فهرست
پرسپولیس نام یونانی است، استفاده نکنید!
پرسپولیس نام یونانی است، استفاده نکنید!

پرسپولیس نام یونانی است، استفاده نکنید!

آی اسپورت - کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران در جدیدترین تصمیم خود، مسعود شجاعی را به علت اعتراض به داور، سه جلسه محروم کرد. این تصمیم که باعث خشم هواداران تراکتور شد، حالا با واکنشی تند از سوی مالک تی تی ها نیز همراه شده است. محمدرضا زنوزی که بازی اخیر تراکتور را هم تماشا کرده بود، در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به محرومیت کاپیتان تیمش، به اتفاقات اخیر پرداخته و حرفهایی تند و جنجالی را علیه نهادهای تصمیم گیرنده فوتبال ایران به زبان آورده است.

* مسعود را اذیت می‌کنند چون به تهران نرفت

همه تصمیمهای این فوتبال  بوی گند می دهد. این ها هم با تراکتور مشکل دارند و مسعود هم چون به دردانه های پایتخت نرفته و به تراکتور آمده، او را اذیت می‌کنند. من یک بار هم گفتم در تیم ملی مگر مسعود مقصر بود؟ مقصر اول ویلموتس بود و به مسعود چه ربطی دارد که او را تخریب می‌کردند. این ها دارند عقده خود را خالی می‌کنند چون مسعود به آن دو تیم نرفت. آقا مسعود خوشش نمی‌آید که آنجا برود، چرا اذیتش می‌کنید؟ مگر مسعود چه کار کرده؟ داوران هرکاری دوست دارند ما حرفی نزنیم؟ من نمی‌دانم عدالت چرا رعایت نمی‌شود! در آن صحنه که کمک داور آفساید گرفت، اصلا بروید ببینید چه چیزی را آفساید گرفت؟ نمی‌گویم داوران ناسالم هستند اما با ذهنیت استقلال و پرسپولیس می‌آیند وناخودآگاه به سود این تیمها داوری می‌کنند.

* چرا با شجاع و بیرانوند برخورد نمی کنید؟

آدمی که قدرشناس نباشد، به هیچ دردی نمی‌خورد.مسعود شجاعی به جز خدمت به تیم ملی کاری کرده است؟ آقایان بیایند بگویند که چه کسی بیشتر از من و مسعود شجاعی به تیم ملی خدمت کرده اند؟ مسعود یک استوری در اینستاگرامش منتشر کرده که به نظر من توهین آمیز هم نیست چون داور بعد از بازی پرسپولیس تراکتور سه جلسه محروم شد.اگر مسعود اشتباه می گوید چرا این اتفاق افتاد؟ شجاعی یک مدیریت دارد که الان 15-16 سال است که به تیم ملی کمک کرده. چرا نمی‌فهمیم؟ مسعود شجاعی در سه جام جهانی حضور داشته و بیشترین تجربه اروپایی را دارد و اگر هم اعتراضی داشته، به حق است. اگر هم اعتراض اشتباه کرده، چرا با اعتراض بیرانوند و شجاع و سید جلال حسینی که مرتب با داورها بحث می کنند تابحال برخورد نشده؟ ایا این بازیکن ها با هم فرق دارند؟ شما در صندلی ای نشستید که امیرالمومنین نشسته بود، آیا قضاوت شما نسبت به همه تیم ها یکسان است؟ اگر یکسان نیست، من شما را به مولاعلی و خداوند می‌سپارم.

*اکبریان حالا برای استقلال سوت می زند

داور بازی پرسپولیس - تراکتور آقای اکبریان را سه جلسه محروم کردند اما وقتی محرومیتش تمام شد، داور بازی استقلال - گل‌گهر شده و برای آن یکی تیم پرطرفدار سوت می‌زند. این تصمیم کمیته داوران عجیب نیست؟ ما در این فوتبال زحمت می‌کشیم، آن ها تیم دولتی هستند اما ما از جیبمان هزینه می‌کنیم. آن ها مالیات نمی‌دهند ما مالیات هم می‌دهیم. آن ها از مردم پول می‌گیرند اما ما از جیبمان هزینه می‌کنیم. چقدر ناعدالتی؟

* حضور من را در تلویزیون لغو کردند

من را به برنامه فرمول یک علی ضیا دعوت کردند، یک هفته مانده به بازی با پرسپولیس برنامه من را کنسل کردند. اما دو روز مانده به بازی، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس را به برنامه بردند. این چه معنی می‌دهد؟ همان برنامه ای که آقای انصاری‌فرد تلفنی قرارداد استوکس را نهایی کردند.این خنده دار است. در کل به نظر من رسانه ها هم یا از ترس یا علاقه به تیم های تهرانی، حق تیم های شهرستانی را پایمال می‌کنند. در رسانه ملی هم همینطور است، به جای رسانه ملی، رسانه مجری داریم. آدم هایی که بعضی می‌گویند تیم ما امروز بازی دارد و این گرایش باعث تضییع حقوق تیم هایی مثل تراکتورو بقیه شهرستانی ها  می‌شود.

* استوکس ساعت اشکان را دزدید

اگر استوکس خوب بود من او را نگه می‌داشتم! با ما 4 سال قرارداد داشت و اصلا به آقایان نمی‌رسید اما برای یک نیم فصل 450 هزار دلار به او داده‌اند تا برود در دبی عشقش را کند. آن ها یک امتیاز بازی با استقلال را با استوکس گرفتند و برای این 450 هزار دلار پرداختند! درحالیکه من درباره این بازیکن قبلا تذکر داده بودم . استوکس ساعت اشکان را برداشته بود و به او پس نمی داد. ما ساعت را در دوبلین  پیدا کردیم وبه زحمت و مشقت  گرفتیم. اشکان یک نفر را فرستاد و اصلا یک مشکل اساسی درباره همین ساعت به وجود آمد. ایشان ساعت را برداشته بود و نمی‌داد و اشکان هم  بسیارعصبانی شده بود.

* باشگاه ترکیه‌ای از پرسپولیس خسارت می‌خواهد

ما از باشگاه ترکیه‌ای شکایت کردیم و آن ها فهمیدند این را در دادگاه فیفا خواهند باخت . اما بعد  استوکس به پرسپولیس آمد و به نظر من  خسارتی که ما از باشگاه ترکیه ای می‌خواهیم را اینها می‌خواهند از پرسپولیس بگیرند چون ادعایشان این است که  این بازیکن با ما قرارداد داشته. من به آقایان گفتم استوکس را نخرید و این به گردن شما می‌افتد اما فکر کردند که من دوست ندارم استوکس به پرسپولیس برود.

* پرسپولیس نام یونانی است؛ استفاده نکنید!

پرسپولیس نام کجایی است؟ یونانی است. یعنی پرسپولیس یونان؟ ما مگر ایرانی نیستیم، چرا باید تیممان اسم یونانی داشته باشد؟ ما نباید از اسم پرسپولیس استفاده کنیم چون یونانی است، فرهنگستان باید این را اصلاح کند، چون طرفدار هم زیاد دارد و همه باید تابع قانون باشیم. از نظر قانونی تیم ما نباید اسم اروپایی داشته باشد.اگر بگویند اسم تیم تخت جمشید است همه قبول می کنیم. وقتی از او درباره ریشه اسم تراکتور پرسیدیم هم زنوزی گفت:تراکتور فارسی و ترکی و لاتین ندارد و اسم است.

* زور پرسپولیس از تیم ملی هم بیشتر است

 موضوع تیم ملی و پرسپولیس هم جالب است. آقایان یحیی گل محمدی را که نامزد تیم ملی بود، بعد از قطعی شدن جدایی مربی قبلی شان سریع به پرسپولیس آوردند تا مبادا باتوجه به این که او احتمال حضورش در تیم ملی می‌رفت، بی سرمربی نمانند. جالب است که این ها زورشان از تیم ملی هم بیشتر است.

* بازی سپاهان - پرسپولیس بالاتر از مهندسی است

من یک موقعی گفته بودم که سه تیم اول مشخص هستند و بقیه برای رده چهارم به بعد تلاش می‌کنند و دیدید که حرف من حقیقت داشت.بوی گند فوتبال ما را برداشته و  نمونه اش بازی سپاهان - پرسپولیس است که عدم برگزاری اش به دیگر تیم ها لطمه می‌زند و تنها معطوف به این دو باشگاه نیست. این که کمیته انضباطی تصمیمی بگیرد قطعا یک تیم از این ماجرا سود می‌برد و بقیه تیم ها ضرر می‌کنند . این بالاتر از مهندسی و یک ناعدالتی بزرگ است.

* دولت فقط  مشکل دردانه های پایتخت را حل می‌کند

هرروز که رسانه های ورزشی را می‌خواهیم، می بینیم آقایان دولت، سفرا، معاونان در حال حل مشکلات دردانه های تهرانی هستند در حالی که تمام این افراد نماینده همه مردمند.اگر مربی خارجی تیمی شکایت می کند یا بازیکنی میخواهد جلوی فعالیت این تیمها را بگیرد همه در حال کمک کردن هستند. سوال من این است که چرا وقتی مشکلی برای دیگر تیم ها هست، کسی پیش قدم نمی‌شود اما برای استقلال و پرسپولیس تمام سیستم به کار می‌افتد که مشکل را حل کند؟ البته من نیازی به آدمهای سیاسی ندارم و مشکلاتم را شخصا  حل می کنم اما بقیه تیم ها مثل پارس جنوبی یا نفت یا هر تیم دیگری که مشکلی برایش پیش می آید چه گناهی کرده اند؟ آن موقع حتی یک نفر هست که رفع مشکل کند؟ 

* کی‌روش  گفت تا این دو تیم هستند به جایی نمی رسیم

این آقایان که وابسته یک تیم خاص هستند باعث شدند کی‌روش برود. این همه برای یک مربی درجه سوم و چهارم هزینه کردند و باعث شدند مردم سرخورده شوند و بروند دو بازی را ببازند و مردم ناراحت شوند. اگر کی‌روش می‌ماند مردم این استرس را داشتند که تیم ملی به جام جهانی می‌رود یا نمی‌رود؟ این آقایان با طرفداری از یک تیم خاص باعث شدند کی روش برود چون آن تیم خاص نمی‌خواست  کی‌روش بماند. کی‌روش را انداختند بیرون چون حرف حق می‌زد،او شخصا به من گفت که تا این دو تیم  دردانه هستند و این شکلی مدیریت می‌شوند، فوتبال ایران پیشرفت نمی‌کند. این ها به خاطر این که کی‌روش حرف حق می‌زد، او را در فشار گذاشتند.

بعضی مجری ها باید جواب پس بدهند. الان آن مجری ها کجا هستند که می‌گفتند کی روش به شخصیت ما توهین کرده؟ به مردم ما توهین کرده؟ کی روش به مردم ما توهین نکرد، فوتبال ما را در آسیا شماره یک کرد و به بالاتر از آسیا نشان داد. اما ما به خاطر یک سری مسائل همه چیزرا برعکس نشان دادیم. آن مجری ها کجا هستند؟ آن مسئولان که علیه کی روش صحبت می‌کردند کجا هستند؟

* جان مردم اهمیت بیشتری دارد

مالک تراکتور سازی که خود به دلیل داشتن یک ایرلاین درگیر موضوع بیماری کروناست، راجع به شیوع این  ویروس  و تاثیر آن در برنامه های آینده فوتبال ایران گفت: متخصصین باید درباره ویروس کرونا نظر بدهند. ما در هواپیما هم داریم خدمات می‌دهیم و در خدمت مردم هستیم. اگر متخصصان بگویند فوتبال تعطیل شود چه ایرادی دارد؟ جان مردم بیشتر اهمیت دارد.

۱۷ ۲۰  
آی اسپورت
2020-02-25 19:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۰ نظر
سروش
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸، ۱۹:۵۰
تراکتور ترکیه کلمه اش؟
۶
آذربایجان سر ایران است
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸، ۲۰:۰۶
یاشا زنوزی. خوب میرینی به دردانه ها
۹
تُرُبچه
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸، ۲۰:۲۳
واژۀ "تراکتور" از ریشۀ لاتین trahere (به مانک "کشیدن") مشتق شده است. قدیمترین نشانه از استفادۀ این واژه به سال 1896 باز می گردد که خود آن تغییری از ترکیب traction engine است که از سال 1859 رایج شد به مانکِ "ماشین بخاری که خیش یا وسیله ای را به دنبال می کشد"... پول، دانش نمی آورد، اما تعصب چرا!
پارس
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸، ۱۸:۰۴
الان چه ربطی به موضوع داشت‌؟ ما که نیستیم بخوایم مثل شما از کلمات لهجه فارسی دری استفاده کنیم
۵
سینا
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸، ۱۱:۰۷
جه ربطی داره!! ما ایرانی هستیم و نباید از واژه هایی که دشمنان برای بنا هامون استفاده میکنن به کار ببریم تخت جمشید مگه برای ایران نیست ؟ پس چرا از واژه یونانی استفاده میکنیم؟
۱
ع ع ب
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸، ۲۰:۲۷
چرا به یک مفسد اقتصادی ، رانت خوار بزرگ ، و کسی که اموال این مردم بدبخت رو با هزار کثافتکاری و پدرسوخته بازی بالا کشیده و پس نمی ده اجازه می دن آزادانه برای خودش بگرده و هنوز نرفته زندان یا حتی پای چوبه دار ؟؟؟ این آدم فاسد چه فرقی با مه آفرید یا بابک زنجانی داره ... ضمنا با اون دهن کثیفت اسم پرسپولیس رو نیار مالک باشگاه گاو آهن !!!
مغل حمار
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸، ۲۰:۵۹
این تاتارخان چرا هذیان میگه؟
۹
گوش دراز
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸، ۲۱:۱۰
چرا کاه ویونجه ها رو احتکار کردید اقا برسونید
۹
هومن ه.
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸، ۲۱:۲۶
تازه کشف کردن ایشون؟ نام تیم خودشون ایرانیه مگه؟
۹
حسن
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۴۵
هرکی گفت نون و پنیر، تو برو یه گوشه بمیر. دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره تا دربیاد این هزینه شخصی که میگی درواقع دزدی از جیب همین مردمه.
۶
فقط پرسپولیس
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۰۱:۲۵
وقتی یه احمق بیسواد پولدار میشه نمونش میشه این آخه تو که یا رو از دسته بیل تشخیص نمیدی چرا میار حرف مفت میزنی تو اصلا معنی تراکتور رو میدونی ؟تراکتور واژه فرانسویه که میشه کشنده ضمنا همه عالم فهمیدن تو ممنوع التصویری اینقدرمظلوم نمایی نکن اون کاپیتان تیمت هم‌همه دیدن چه رفتاری با داوران داره کلا دق پرسپولیس شما و سپاهانیهارو میکشه پس ببینید و بسوزید که بوی سوزتون تا آسمون بره
۶
سیامک
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۰۲:۰۷
پرسپولیس یونان
۳ ۱
پدر سیامک
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸، ۱۶:۲۸
زیرش نفس بکشین:))))
امید
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۰۶:۰۳
چرا کسی این دزد بیت المال را محاکمه نمیکنه!!؟ باشگاه باید شکایت کنه تا این مردک دزد کلاش خفه خون بگیره
۷
وحید بارساپولیسی
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۰:۲۷
تو یه پانترک بیسوادی مثل 98 درصد بقیه پانترکها که اسیر ادمین های 13-14 ساله اهل نقده و ماکو شبستر و عجب شیر کانالهای پانترکی بیسواد تلگرام و اینستاگرام شدی.. بنده خدا خیلی اوضاعت خرابه ببین خدا پول و به کیا میده... دریای بیشعوری در یکایک کلمات و عباراتی که از روز اول حضورت تو این فوتبال بی در و پیکر زدی موج میزنه.. سفله سالاری یعنی افرادی کثل تو تو ارکان مدیریت کشور.. یعنی آذربایجان کسی نداره که امثال ایشون و قاضی پور نماینده اون ملت پر افتخار ایرانی باشن ؟؟؟؟
۷
حسین
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۱:۵۷
تراکتور هم اسمه لاتینه باید از معادل فارسی اونیعنی گاو آهن استفاده کرد
تراکتور = گاو آهن
۷
حسن
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۴:۵۳
از یک دزد و مفسد اقتصادی حرفایی جز این اگر زده بود باید تعجب میکرد
زنوزی در چهار اختلاس بزرگ دست داشته
و با ۱۴۰۰میلیارد تومان وثیقه آزاد شده
۷
امین
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۸:۴۵
قابل توجه دوستانی که میگن تراکتور ریشه ی لاتین داره...خب درست میفرمایید ولی یک مسئله ای هست!
واژه ی تراکتور در زبان فارسی و‌ترکی معادل نداره اما واژه ی پرسپولیس به جاش از تخت جمشید استفاده میشه.ایا کسی از شما به تخت جمشید میگید پرسپولیس؟
ایا در خانواده ی شماها وقتی میخواید اسم وسیله ی کشاورزی (تراکتور) رو‌بیارید کسی غیر تراکتور واژه ی دیگه ای به کار میبره؟
با توجه به اینکه تراکتور‌ در فارسی و ترکی همون تراکتور استفاده میشه و معادلی براش نیست ناچارا مجبوریم از همین نام استفاده کنیم.مثلا در فارسی معادلی برای کلمه اینترنت که ریشه ش انگلیسیه وجود نداره و‌ناچارا مجبوریم‌از همین اسم استفاده کنیم.یا مثلا برای کتاب که کلمه‌ای عربیه با توجه به اینکه در فارسی جایگزینی‌براش نیست(باشه هم منسوخ شده) مجبوربم از همون کتاب استفاده کنیم
اما برای پرسپولیس واژه ی تخت جمشید که یک اسم‌فارسیه اصیل هست استفاده میشه
اگه یه ذره غیرت دارید روی‌زبونتون از واژه ی فارسی (مثل‌تخت جمشید یا پارسه) استفاده میکردید.هرچند اگر غیرت داشتید که نصف کلماتتون عربی نبود
ادمین زحمت کشیدم‌کلی نوشتم لطفا تایید کن بدون‌ تعصب
۱
تُرُبچه
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸، ۰۱:۰۱
پارسه پولیس یا شهر پارس (پارسه =پارس + پولیس=شهر)، ترجمۀ نام تخت جمشید نیست، یک "ترکیب اسمی برابر" است از دو واژۀ پارسی و یونانی، مثل "قهوه خانه" که ترکیبی است از قهوۀ عربی و خانگ پهلوی، یا ترکیبی مثل "زنوزی مطلق" که ترکیبی است از زنوزی و مطلق عربی. زبان، در فرهنگ، یک جریان پویاست و تبادل زبانی در همه جای دنیا نه نشانۀ غیرت است نه نشانۀ ضعف. مثلاً زبان‌های هندواروپایی گستره ای از صدها زبان را، از شبه قارۀ هند تا اروپا، در بر می گیرد. بهتر است هر کاری را به دست متخصصانش بسپاریم
۱
امین
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸، ۱۴:۰۵
اولا اسم اینی که میگید تبادل زبانی نیست.در ادبیات بهش میگن وام واژه.در ثانی بله درسته وام واژه ها طبیعیه... زبان هایی که از نظر جغرافیایی در کنار هم هستند بهم دیگه وام واژه میدن و این طبیعیه...مثل قاشق و‌بشقاب که از ترکی به فارسی رفته یا برعکس کلماتی که از فارسی وارد ترکی شده اند...اما دوست من در اینجا مسئله ای مطرحه....وام واژه در زبان حدی داره طبیعیه که مثلا بیست درصد از یک زبان رو وام واژه های سایر زبان ها تتشکیل بدن...اما این طبیعی نیست که بالای پنجاه درصد یک زبان وام واژه باشه...متاسفانه فارسی از این نظر ضعیفه(به عنوان یک کارشناس زبان فارسی این حرف رو میزنم)اصلا ارزش فردوسی به همینه که سعی کرده وام واژه ها رو حذف کنه...در مورد پرسپولیس هم هررر وقت پدرانتون در خانه به تخت جمشید گفتند پرسپولیس ان وقت حرفتان را قبول میکنم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر