق ترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران و یکی از بداخلاق ترینهای جهان که کارنامش این را نشون میده. جالبه شما ورزشی نویسان بزرگترین عیب کیروش را دارید بزرگترین حسن و مزیتش نشون میدید. به هر حال این هم هنری است ولی دیگه این هنر و این حنا رنگی نداره.
محمد
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۵۰
الان کیروش در پیت رو با مورینیو و کلوپ و گواردیولا مقایسه میکنید؟!
مربي از اين ضعيف تر نداريم که اينقدر ادعا داشته باشه،ميدونستيد کيروش جون ، تو کل دوران مربيگريش به عنوان سرمربي يه تيم بزرگسالان فقط 3 تا قهرماني داره! 2 تا سوپر کاپ و يه حذفي! سوپر کاپ که يه تک بازيه و حذفي هم 5/6 تا بازي بيشتر نيست. يعني کيروش هنوز نتونسته به عنوان سرمربي يه تيم بزرگسالان قهرمان يه تورنمنت طولاني و فرسايشي مثل ليگ يه کشور ولو درجه 2 اروپا يا آسيا بشه! تازه اون هم براي 21 و 13 سال قبل هست! تو کارنامش پر از اخراج هست بخاطر ضعف فني، از رئال مادريد گرفته تا پرتغال و باشگاههاي آمريکا وباشگاههاي ژاپن و تيم ملي امارات.
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۵۲
به اندازه ی کارلوس کی روش دیگر به ایران نمی آید. با دوبرابر دستمزد ایشان هم نمی آید..
مثل ولاسکو که دیگر نیامد.
ولی هنوز در چرایی اعتراض آقای برانکو ماندم. همه میدانیم که اردوی پنج روزه بهانه بود ولی برانکوی آرام ، برانکو ی نجیب ، برانکوی پرکار و برانکویی که لازم نبود بلند حرف بزند ، چی شد که اعتراض شدید می کند و سه بار بر میز می کوبد.
برانکو با نتایجش حرف می زد و لارم نبود صدایش را بالا ببرد.
۸ ۴
تاج+ساکت+اسلامیان: باند کثیف اصفهانی
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۱۱
یکی تو پرسپولیسی هستی یکی تتلو
امید
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۳۷
اسمتو عوض کن حال بهم زن
محسن
سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵، ۱۰:۲۴
تو اگه از ما هستی،چرا پارس نمیکنی و گاز نمیگیری؟جفتک انداختن هم بلد نیستی.یا اسمت را عوض کن یا مثل ما باش،حال به هم زن.یه کم نان به نرخ روز خور باش.
پرسپولیس واقعی
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۰۵
هرکسی که توهین میکند نه استقلالی است نه پرسپولیسی و اصلا اهل فوتبال نیست.

عارم می آید توهین کنندگان پرسپولیسی باشند
فرحان عربخانه بیرجند
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۱۹
خوب بود. من هم گاهی در نظراتم به این مفاهیم اشاراتی كرده ام. باید به عقده ادیپ فروید هم اشاره میكردید كه تیپ های شخصیتی مانند برانكو منصوریان دچار عقده ادیپ هستند. كه ریشه این نوع رفتارهاست. بهرحال بقول یونگ روزی خدا خواهد آمد.
۶
فرحان عربخانه بیرجند
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۲۰
خوب بود. من هم گاهی در نظراتم به این مفاهیم اشاراتی كرده ام. باید به عقده ادیپ فروید هم اشاره میكردید كه تیپ های شخصیتی مانند برانكو منصوریان دچار عقده ادیپ هستند. كه ریشه این نوع رفتارهاست. بهرحال بقول یونگ روزی خدا خواهد آمد.
۳
مهرداد خ
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۲۳
#كيروشبرانكو_صلح_دوستي_حمايت
۴
soltan
سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵، ۱۱:۵۵
دشمن دانا بلندت میکند ! بر زمینت میزند نادان دوست ! درود بر شرف کی روش
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر