فهرست
فرشته‌ای در لباس غول
فرشته‌ای در لباس غول

فرشته‌ای در لباس غول

آی اسپورت - برای ما قدیمی‌ترها، آژاکس چیزی بیش‌تر از این غول بزرگ در خانه رقبای قدرتمند است. برای اولین بار نام آژاکس را در اوایل دهه ۷۰ میلادی شناختیم؛ زمانی که استفان کواکس نه‌چندان سرشناس با گروهی جوان گمنام به رهبری یوهان کرویف افسانه‌ای اجازه نداد تب قهرمانی فاینورد در فصل ۱۹۶۹ جام باشگاه‌های اروپا سرد شود و با قهرمانی در ۳فصل متوالی به رکورد 5 قهرمانی پی در پی رئال مادرید در اولین دوره‌های برگزاری جام باشگاه‌های اروپا نزدیک شد. بله، آژاکس اولین تهدید کننده واقعی رئال در جدول پرافتخارترین تیم‌های معتبرترین جام باشگاهی اروپا نام داشت. فراموش نکنید آن‌ها سال ۱۹۷۲ پس از سلتیک دومی تیم رقم زننده سه‌گانه در یک فصل اروپا شدند و سال‌ها بعد آیندهوون، منچستریونایتد، بارسلونا (۲بار)، اینتر و بایرن‌مونیخ هم به این جمع اضافه شدند.

با افت کارخانه‌ بازیکن‌سازی و جدایی کرویف، مدرسه فوتبال تیم هلندی به مدت یک و نیم دهه غیرفعال بود تا اینکه یکی دیگر از دست‌پرورده‌های آژاکس با آن اخلاق خاصش، سکان هدایت تیم را به دست گرفت.فن‌خال بزرگ ذره ذره تیم را ساخت. قهرمانی لیگ هلند در سال 1994، پایان دادن به افسانه میلان با گل دقیقه ۸۵ کلایورت ۱۸ساله در فینال ۱۹۹۴ لیگ قهرمانان، نایب‌قهرمانی در فصل ۱۹۹۵ و رسیدن به نیمه‌نهایی فصل ۱۹۹۶ روزهای خوب تیم قرمز و سفیدپوش را رقم زد اما انگار تقدیر خرگوش آمستردام، فرار از موفقیت بود. تیم دچار مشکل مالی شد اما برخاست و تا دقیقه ۹۰ بازی برگشت یک‌چهارم‌نهایی فصل ۲۰۰۲ لیگ قهرمانان اروپا درخانه میلان خودش را درنیمه‌نهایی می‌دید اما گل اینزاگی برتری دیرهنگام و حذف تیم بزرگ  و جوان هلندی را در پی داشت. چند توپ جمع‌کن بازی رفت آن رقابت در آمستردام، یک و نیم دهه بعد لباس آژاکس را به تن کردند.

امثال اونانا و فن دبیک، کنار خارجی‌ها موثری مانند زیاش سومین آژاکس طلایی را ساختند و فقط در فینال فصل ۲۰۱۶ لیگ اروپا به مورینیو و منچستریونایتد باختند تا رقیب، همراه خودشان، یوونتوس، بایرن‌مونیخ و چلسی تنها فاتحان ۳جام اروپایی نام بگیرد. تیم جوان با رهبری سرمربی سابق تیم دوم بایرن‌مونیخ در زمان گواردیولا، ناامید نشد و حالا ۲سال پس از آن شکست در یک قدمی  اولین فینال خودش در لیگ قهرمانان اروپا از سال ۱۹۹۶ است. جوان‌ترین و کم‌خرج ترین تیم نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا به رهبری تن‌هاگ اولین تیمی است که در ۳مرحله متوالی لیگ قهرمانان در خانه رقبایش پیروز می‌شود؛ اول رئال مادرید، سپس یوونتوس و حالا تاتنهام.آرزوهای تیم جوان سقفی ندارد؛ به خصوص حالا که برای اولین بار از سال ۱۹۹۵ سودای قهرمانی در اروپا را در سر می‌پروراند.

۶    
آی اسپورت
2019-05-01 18:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر