فهرست
دیسلایک روز؛ کاپیتان مروج قلیان؟
دیسلایک روز؛ کاپیتان مروج قلیان؟

دیسلایک روز؛ کاپیتان مروج قلیان؟

آی اسپورت- قلیان‌سرای اشکان دژاگه به زودی در برلین آلمان افتتاح می‌شود! این مضمون صحبت‌های کاپیتان تیم ملی ایران به زبان آلمانی در فیلمی بود که روز گذشته همراه با برادرش در فضای مجازی دست به دست شد. شأن کاپیتان تیم ملی ایران کجاست؟ فعالیت در حرفه‌ای که با روح ورزش منافات دارد یا کار در حوزه ورزش یا دیگر حوزه‌های اقتصادی سالم؟ اینکه قوانین کشور آلمان به ورزشکاران اجازه می‌دهد به راحتی در چنین حرفه‌ای فعالیت کنند قطعا به هنجارهای داخلی همان کشور ارتباط دارد اما در ایران مدت‌هاست بر سر جمع شدن بساط چنین اماکنی بحث‌های عمیقی به راه افتاده و حتی در هفته‌های اخیر بسیاری از این اماکن پلمب شده‌اند.

به تازگی نیز کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در راستای ممانعت حضور ورزشکاران در چنین مکان‌هایی احکام تندی علیه بازیکنانی صادر کرد که در قهوه‌خانه‌ها دیده شده‌اند. مساله ما با اشکان دژاگه بیگانگی با قوانین ایران نیست. پرسش این است که اساسا او به ‌عنوان چهره‌ای صاحب نفوذ و بین‌المللی در تیم ملی فوتبال ایران چرا به سمت و سوی این شغل رفته است و حتی ابایی از تبلیغات هم ندارد، در فضای مجازی حاضر می‌شود و با علاقه‌ای وافر و چهره‌ای خندان خبر از افتتاح سفره‌خانه‌اش می‌دهد.

شاید دژاگه هنوز انتظاراتی که در جامعه از او وجود دارد را به خوبی درک نکرده و شاید هم به دلیل زندگی خارج از ایران دیگر خود را ملزم به رعایت برخی اصول از نگاه ایرانی‌ها نمی‌داند اما انتظار ما از شخصی که بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بر دست می‌بندد  فراتر از توقعاتی است که در ذهن این بازیکن می‌گذرد. از اشکان دژاگه توقع داریم نه اکنون بلکه آن زمان که کفش‌ها را آویخت و با دنیای فوتبال خداحافظی کرد، همواره در شأن و جایگاه کاپیتان تیم ملی ایران رفتار کند و لااقل از ورود به چنین شغل‌هایی که در تضاد با روح ورزش است خودداری کند.

دوست داشتیم اشکان را در این فیلم در حال افتتاح یک مدرسه یا آکادمی فوتبال ببینیم. علاقه‌مند بودیم و هستیم که اشکان را همچون دیگر بازیکنان فوتبال ایران در مسیر ترویج یک زندگی سالم ببینیم. همان کاری که جواد نکونام با افتتاح مدرسه فوتبال کرد تا جوان‌های ایرانی هم بی‌نصیب نمانند از تجربیاتی که او در فوتبال اسپانیا به دست آورده است. گرچه محتمل است اشکان دژاگه پس از دوران بازیگری علاقه‌ای به ادامه کار در مسیر فوتبال نداشته باشد اما لااقل انتظاری که از او می‌رود این است که به ‌عنوان یکی از نمادهای فوتبال که صاحب پیراهن پر ارزش تیم ملی فوتبال ایران شده، وارد کسب و کاری نشود که تمام ارزش‌های ورزش را زیر سوال می‌برد و لگد‌‌‌مال می‌کند. دژاگه نیز می‌تواند همچون نکونام از وجهه و مقبولیت خود در راه صحیح‌تری بهره ببرد و علاوه برکسب درآمد از این راه اشاعه دهنده و مبلغ ورزش باشد.

 

 حمیدرضا عرب/ ایران ورزشی

۸۸ ۵  
آی اسپورت
2017-11-23 09:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
بامداد
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۳۵
بله دیگه حالا اگه بازیکن پرسپولیس یا استقلال بود نشریه های ورزشی زمین و زمان رو به هم میریختن ولی چون دژاگه عزیز دل کیروش هست هیشکی صداش در نمیاد.
یک بام و دو هوا نباشیم
بهبود
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۲۲
سگ تو ايران ورزشي
۶
رطب خوررده منع خرما
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۳۸
خبرنگاران و ورزشی نویسان محترم به فکر ترویج سلامتی نباشند. شما از خودتون شروع کنید یه کم ورزش کنید بعد به بقیه گیر بدید. پزی راهبر و افشین خماند و سیامک رحمانی و ... دارند از فرط چاقی میترکند
ویلی
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۰:۰۲
این حرفا چیه دیگه همه قلم گیر و انتقاد دیده بودیم غیر ایراد گرفتن از بیزینس بازیکن.....اشکان بنده خدا که سرش به فوتبالش بوده و برای تیم ملی کم نذاشته از طرفی از ویژگی های شخصیتیش مشخصه که علاقه و حوصله و ژن مربیگری نداره خیلی عادیه همونطور که یه سری بازیکنا نمیتونن دور از فوتبال زندگی کنن وارد مربیگری و مدیریت میشن بعضیا بعد فوتبال میزنن به بیزینس، الان کسی از لمپارد ایراد میگیره چرا جای انتقال تجربه رفتی امریکا بساز بفروشی میکنی؟! ازون بیربط تر قلیان سرا زدن در آلمان چه ربطی به ترویج زندگی ناسالم در ایران داره....امثال گل ممدی و پیروانی و اکبرپور...سفره خونه زدن ارزشی لگدمال شد؟! اصلو ول کردین فرعیاتو چسبیدید
nima bagheri
دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۵۴
دیسلایک به تفکر ارتجاعی و عقب مانده حمید رضا عرب
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر