فهرست
راز خریدهای کلوپ؛ پس‌انداز به جای خرج
راز خریدهای کلوپ؛ پس‌انداز به جای خرج

راز خریدهای کلوپ؛ پس‌انداز به جای خرج

آی‌اسپورت- می‌گویند باید از شکست‌ها درس گرفت و این جمله را کلوپ به خوبی درک کرده است چون سبد خریدش را بر اساس عبرت از شکست بزرگ پر کرده است. شکست در فینال لیگ قهرمانان برابر رئال مادرید و یا به عبارت بهتر بازی ضعیف تیم پس از مصدومیت صلاح و بیرون رفتن وی. آلیسون، فابینیو، نبی کیتا، شقیری؛ یک دروازه‌بان، یک هافبک با توانایی بازی در پست شش و هشت، یک هافبک باکس تو باکس، یک مهاجم گوش.

از آلیسون شروع کنیم. یک برزیلی و لغت برزیلی یعنی من با توپ دوست هستم، حتی اگر یک دروازه‌بان باشم. خوب این با توپ دوست بودن و توانایی در بازی با توپ از دو جهت می‌تواند کمک کننده لیورپول باشد. اول این‌که به بازی‌سازی از عقب تیم کمک می‌کند که در مواقع پرس شدن توسط حریفان، با کمک گرفتن از دروازه‌بان به عنوان یک یار بیشتر بتوان حریف را دور زد. البته خود آلیسون نیز در این وضعیت یک ویژگی ارزنده هم دارد که کمتر از انگشتان یک دست، دروازه‌بان مسلط به این ویژگی پیدا می‌شود و آن «دقت بالای وی در ارسال پاس‌های چیپ» است. پاس‌هایی که پشت گروه پرس کننده حریف برای بازیکنان کناری و پست ده تیم صادر می‌شود و تیم را در وضعیت حمله‌ای عالی قرار می‌دهد.

دومین نکته از توانایی بازی با توپ آلیسون به ایفا کردن نقش لیبرو برای خط دفاعی بر می‌گردد که بارها در رم و تیم ملی برزیل با پوشش‌هایش موفق به قطع حمله حریفان شده است و این بار مخصوصا برای لیورپولی که با استایل پرسینگ شدید از جلو بازی می‌کند بسیار کمک کننده خواهد بود. بدون شک کلوپ با دقت به این توانایی بازی با توپ آلیسون، وی را به عنوان گران‌قیمت‌ترین دروازه‌بان استخدام نموده است، اما مطمئنا جرقه‌های این خرید نه از درخشش بهترین دروازه‌بان فصل گذشته اروپا، بلکه به خاطر اشتباهات کاریوس زده شد. حتی با وجود بازی ضعیف کاریوس برابر رئال مادرید، کلوپ در مصاحبه‌ای اعلام کرد که فصل را با وی شروع خواهد کرد. اما اولین بازی پیش‌فصل و باز یک سوتی عجیب و غریب دیگر از کاریوس، دیگر جای هیچ‌گونه ریسکی نبود. شماره ایجنت آلیسون را بگیرید.

خرید دیگر فابینیو بود، یک هافبک دفاعی. نه گل زده از وی در فصل گذشته نشان می‌دهد ما با چیزی بیشتر از یک بازیکن تخریب کننده مواجه هستیم و همین دقیقا تعریف کننده نگرش تاکتیکی کلوپ است. پست شش باید میل تهاجمی بالا داشته باشد تا مدام و مدام ایجاد فشار نماید و حتی با توجه به تاکتیک حمله سریع تیم، درصورت نیاز نه فقط در عرض توپ که حتی از توپ هم جلوتر بزند و به حمله تیم عمق بدهد. این میل تهاجمی باعث می‌شود وقتی هم که تیم در حمله توپ را از دست می‌دهد به علت حضور بازیکنان بیشتری در جلوی زمین سریع گیگن پرسینگ اعمال شود و تیم با کمبود نفر برای بستن زاویه‌های بازیکن صاحب توپ حریف مواجه نشود. بله، همه چیز برای کلوپ در پست شش حول محور میل تهاجمی بازیکن می‌چرخد و فابینیو را نیز به همین دلیل خریده است.

در مورد خرید نبی کیتا دو نکته وجود دارد. نکته اول این که کیتا دو خصوصیت فوق‌العاده دارد که دقیقا هر دو راست کار سبک بازی کلوپ در لیورپول هستند. یک خصوصیت این که وی در تعقیب طولی و از پشت سر بازیکن صاحب توپ و توپ‌گیری از وی عالی است و خصوصیت بعدی قدرت دریبلینگ رو به جلو سرعتی وی و شکستن ساختارهای دفاعی است. کیتا با ۶۸ دریبل موفق نفر سوم جدول دریبل‌های موفق فصل گذشته بوندسلیگا است. دو خصوصیت کیتا به عنوان یک باکس تو باکس یعنی هم به پرسینگ ضد ضد حمله لیورپول و هم به انجام حملات سریع آنها می‌خورد. یعنی در و تخته جور.

اما از خصوصیات وی که بگذریم نکته دومی وجود دارد که کمی برای کلوپ باید ترسناک باشد. کیتا علاقه ویژه‌ای به بازی با توپ و دریبل‌های پشت هم و حتی گاهی ور رفتن با توپ دارد و خوب لیورپول در پنج ایستگاه جلوی زمینش یک بازیکن دیگر با این خصوصیات دارد؛ محمد صلاح. خرید فابینیو ثابت می‌کند که با وجود این که کیتا در لایپزیگ بیشتر در پست هافبک دفاعی بازی کرده ولی در لیورپول قرار است به احتمال قوی در پست هشت به کار گرفته شود و بله نکته ترسناک ماجرا همین جاست. آیا تعادل تیم به هم نمی‌خورد؟ آیا حضور کیتا و صلاح در یک گروه و این که هر دو علاقه دارند با ضرب‌های زیاد با توپ بازی کنند ریتم تهاجم را کند نمی‌کند؟ تهاجم را به بی‌راهه نمی‌کشاند؟ یک چالش جدی روبه‌روی کلوپ قرار دارد.

شاید در زمینه خرید شقیری ایراداتی به کلوپ گرفته شود اما اگر به فینال لیگ قهرمانان برگردیم و تفاوت بازی لیورپول قبل و بعد از مصدومیت صلاح را مشاهده کنیم متوجه این خرید می‌شویم. تیم در یک سوم هجومی به شدت با ضعف فانتزی مواجه شد. کلوپ بازیکنی را نداشت که به زمین بفرستد تا دریبل بزند، حمل توپ کند و توپ را در یک سوم جلو حفظ کند و به مادریدی‌ها اجازه حمله همه‌جانبه ندهد. حالا با خرید شقیری که توانایی بازی فانتزی و البته تجربه لازم را دارد می‌تواند امیدوار به داشتن یک جایگزین مطمئن برای صلاح در روزهای مطمئن باشد.

نمی‌توان گفت کلوپ که از مبدعان نظریه تاکتیک علیه پول بوده با خرج‌هایی که کرده است راه قهرمانی را از مسیر دیگری دیده است، اما مطمئنا خودش بیشتر از هر کسی فشاری که رویش است را متوجه شده و به همین دلیل اقدام به خرید بهترین کاراکترهایی که به استایل تاکتیکی تیم می‌خورد کرده است و این نوع خریدن به هیچ وجه پول خرج کردن نیست، بلکه پول پس انداز کردن است.


مجتبی مرشدنژاد/ ورزش سه

۵    
آی اسپورت
2018-07-24 23:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر