فهرست
این هفت نفر به روانشناس نیاز دارند
این هفت نفر به روانشناس نیاز دارند

این هفت نفر به روانشناس نیاز دارند

1- پس از کشمکش‌ها، سروصداها آرام تر شد. تصمیم‌ها گرفته شد. اردوی چندروزه به اواخر رسیده. ملی پوشانِ سرخپوشِ پایتخت هم برگشتند. فقط مانده یک دل نگرانی. می‌گویند؛ ملی پوشانِ پرسپولیس از این اتفاق بسیار ناراحت هستند. می‌گویند در فرودگاه قیافه گرفتند و وقتی استقبالِ هواداران را دیدند بدونِ آنچنان واکنشی رد شدند. می‌گویند وقتی هم هواداران برای استقبالشان در تمرین لحظه شماری می‌کردند، جای تمرین کردن هم غرغرکنان به دفترِ مدیریت رفتند. می‌گویند ناراضی هستند و فلان. می‌گویند اگر بد بازی کنند، حالی‌شان میکنیم. می‌گویند خدا نیارد آن روزی را که دست و پای‌شان برای پیراهنِ پرسپولیس بلرزد. می‌گویند آن لحظه باید گذشته را یادشان آورد. نیازی هم نیست تاریخ را ورق بزنیم، نهایت همین دو سه سال پیش‌شان کافیست. می‌گویند همین دو سه سال آنقدر بس است که بدانند از کجا به پورشه، آپارتمان‌های لوکس و تیم ملی رسیده بودند. می‌گویند بهشان میفهمانیم از کجا آنچنان شهرت پیدا کرده‌اند و لایک و فالورشان چندصد برابر شده است. می‌گویند و می‌گویند و می‌گویند. سوال اینجاست به راستی تصورِ ما از بازیکنانی که اینگونه آرزویشان بر باد رفته و انگشت نما شده‌اند چنین نگاهی است؟

2- ملی پوشانِ پرسپولیس هر اعتراضی کنند درست می‌گویند؛ کاملاً «حق» دارند. شاید اعتقاد داشته باشند ما چه زمانی از خستگی تیم ملی در باشگاهمان خوب تمرین نکردیم که برانکو اینگونه گفته؟ یا چه زمانی برگشتیم که سه کیلو چاق بودیم؟ یا شاید هم اعتقاد داشته باشند کیروش باید پدری میکرد و ما را با چنگ و دندان نگاه می‌داشت و اینگونه به تهران برنمی‌گرداند. و خیلی سوال جواب های دیگر که از دوبی تا خانه با خودشان می‌پرسند. سوال‌هایی که مطمئنناً همچنان از خودشان بدونِ آنکه به جوابی دلگرم کننده برسند می‌پرسند.

واقعیت این است حقشان این نبود که به یکباره با انگشت نشانه‌شان بگیرند و بگویند: «تو تو تو... ساک‌تان را ببندید» . تصورِ چهره این بازیکن ها وقتی از خدمت به تیم ملی کشورشان اینگونه بی رحمانه ‌معاف میشوند دیدن ندارد. نمیدانم شاید آنها هم به کیروش حق بدهند. آنچه مسلم است هم کیروش قبل از آنکه ساک به دستشان کند با آن‌ها صحبت کرد، هم برانکو امروز با ملی پوشانش نیم ساعت حرف زد. شاید هر دو مربی به این نقطه رسیدند که نباید اینطور میشد. چه برانکویی که بازیکن‌هایش را میخواست و چه کیروشی که بازیکن‌هایش را داد. اما بی شک تا اینجای ماجرا هفت ملی پوش معصوم ترین قربانی‌های تاریخِ تیم ملی هستند. شاید معصوم تر از عبدالله ویسی که شاید اگر سرخابی بود آنگونه در آخرین اردو خط نمی‌خورد تا مثلِ ابربهار اشک بریزد.

3- برای این هفت ملی پوش دردناک است با توجه به خواسته‌های برانکو و اتخاذِ کیروش یکی دوتا اردو دیگر حضور نداشته باشند. آن‌ها به خوبی می‌دانند این تیم ملی که به رحمتی، جباری، عقیلی، آندو، خلعتبری و... رحم نکرد می‌تواند به راحتی آب خوردن از آن‌ها هم بگذرد. با توجه به سطحِ تقریبی لیگ و با توجه به شرایط‌های نسبتاً یکسان این تفکر هم زیاد بیراهه نیست. آنها با توانایی کیروش آشنا هستند که از ترابی سکونشین میتواند بازیکنی بسازد که بشود بمبِ نقل و انتقالات. یا از بازیکن‌های جوان چهره‌هایی بسازد که بشوند لژیونر. آن‌ها به خوبی میدانند کیروش یک لغزش را هم برنمیتابد. حالا میخواهد علی کریمی باشد یا فرهاد مجیدی. دروغ چرا، شاید جز سیدجلال که تجربه بالایی دارد بقیه ملی پوشان ترسیده‌اند. رویاهایی که داشتند با یکی دوتا مصاحبه و بیانیه بیخود دارد پَر میشود. احساس‌شان را لمس نکرده هم می‌شود حال‌شان را فهمید. جوانانی که سوا از سیدجلال می‌خواستند بشوند بخشِ مهمی از تاریخِ تیم ملی. می‌خواستند با کاپیتان‌شان یکی از مهره‌های ثابتِ تیم ملی در راه جام جهانی باشند. رویا چینی میکردند اما آنچه اتفاق افتاد این بود که با روحیه‌هایی بهم ریخته پیراهنِ تیم ملی را به باد امانت دادند و بازگشتند.

4- تا اینجا قربانی‌های معصوم همین بچه‌های طلاق هستند. هم در فرودگاه موردِ استقبال قرار گرفتند هم در باشگاه. اما بهترین تصمیمی که می‌توان برای این بازیکنها گرفت تمرینات و خنده‌های زورکی نیست. به تشویق های آنچنانی لیدرها هم نیازی ندارند. نیازی به دلگرمی و معافیت از تمرینات هم نیست. آنها هرچه زود نیاز به یک «روانشناس حرفه‌ای» دارند که هرشب به صورتِ خصوصی با آن‌ها حرف بزند. روانشنانسی که جدا از «بازآفرینی قدرت ذهنی» به آنها تلقین کند که تو همان گلری هستی که رکوردها شکستی، تو همانی ستاره‌ای هستی که برانکو هم نتوانست از تو چشم بپوشد، تو همان گتوزوی ایرانی، تو همان پدیده بی‌ریایی، تو بهترین وحیدِ لیگ هستی، تو همان آقای گلی هستی که از سعودی‌ها تهدید شدی، تو هم همان صخره ایرانی. روانشناسی قوی که به آن‌ها الهام بخشی بدهد که «تنها با درخشش در پرسپولیس» می‌توانند وقتی که باد شرطه ورزید پیراهن‌هایشان را طلب کنند. این بازیکن‌ها امروز نیاز به نصیحت‌های پدرانه و لیدرهای بیخودی که حنجره پاره کنند ندارند. این بچه‌ها رویاهای خیسی بودند که در فاصله یک چشم بهم زدن افتادند روی زمین. همانطور که می‌دانید در روانشناسی استرس را به‌ عنوانِ یک فشار روحی و فیزیکی تعریف می‌کنند. کلمه استرس بیشتر برای فشارهای بی‌نهایت و حداکثر تشخیص داده شده. خستگی، عصبانیت، فشار روحی، عجله کردن، زودخشمی، ترس و... از علائمِ استرس است. کافیست تصویرِ امروز را که این بازیکنها نشسته بودند و با برانکو صحبت می‌کردند را ملاحظه کنید. این بچه ها نه تنها سراسر استرس بودند بلکه از لحاظ ذهنی هم به قدری تحلیل رفته‌اند که فقط نیاز به یک روانشناسِ دارند. خودتان لحظه‌ای تصور کنید این هفت بازیکن برای «هیچ» آرزوی‌شان به گِل نشسته است. اصلِ مهمی در روانشناسی ورزش وجود دارد که اعتقاد دارد «بهبودِ سلامتی روانی» مهم‌تر از سلامتِ صددرصدی جسمانیست.

5- مسئولِ محترمِ باشگاه پرسپولیس؛ بدترین، بدترین حرفی که میتوان به این جوان‌ها گفت این است که: «شما به هادی قول داده بودین. بخاطرِ هانی به خودتون بیاین» . باید تاسف خورد به حالِ اشخاصی که جای روانشناس اینگونه حرف‌ها را به بازیکن‌هایی می‌زنند که از لحاظِ ذهنی خرد شده‌اند.

حقیقت اینجاست اندیشه‌ای که به ذهن این بازیکنان وارد شده اگر خیلی زود بازآفرینی نشود توسطِ مغزِ این بازیکنان پذیرفته خواهد شد و آنوقت به یک «قفل کننده ذهن» تبدیل خواهد شد و بدونِ شک آن‌ها دیر یا زود متوقف می‌شوند. قدرتِ ذهن در شیرجه بیرانوند، یا ضرباتِ دقیق و نادقیقِ طارمی نیست. قدرتِ ذهن یعنی اینکه باوری به این بازیکن‌ها تزریق شود که آن‌ها را در این مرحله بازآفرینی جای اینکه تحریک کند به «آرامش» برساند. بی‌شک این بازیکن‌ها باید هرچه زودتر جلساتِ باز آفرینی و قدرتِ ذهنی را پشتِ سر بگذارند. اگر به هردلیلی باشگاه پرسپولیس برای این هفت بازیکن جلساتِ روانشناسی برگزار نکند این بازیکن‌ها نه تنها پیراهنِ تیم ملی را از دست می‌دهند، بلکه مطمئن باشید نمی‌توانند حتی روزهای خوبشان را در پرسپولیس سپری کنند. امیدوارم جای تدابیر سنتی همانندِ احساسِ همدردی و امیدهای واهی و تحریک های بی جهت و تشویقِ بیخودِ لیدرها، باشگاه هرچه زودتر برای این بازیکن‌ها یک روانشناسِ حرفه‌ای و خصوصی ترتیب بدهد.

۱۹ ۲۰  
آی اسپورت
2017-01-06 13:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۰ نظر
فرشاد
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۲۸
با عرض سلام و ادب
بسیار مبتدیانه نوشته شده بود این متن
کی روش گفت در روزهای فیفا دی دعوت میکنم
یعنی دعوت میکنم
بازی اخر پرسپولیس 24 اسفند هست و 3 فروردین تیم ملی بازی داره
یعنی همون موقع با شروع اردو جدید تیم ملی دعوت میشن
به همین راحتی

روانشناس؟؟؟؟؟

شعور مارو به سخره گرفتید که هیچ
بازی با دل میلیونها طرفدار پرسپولیس روی خوشی ندارد دوستان ای اسپورت

باتشکر
موفق باشید
سرور لنگ
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۲۵
هر کی رو از دبی دیپورت کنن تهران دپرس میشه . کی روش هم معلوم نیست دور بعدی لنگیا رو دعوت کنه
۴
شاهین
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۲۰
به قول دوستی
هنوز نگفتین جواب این سوال چی میشه؟؟؟!!
هت تریک میکنه یا پاس گل میده؟
۶
کاج صغیر
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۲۹
بابا بس کنین دیگه. نمی خواد شما نگرانشون باشین. خود برانکو بهترین روانشناسه. شما نگران تیم هفتم جدولیت باش
امید
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۳۴
این همون مطالب مورددار شماست. این چه حرفی است که شما می زنید!؟ بچه های طلاق و . . . ملی پوشان پرسپولیس باید روحیشون خوب باشه و دلیلی ندارد خوب نباشه. نیازی به روانشناس هم ندارند. پرسپولیس مثل تیمهای اروپایی در فیفادی به تیم ملی بازیکن می دهد. این چه ربطی به روحیه بازیکن دارد!!؟
فرهاد
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۳۶
تو همان گلری هستی که رکوردها شکستی، تو همانی ستاره‌ای هستی که برانکو هم نتوانست از تو چشم بپوشد، تو همان گتوزوی ایرانی، تو همان پدیده بی‌ریایی، تو بهترین وحیدِ لیگ هستی، تو همان آقای گلی هستی که از سعودی‌ها تهدید شدی، تو هم همان صخره ایرانی.

این متن رو احتمالا عباس گدا سر لیدر لنگ ننوشته؟
۹
سعید
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۳۶
چرت ننویسید بابا... همه میدونن کیروش وجودش رو نداره اینها رو خط بزنه! اتفقا بهتره همون فیفا دی دعوت بشن! مگه لژیونرها کی میان تیم میل!
مه دی
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۳۸
کیروش هم به بستری شدن در امین آباد نیاز دارد.
برزو
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۵۹
خاطرات تلخ مکتب قرآن حاج سعید طوسی از ذهن لنگی های مفلوک پاک نخواهد شد...
۵
تاج+ساکت+اسلامیان: باند کثیف اصفهانی
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۱۱
دمت گرم خوب نوشتی عزیز
البته من میگم یه بخش از بخش های امین آبادو بدن بهشون، چون احتمالا بلافاصله مریدهای حلقه بگوشش همچون تاج، ساکت، اسلامیان، فتاحی، عابدینی هم در پی مراد به آنجا خواهند رفت.
راستی افشین پیروانی چه غلطی می کنه تو تیم میلی؟
۷
رضا
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۱۰
یه اصلی هست تو روانشناسی که میگه هر کس رو مسئله خواصی تاکید میکنه یا خودش تجربشو داشته یا مثل یه گره روحی روانی از دوران کودکی همراهش بوده. تاکیید برزو هم رو این مسئله نشون از تاریخ وقایع زندگیش داره.
۹
منتقد
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۴۳
به تحقیق اول رییس فدراسیون نیاز به روانپزشک داره بعد اون مجنون بی عقل یعنی کیروش
برزو
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۰۶
لنگی ها از جلسات مکتب قرآن حاج سعید طوسی خاطرات تلخ و سیاهی دارند . به همین دلیل باید در بیمارستان روانی مورد روانشناسی قرار گیرند
۳ ۳
تاج+ساکت+اسلامیان: باند کثیف اصفهانی
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۲۴
رضا جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۱۰
یه اصلی هست تو روانشناسی که میگه هر کس رو مسئله خواصی تاکید میکنه یا خودش تجربشو داشته یا مثل یه گره روحی روانی از دوران کودکی همراهش بوده. تاکیید برزو هم رو این مسئله نشون از تاریخ وقایع زندگیش داره.
منتقد
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۲۲
برزو از خاطرات خودت بگو
ههههههههه
۸
برزو ارجينال
دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۱۲
اين كه استقلالي هستي عاليه فقط جووووون مادرت با يه اسم ديگه كامنت بذار من چه گناهي كردم آخه؟؟؟؟
Amir
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۳۲
خيلي مطالب بيربطي نگارش و انشا ميشه. اميدوارم دوستانمون در سايت اي اسپورت، يه كميته اي را براي نشر اينگونه مطالب ايجاد كنند تا هر مطلب بيمحتوا و بي اثري پخش نشه و حداقل براي مخاطب و خواننده ارزش و احترامي قايل شيم. متاسفانه دوستان در سايت از حالت يك مجموعه اي تحليلي خبري به سايتي خبري و تجاري تبديل شدند. با تاسف
باباجون
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۲۶
در مورد پاراگراف5 یه خاطره دارم.در رده جوانان،تیم ملی در تهران به فینال رسیده بود و اگر اشتباه نکنم با ازبکستان فینال داشت.در دور گروهی 4بر0 ازبک را برده بودیم.قبل از بازی فینال،یکی از مسئولان که البته از مربیان بود برای بچه ها از غیرت و شرف حرف میزد و دقیقا عبارت حاشا به غیرتتان را بکار برد!!!!!همانجا گفتم قهرمانی از دست رفت.صرفا به خاطر حرفهای قلمبه سلمبه مسئول کذایی.(تفاوت بیان یک مسئول هیجانی و عشق پست را با یک روانشناس ورزشی مقایسه کنید)القصه من در نظرسنجی پیش پینی نتیجه ان بازی در برنامه نود شرکت کردم و به باخت ایران رای دادم.چون مطمئن بودم بچه های طفل معصوم تصور کردند بدون اموزش رزمی به میدان جنگ فرستاده شدند برای مردن!!!!
۱
بهروز
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۲۸
خانوم محترم شما ك نه اينكاره اي و نه اساسا نويسنده درست درمون
خواستي بنويسي هم در مورد علي منصور و كيسه كشا بنويس
اسم تيم مارو ب قلم كثيفت نيار
با سپاس
گل آقا
شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۲۸
شقایق جان شما خودت بیشتر به روان شناس نیاز داری عزیزم! مشکلت هم اینه که نمیتونی موفقیت دیگران (پرسپولیس محبوب) رو ببینی ! زودتر اقدام کن!
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر