فهرست
آنالیز علیرضا: مثل ممفیس یا ون پرسی؟
آنالیز علیرضا: مثل ممفیس یا ون پرسی؟

آنالیز علیرضا: مثل ممفیس یا ون پرسی؟

آی‌اسپورت – با توجه به درخشش علیرضا جهانبخش در فصل گذشته اردیویزه علاقه باشگاه‌های لیگ برتری‌ای چون برایتون و لستر به او کاملا قابل درک است. ستاره آلکمار فصل پیش با 21 گل آقای گل لیگ هلند شد و با 12 پاس گلی هم که داد نقش مستقیم روی 45.8 درصد از کل گل‌های تیمش داشت (33/72)، آماری که بسیار چشمگیر است.

جهانبخش در 33 بازیِ لیگ 14 بار به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد. در کل پنج لیگ اول اروپا تنها بازیکنی که بیشتر از او به این عنوان در فصل پیش رسیده لیونل مسی (22) بوده. نمره نهایی جهانبخش از هواسکورد هم عدد بالای 8.20 بود، نمره‌ای که او را با اختلاف بسیار کمی نسبت به حکیم زیچِ آژاکس (8.21) به عنوان دومین بازیکن ارزشمند لیگ انتخاب کرد.

درسته که ایران نمایش‌هایی فرای انتظار در جام جهانی داشت و چیزی نمانده بود با شکست دادن پرتغال به عنوان تیم اول گروه مرگ به دور بعدی صعود کند، اما جهانبخش در روسیه موفق نشد فرم خوبش در لیگ را به نمایش بگذارد و در بازی دوم هم حتی از ترکیب اصلی کنار گذاشته شد. با این وجود علاقه باشگاه‌های انگلیسی به ستاره ایرانی آلکمار تغییری نکرده است.

لستر سیتی تا اینجای تابستان خریدهای هوشمندانه‌ای داشته، اما کلود پوئل هنوز جانشینی برای ریاض مارز که راهی منچستر سیتی شد پیدا نکرده. لستر جیمز مدیسون را به عنوان یکی از پدیده‌های اصلی چمپیونشیپ خریده، بازیکنی که فصل پیش بیشترین فرصت گل در این دسته را پدید آورد (124). اما جانشینی مستقیم مارز برای این بازیکن 21 ساله که پست اصلی‌اش هم شماره 10 است وظیفه‌ای سنگین به نظر می‌رسد.

فراموش نکنیم مارز در سه فصل اخیر نقش مستقیم روی 59 گل لستر در لیگ داشته. با توجه به دو رقمی بودن آمار گل و پاس گل جهانبخش در فصل گذشته این گزینه برای جانشینی مارز باز هم منطقی به نظر می‌رسد. در ضمن جهانبخش فصل پیش 20 فرصت گلزنی صد در صد در اردیویزه پدید آورد و 9 پاس عمقی دقیق داد و از این دو منظر هم دومین آمار برتر در لیگ را داشت. این آمار خبری خوب برای جیمی واردی است که برای استفاده از نفوذهای سریعش نیاز به پاسوری شبیه مارز و دنی درینک‌واتری که فصل پیش راهی چلسی شد دارد.

تنها نگرانی در این میان شاید سابقه بسیاری از بازیکنانی که از هلند راهی انگلیس شده‌اند و در اثبات خودشان شکست خورده‌اند باشد. البته در این معادله نمونه‌های بسیار موفقی چون رابین ون پرسی، آرین روبن و البته لوئیس سوارز را هم داریم، اما وقتی به ممفیس دپای، وینسنت یانسن و دیوی کلاسن نگاه می‌کنیم شک و تردید باشگاه لستر و حتی برایتون را درک می‌کنیم. انگار برای برخی از این بازیکنان تغییر کیفیت از اردیویزه به لیگ برتر بیشتر از آنچه بوده که بتوانند خودشان را باهاش تطبیق بدهند.

به هر سو با توجه به خبرهایی که به گوش می‌رسد، چه از باشگاه آلکمار، چه از پست‌های خود جهانبخش در شبکه‌های اجتماعی، انتقال او به تیمی دیگر، با احتمال بیشتر لستر، قطعی به نظر می‌رسد. اینکه او راه ون پرسی و سوارز را طی کند یا ممفیس و کلاسن را سوالی است که باید منتظر پاسخش در فصل آینده بمانیم.

۹    
آی اسپورت
2018-07-23 10:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر