فهرست
با کی‌روش و حال این روزهایش/ عصبانی نیستم
با کی‌روش و حال این روزهایش/ عصبانی نیستم

با کی‌روش و حال این روزهایش/ عصبانی نیستم

آی اسپورت - «تا دیروز کجا بودید؟» این سوالی بود که کارلوس کی‌روش یکی دو روز قبل سر تمرین تیم ملی از خبرنگارهای ورزشی پرسید! خبرنگارهایی که صرف‌نظر از نام و نشان و اسم یا رسم یا جایی که کار می‌کنند، همواره دم‌دستی‌ترین متحدان کارلوس کی‌روش بودند و هستند. همان‌هایی که بعد از جام جهانی بیانیه معروف حمایت از کی‌روش را امضا کردند تا به وزارت ورزش فشار بیاورند که کارلوس کی‌روش را حذف نکند. کی‌روش در هر کجای دنیا که باشد هیچ‌وقت مساله‌ای به نام خبرنگار ندارد. او همیشه کله‌گنده‌های رسانه‌ای را داخل جیبش داشته و دارد. مهم‌ترین برنامه ورزشی تلویزیونی ایران برای اوست و همچنین پرتیراژترین روزنامه ورزشی کشور و چندین و چند سایت و عده‌ای از روزنامه‌نگارهای ورزشی حرفه‌ای، همواره در مواقعی که لازم بوده در جناح او شمشیر زده‌اند. کی‌روش را چه نیاز به خبرنگاران میدانی کمپ از سایت فلان و خبرگزاری فلان و روزنامه فلان، وقتی سردبیرها و دبیر تحریریه‌ها هیچ‌وقت به او و خواسته‌هایش نه نگفته‌اند.

یکی از همین سایت‌ها بود که برایش نوشت: «او می‌دانست درباره چه چیزی قرار است حرف بزند و شروع کرد به گفتن. تمام حرف‌هایش خیلی روشن بود. اینکه ۲۲ روز از تمرینات را او و تیمش از دست داده‌اند و دیگر امید چندانی به موفقیت در جام جهانی نیست. خیلی رسا و چندین و چندبار حرف‌هایش را تکرار کرد.»

این از دست دادن بیست‌و‌دو‌ روزه تمرینات مگر تقصیر ما بوده؟ یا مگر تقصیر تیم‌های ما در لیگ قهرمانان آسیا بوده؟ آیا آنها مقصرند که به مرحله بعدی صعود کرده‌اند؟ درست مثل «‌ای‌اف‌سی» که حاضر نشد تقویم سالانه و مصوب و دائمی خود را برای خوشایند آقای کی‌روش تغییر بدهد. آنها هم مقصرند نه؟ شاید اگر کی‌روش کمی فکر آینده‌اش را نمی‌کرد به فیفا هم نامه می‌زد که ما آماده نیستیم و اگر می‌توانید جام جهانی رو دو سه هفته عقب بیندازید.

… و این وسط چو نیک بنگری ما همه مقصریم جز آقای کی‌روش. ما مقصریم بابت اینکه چرا فوتبال‌مان استاندارد نیست و کنفدراسیون‌مان حرف شازده پرتغالی را گوش نمی‌دهد و فدراسیون‌مان تعطیل و این وسط این سوال پیش می‌آید که مرد حسابی! قاره را اشتباهی آمدی؟ چرا همان چند سال پیش نرفتی؟

… و این وسط یک سوال دیگر هم البته هست. چرا در هفت سال نیروی انسانی نساختی؟ پول خون یک پادشاه را گرفتی تا دعوا راه بیندازی و ۹ ‌ماه سال را نباشی و متلک بارانمان کنی اما هیچ‌وقت شد که بیایی و بدنسازهای لیگ را دور هم جمع کنی تا به آنها دانشی اضافه کنی که نیازمند جمع کردن بازیکنان در ساختمان پک نباشی؟ یک‌دانه دستیار ساختی که به فوتبال باشگاهی ایران اضافه شود؟ هرکه دورت بود را که پراندی و بیرون کردی و درشت سخن گفتی. تخم علمی نکاشتی. چیزی نیاموختی که اگر آموخته بودی به چنین روزی گرفتار نمی‌شدی. نیازمند این نبودی که بازیکن‌های باشگاهی برای استراحت به کمپ تیم ملی بیایند. می‌توانستی آنها را در باشگاه‌شان آماده نگه‌ داری. می‌توانستی آموزش بدهی تا یاری ببینی. نه برای پیشرفت فوتبال ایران که برای نفع شخصی خودت در چنین روزهایی. می‌توانستی و نکردی. یاد ندادی. نساختی. نکاشتی. به جایش همه را دور نگه داشتی. همه را پس زدی. طرد کردی. کوبیدی.

حالا کارت به جایی رسیده که بیست و چند روز مانده به شرکت در سخت‌ترین گروه تاریخ ورزش ایران، تنهایی. چند مصدوم داری و چند محروم و چند بازیکن نیامده‌اند و آنها که آمده‌اند خسته‌اند و هنوز بعضی لیگ‌ها تمام نشده‌اند که بازیکن آزاد کنند و هیچ‌کدام اینها آنقدر مهم نیست که این تنهایی تو. هفت سال کار کردی و دورت کسی نیست. همه را به زخم‌زبان، تیغ کینه یا خشم چنان زدی که در چنین روزی بنشینند و شکست خوردنت را با لذت نگاه کنند. تو هم که بلدی چطور ژست فداکارها را بگیری. برای عکس گرفتن مقابل عکاس‌ها، ریش‌هایت را نمی‌زنی تا ته‌ریش‌های سپیدت بیرون بزنند و به چهره توحالتی خسته و بیمار را ببخشند انگار که کار کردن در اینجا برای تو خیلی عذاب‌آور بوده. چند روز دیگر بازی عوض می‌شود. اصلاح می‌کنی، گران‌ترین کت و شلوار، کراوات و کفش ممکن را بر تن می‌کنی و آماده و سرحال به جام جهانی می‌روی. به میهمانی‌ها، کنفرانس‌ها، جشن‌ها، رویدادها و عکس گرفتن‌ها با ستاره‌های مشهور و مربیان کشورهای دیگر و روسای مشتاق فدراسیون‌های دیگر. به همین سادگی. به همین راحتی و خیلی هم لاکچری طور!

هر چقدر دوست داری مقابل ما ژست بگیر، از سختی مسابقات حرف بزن و تأکید کن که به‌خاطر نبودن ملی‌پوشان استقلال و پرسپولیس و ذوب‌آهن در اردوی تیم ملی دیگر بختی برای موفقیت در جام جهانی نداریم. اما یادت باشد که بعد از هفت سال کار در ایران می‌دانستی برنامه لیگ چطور است و می‌دانستی «‌ای اف سی» تقویمش را عوض نمی‌کند و می‌دانستی باشگاه‌ها به تو بازیکن نمی‌دهند مخصوصا همان‌هایی که تبدیل‌شان کردی به بدترین دشمنانت! جلوی ما ژست دانای کل را بگیر. بگو عصبانی نیستم. ما درک می‌کنیم. اما احمق فرضمان نکن برادر.

فرهنگستان فوتبال

۲۷۲ ۳۳  
آی اسپورت
2018-05-20 17:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳۳ نظر
عرفان
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۳۰
استاد مغاطه باید باشی ایشون قاره رو اشتباه نیومده ما تو جای اشتباه بهدنیا اومدیم وسط کسایی مثل تو نویسنده
saman
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۳۳
درود به شما حرف حق رو زدی
محسن
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۵۱
آقای جعفری نویسنده متن بالا، از نوشته های شما بوی تخریب، تشویش اذهان عمومی، و خیانت به فوتبال ایران به مشام میرسد. از خدا می خواهم که به حق این ماه مبارک همه ما مردم ایران را به راه راست تدبیر و تفکر و تعقل هدایت کنه واز قضاوت کینه‌ای برحذر دارد الهی آمین
آبتین
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۷:۴۰
ندید مطمئن بودم یه عمله ای میاد این جمله:
دورد به شرف شما
رو می نویسه. حال بهم زن ترینید. تمام این مزخرفاتی که این رفیق شما نوشته جای جواب داره. منتها مغالطه یعنی همین.
۵
عطا - تبریز
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۳۴
بذارید کارشو بکنه.اندازه ناخن کی روش هم نیستید.
مصطفی
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۳۴
وای خدایا عالی بود بهترین متن ورزشی بود که تمام عمرم خوندم
reza
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۴۰
....
۴
داریوش
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۴۳
چه عجب
کیروش دوزار برای ایران و ایرانی ارزش قائل نیست. هر چی هست خودش و منافع شخصی خودشه
مثل بازی های تدارکاتی مضحک با تیمی از سیرالئون و تیم امید ازبکستان که فقط پول بردش مهم بود.
تصور کنید یک مربی دیگه همین دو بازی رو تدارک می دید، کیروشی پورها خفه اش می کردن
انشاا... شرش زودتر از سرمون کم شه
علی جوکار
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۴۷
بعضی جاها یه کم تند رفتی دوست عزیز نویسنده ولی در کل حرفت درسته
روزی نبود که بیانیه ای نخونی و دشمن جدیدی پیدا نکنی توسط کی روش علیه تیم ملی
والا ما مردم ایران مردم پر طاقتی هستیم وگرنه سالها پیش با سرمربی تیم ملی به مشکل میخوردیم.
از همه اینها که بگذریم امیدواریم تیم ملیمون موفق بشه
از دوستان منتقد متن هم خواهش میکنم محترمانه نقد کنن و الفاظ رکیک به کار نبرن
با تشکر
مانی
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۵۱
با این تفکر شما برانکو و قلعه نویی و مایلی کهن گزینه های بهتری هستن برا تیم ملی کسانی که امتحان خودشون رو پس دادن در مواقع حساس نتونستن تصمیم درست بگیرن با بازیکن سالاری نتونستن مبارزه کنن
ما نباید به عقب برگردیم .....
هومن جعفری
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۵۹
دوستانی که فحاشی می کنن ازشون ممنونم.بالاخره نون ما باید حلال بره خونه این فحشای شما خودش هستگی ادم رو بعد از نوشتن مطلب از تن به در می کنه.نقد دارین بفرمایین.گله دارین مطرح کنین. فحش شرف چرا میدین؟ واقعا ممنون
شاهین ممسنی ❤❤
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۰۹
با اجازه من تو سایت طرفداری کار کردم
با ذکر منبع البته
دم وجود شما گرم❤❤
عباس
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۵۹
متن بسیار خوبی بود. حقیقت را گفتید. خدا پدرتو بیامرزه. به نظر من گروه ما در مقدماتی جام جهانی خیلی ساده بود به همین دلیل صعود کردیم. سوریه بدبخت اگر حق میزبانی داشت الان میرفت جام جهانی. بدبخت ها همش تو راه بودن.
علی رغم اینکه برنامه امسال لیگ مطابق نظر ایشون بود بازهم دوست داشتم فرصت و زمان کافی رو به کیروش میدادن ببینم باز بهونش چیه.
هومن جعفری
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۰۱
یه تشکری هم داشته باشم از ادمین محترم.برای مطلبی که بابتش پولی پرداخت نمی کنین و از جای دیگه برداشتین دستکم احترام قائل بشین فحش دادن مردم رو کار نکنین.مطلب ادم رو کار می کنین هر کی هم هر چی دوست داره زیرش می نویسه شما هم با بزرگواری از شرف من برای دموکراسی خودتون خرج می کنین.به خودتون هم فحش شذرف بدن منتشر می کنین؟ فقط این فحش ها برای نویسنده های افتخاری سایت خوبه؟
شاهین
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۰۹
شیر مادرت حلالت
شاهین
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۰۹
ادبیات کیروشی پورها شبیه مراد خودشون سرشار از هتاکی و هوچی گری ست..
قشنگ بهم میان :)))
mehran1848
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۴۰
واقعا ایرادهایی که از کی روش میگیری ریش نزدن و کت و شلوار پوشیدن و...... خیلی سطحیه.
فردا شما تیم ملی رو تحویل بگیر - یا بده به مربی مورد قبولت- انصافا بگو برای اماده کردن تیم و بازی های سه گانه در جام جهانی چه کار میکردی؟ چرا هیجکس نمیبینه که یک ماه دیگه طی دو هفته باید با قهرمان افریقه-اروپا و یک دوره جام جهانی روبرو بشیم- باید چه جوری این تیم رو ساخت که همتون راضی باشید ؟ اقا بحث فنی کنید به جای این نق زدن ها- بگو جه جوری میخوای تو ضربات ایستگاهی جلوی راموس و پیکه رو بگیریم؟ بی انصافیه الان این حرفا رو میزنید- فحش نباید بهت بدن - اما این حرفها رو هم الان موقعش نیست .
پدرام
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۴۱
درود و صد درود
فرزاد مهریار
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۴۸
نقص نداشت
مهرداد
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۰۱
شماها به همون رنگتون بچسبید. الان اگه همین سید تو پدیده توپ میزد هیشکی نطقش درنمیومد. ما که از همون اول طرفدار تیم ملی کی روشی بودیم الان هم هستیم، حالا چه بازیکن باشگاهیم باشه چه نباشه. شما بچسبید به رنگتون
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۰۲
ای خدااااا باورم‌ نمیشه که همچین متنی خوندم . انگار خودکارو گرفتم دست خودم حرفای دلمو زدم . دم شما گرم آقای جعفری . یک نفر رو نمیبینم بتونه منطقی جواب ابهامات و انتقادات مطرح شده رو درست بده . عموما یا فحش میدن یا ته تهش میگن شما لیاقتتون علی داییو امیر قلعه نویین :) ۲تا نکته داره . اولا کی گفته کیروش بره اینا میان و مارچلو بیلسا ها نمیان؟! همین الان جناب کیروش از حیث دریافت دستمزد هفتمین مربی گرانقیمت هستن که البته پاداش های بازی هایی مثل سیرالئون و امید ازبکستان تو محاسبه این قرارداد گنجانده نشده :) دوما ، من ترجیح میدم تیم ملی کشورمو مثل قدیم براش له له بزنم . با همه وجود دوست داشته باشم . حاضرم حتی مربیش همین امیر قلعه نویی باشه ولی به قدری دوست داشتنی باشه این تیم که تو بازی خداحافظیش برای رفتن به جام جهانی مثل الان ۵هزار نفر تو استادیوم نباشن !
استقبال از تیم ملی تو بازی با کودکان ازبکستان نشان دهنده کامل رابطه فوتبال دوستان با تیم ملی بود . حالا هی بشینید کامنت بذارید فحش بدید . در حالی که خودتونم ناخودآگاهتون حالش بهم‌میخوره بره به دیدن بازی های این تیم‌ملی اعصاب خورد کن .
بازم تشکر از جناب جعفری و البته ممنون از اینکه ما رو متوجه کردید که مقالاتی مثل این مقاله که بعد از هر چندتا مقاله در وصف کمالات کیروش چاپ میشه مربوط به تحریریه آی اشپورت نیست و فقط یه جور ژست بی طرفانه بودنه . حقیقت آی اسپورت دارم احساس میکنم بیشتر تفکر سرکار خانم اشکریز و اون آقا به اسم جعفر و امثالهم باشه .
رضا خان
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۲۲
واقعا حرفات درسته...منم که صنعتی و سنتی رو با هم استفاده کنم دقیقا همینا رو می نوشتم عالیه نوشته هات
بی اعصاب
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۳۱
خودتم میدونی این نوشته هات ارزش نقد نداره..فقط باید فحش بهت داد..نگوکه نمیدونستی جوابت چیه..احمق فرض نکن مارو نا برادر..نوش جونت همه فحش ها ..لیاقتش رو داری
بی طرف
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۰:۳۹
بالاخره یک مقاله خوب درباره کی روش نوشته شد و در مورد این هواداران کی روش هم که فحاشی می کنند ناراحت نباشید همین که باعث عصبانیت این گروه بی فرهنگ شدید یعنی کارتون درست بوده.
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۱۸
گفتی فحاشی نکنیم من عادت به این کار زشت ندارم!

گفتی چرا نیروی انسانی نساخت؟
واقعا مربی تیم ملی کارش بازیکن سازیست ؟
گفتی خون یک پادشاه را گرفتی!
شما آیا مربی دیگری بخواهی بیاوری در حد و اندازه ی جناب کی روش ، کمتر از کی روش می خواهد ،
همین شفر سر مربی محترم استقلال ، آیا کمتر میخواهد(برای تیم ملی)
هومن جان !
ببینید !
وقتی کسی برای مربیگری یا بازی به جای دیگری باشگاه یا ملی می رود ؛
اگر نام و اعتبارش از مقصدی که می خواهد برود بیشتر و بزرگتر باشد حتمی پول گزافی طلب میکند اما برعکس ،
اگر جایی که می رود بزرگتر باشد آنوقت شما جای چانه زنی دارید؟
اگر منکر اثرات جناب کی روش در این هفت سال باشید کمال بی انصافیست !
شما وقتی بزرگتر باشید و قدرت علمی و فنی بالاتری داشته باشید و نام بزرگتری باشید می توانید راجع به پیراهن تیم ملی یا اسپانسر یا زمین تمرین یا لیگ یا هتل و اردو و بازی تدارکاتی نظر بدهید
و بازهم اگر خیلی سرتر باشید می توانید با اطمینان از رحمتی و عقیلی و خلعت و سید جلال و وریا بگذرید و قاطع از حقیقی و مجید حسینی و خانزاده سود ببرید.
چقدر در باشگاهها داریم که استعداد در پس رانت و نام نابود می شوندولی مربی باشگاهی نمی تواند حرفی بزند!

گفتی بهترین امکانات ، بله ؛ خون جگر خورد تا بهترین امکانات را در اختیار تیم ملی قرار دهد،
شما بزرگ باشید کوتاه نمی آیید صرفا به بستن یک قرار داد خوب فکر نمی کنید ، به موازاتش در شان خود و تیم ملی چیزهای با ارزشی می خواهید!
اتفاقا خون یک پادشاه را مربیان وطنی دارند می گیرند که دائم از این باشگاه به اون باشگاه می پرند ، نه زمینه سازی نه بازیکن پروری و نه زمین تمرینی و نه کارهای پایه ای!

بازیکن در باشگاه پرورش می یابد ، نگاه کنید به این نامها: علی دایی و علی کریمی و امیر قلعه نویی و جلالی و تارتار و فیروز و منصوریان و ...
چقدر از این شاخه به اون شاخه پریدند و فقط پول پارو کردند.
شفر به محض ورود سراع تیمهای پایه ای را گرفت .
یک دلیل بزرگ برای دشمنی های عده زیادی از رسانه ها

برای همه حرفهایت جواب دارم ولی میدونم طولانی بشه کسی و شما نمی خونه!


Vahid
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۰:۳۳
با اینکه استقلالیم دارم به جایی میرسم که اسمتو میبینم اول لایکت میکنم بعد مطلبتو میخونم:)
دمت گرم‌ مثل همیشه منطقی:)
سیب زمینی واقعی
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۳:۳۶
سلام :)))
۵
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۲۸
اصلاحیه
در خط ماقبل آخر جامونده؛
یک دلیل بزرگ برای دشمنی های عده زیادی از رسانه ها همین استقلال و توصیه پذیر نبودن و تابع نبودن و گوش بفرمان این رسانه و اون رسانه نبودن کی روش است.
همین که نخواست باب میل شما و بسیاری از مربیان باشگاهی رفتار کند ؛
به خانم اشک ریز هم گفتم ،
"کی روش اونقدرها هم که فکر میکنید کوچک نبود تا دروغ بگوید!"
محسن
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۵۱
درود بر کیروش کبیر
ميشکين
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۱:۳۷
با عرض احترام، اين همان موضع کليشه عدالت خواهی جهان سومی در برابر اروپايی ها است.... شما بخاطر حرارت زياد موضوع را نگرفتی....اين غربی های کمی پيشرفته تر از ما فکر می کنند برنامه ريزی و پيگيری آن برنامه باعث همين کمی پيشرفته تر شدن آنها شده. در نتيجه وقتی قرار و توافق و برنامه از قبل تصويب شده بهم می خورد، حسابی قاطی می کنند. ما هم از ديدگاه خود آنرا بحساب هاس شخصی می گذاريم. مثل همين درد دل کليشه جهان سومی.
۸
نظر ٣
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۴۳
جرا نظر من رو جاب نكرديد؟! اين اقاي جعفري هر خيانتي كرد ok هست؟
۲
نظر٣
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۰۵
اقاي جعفري و نويسنده هاي خاين و وطن فروش ديكه، بيشكسوتان خيانت كار و افراد معلوم الحالي مثل علي كريمي، ممكن هست روزي ببخشيمتون ولي هيجوقت فراموش نميكنيم رفتار ، كفتار و كردارتون رو در قبال تيم ملي كه نماينده كشورتون هست. خيانت شما در تاريخ ثبت خواهد شد.
۳
رضا
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۱۱
همیشه افرادی هستن ک نسبت ب ادامای قدیمی و مشهور ضعف دارن.تا اینارو میبینن شلوارشونو خراب میکنن.
کیروش یکی از گرون ترین مربی های جام جهانی شناخته شده...
با این همه هزینه ای ک شده مربی خیلی بهتر امروزی تر مدرن تر و حتی ارزون تر و با انگیزه تر میشد داشت.
اینایی ک کور کورانه از کیروش حمایت میکنن همونایین ک اولش خدمتتون عرض کردم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر