فهرست
در آستانه فینال کیف/ سایه‌ها، روشنی‌ها
در آستانه فینال کیف/ سایه‌ها، روشنی‌ها

در آستانه فینال کیف/ سایه‌ها، روشنی‌ها

آی اسپورت - فردا شب در فینال کیف، تکلیف رقابت‌های این فصل لیگ قهرمانان اروپا مشخص می‌شود. به همین بهانه، حمیدرضا صدر نگاهی داشته به رقابت‌های این فصل و فراز و فرودهای آن.

مربی‌های برتر

اوزه‌بیو دی‌فرانچسکو/ رم: سال 2012 مربی ساسولو در سری ب شد و آنها را به سری آ آورد. سال 2017 رهبری رم را در دست گرفت و آنها را پس از سی و چهار سال روانه نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان/جام باشگاه‌های اروپا کرد.

1
1

یورگن کلوپ/ لیورپول: مردان او در مرحله حذفی برای رسیدن به فینال پنج گل به پورتو زدند، پنج گل به منچسترسیتی و هفت گل به رم.

زین‌الدین زیدان/ رئال مادرید: فاتح لیگ قهرمانان 2016 و 2017 در آستانه ربودن جام 2018 قرار گرفته.
 

گلها

نیمه‌نهایی: رد و بدل شدن 20 گل یعنی یک رکورد دست‌نیافتنی. رئال و بایرن طی دو دیدار نتیجه 3-4 را بر جای گذاشتند و لیورپول و رم نتیجه 6-7 را.

کریستیانو رونالدو: ضربه قیچی‌وارش برابر یوونتوس، برابر بوفون، طرفداران بانوی سالخورده را هم به ستایش وادار کرد. کریستیانو پانزده گل در لیگ قهرمانان زد و گل واپسین‌ثانیه‌هایش از روی نقطه پنالتی برابر یووه درامی داشت نفس‌گیر.

2
2

محمد صلاح: در دیدار اول لیورپول - رم برابر تیم سابقش خیره کننده بود. دو گل زد و دو پاس گل ارسال کرد. نتیجه نهایی: لیورپول 5 - رم 2. گل او در دیدار برگشت لیورپول برابر منچسترسیتی هم غنایی داشت سحرانگیز.

سادیو مانه: سه گل برابر پورتو.

ویسان بن یادر: بازیکن گمنام سویا در دقیقه 72 در اولدترافورد پا به میدان گذاشت و سویا دو دقیقه بعد دروازه منچستریونایتد را باز کرد. او چهار دقیقه بعد گل دومش را زد، تیر خلاص را...

کاستاس مانولاس: چنگیز آندر توپ را سانتر کرد و او دروازه بارسلونا را در واپسین دقایق باز کرد و همه مات ماندند، همه. رم صعود کرد و کاتالان‌ها حذف شدند.

لیوین کورزاوا: دفاع چپ پاری‌سن‌ژرمن سه گل به اندرلشت زد و نخستین مدافع لیگ قهرمانان شد که به هت‌تریک دست یافت.

بازی‌ها

آتلتیکومادرید 1 - چلسی 2: نخستین شکست خانگی آتلتیکو برابر حریفی از انگلیس و اولین شکست اروپایی‌اش در استادیوم جدید... و همه اینها با گل دقیقه 93 باتشوای.

یوونتوس 2 - تاتنهام 2: بازگشت مردان پوچتینو از دل خاکستر. نخستین باری که نشان دادند شایسته بازگشت به صف بزرگان بودند. آنها در تورین طی کمتر از ده دقیقه دو گل خوردند، ولی بازی را به تساوی کشاندند.

منچستریونایتد 1 - سویا 2: دیدار برگشت یک‌هشتم نهایی و بازگشت سویا به صف هشت تیم مرحله آخر قهرمانی اروپا پس از شصت سال. سقوط یونایتد و مورینیو در خانه. تیمی که طی دو فصل سیصد میلیون خرج کرده بود بیش از حد محتاطانه دفاعی بازی کرد و سرانجام زانو زد.

لیورپول 3 - منچسترسیتی صفر: طرفداران سیتی می‌گفتند لیورپول در گذشته زندگی می‌کند، ولی دروازه‌شان طی سی و یک دقیقه جنون‌آسا سه بار فروپاشید.

رم 3 - بارسلونا صفر: دیدار برگشت یک‌چهارم نهایی، سقوط غول‌های بارسا و ظهور امپراطوری رم. غیرمنتظره‌ترین نمایش لیگ قهرمانان. یادآور بازگشت فصل پیش بارسا برابر پاری‌سن‌ژرمن. جایی که رمی‌ها پیروزی 1-4 بارسا در نوکمپ را وارونه کرده و راهی نیمه‌نهایی شدند.

رئال مادرید 2 - بایرن مونیخ 2: دیدار برگشت نیمه‌نهایی در مادرید. نبرد نفس‌گیری که ژرمن‌ها جانانه جنگیدند و مغلوب دو گل بنزما شدند. مارکا نوشت: «بایرن در 170 دقیقه از 189 دقیقه تیم برتر به شمار می‌رفت، ولی زدن دو گل در برنابئو هم برای صعود کافی نبود.»

3
3

 

درخشش غیرمنتظره

محمد صلاح: بازیکن به پرواز درآمده فصل. آمیزه‌ای از درخشش فردی و کار گروهی. چه کسی تصور می‌کرد او در لیگ قهرمانان بیشتر از مسی گل بزند؟

آندرو رابرتسن: مدافع جوان اسکاتلندی لیورپول در یک‌چهارم نهایی برابر منچسترسیتی خارق‌العاده بود و در نیمه‌نهایی برابر رم معرکه. همان بازیکنی که پارسال با هال‌سیتی در لیگ سقوط کرد در دستان یورگن کلوپ بازیکن دیگری شد.

آلیسان بکر: سنگربان رم، یکی از بهترین‌های اروپا.

ترنت آلکساندر آرنولد: وقتی لیورپول و منچسترسیتی به مصاف هم رفتند ارزش بازیکنان لیورپول 261 میلیون پوند بود و قیمت ستاره‌های سیتی 377 میلیون. ولی او، پسر نوزده ساله سرخپوش بود که درخشید: ارزان‌ترین بازیکن میدان.

سقوط

پاری‌سن‌ژرمن: قرار بود ورود نیمار همه چیز را زیر و رو کند، ولی رئال آنها را به پایان راه رساند.

یوونتوس: بانوی سالخورده در برنابئو همه را حیرت‌زده کرد. سه گل زد و تا آستانه صعود پیش رفت، ولی سرانجام دست خالی به تورین بازگشت. پرده نهایی به بوفون افسانه‌ای تعلق داشت که در آخرین بازی اروپایی‌اش اخراج شد.

چلسی: مردان بریج در نخستین رویارویی مرحله حذفی در لندن برابر بارسا به تساوی 1-1 دست یافتند، ولی در نوکمپ 0-3 مغلوب مسی و کاتالان‌ها شدند.

بوروسیا دورتموند: با رئال و تاتنهام همگروه بودند و انتظار نبردهای پایاپایی را می‌کشیدیم، ولی ژرمن‌ها حتی یک بار هم پیروز نشدند و به دو امتیاز ناشی از دو تساوی 1-1 برابر آپوئل نیکوزیان که هر دو بار هم عقب افتادند قناعت کردند تا پیتر بواش پیش از پایان پاییز اخراج شود.

آتلتیکو مادرید: لشگر دیگو سیمونه با رم و چلسی و قره‌باغ همگروه بودند ولی فقط یک بار برابر رم پیروز شدند و به چهار دیدار به تساوی تن دادند که شامل دو تساوی با قره باغ بود.

ورزش سه

۲    
آی اسپورت
2018-05-25 14:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر