فهرست
درباره دوپینگ کیهانی؛ شبیه مورد آرمسترانگ
درباره دوپینگ کیهانی؛ شبیه مورد آرمسترانگ

درباره دوپینگ کیهانی؛ شبیه مورد آرمسترانگ

آی اسپورت - سایت خبری آسوشیتد‌پرس روز گذشته به نقل از سازمان AIU (سازمان مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی دوومیدانی) اعلام کرد که تست دوپینگ حسین کیهانی دونده 3 هزار متر کشورمان به دلیل استفاده از ماده ممنوعه EPO مثبت بوده است. رئیس فدراسیون دوومیدانی ایران نیز گفت که شائبه مطرح شده به رقابت‌های قهرمانی آسیا 2019 در قطر برمی‌گردد.

EPO چیست؟

EPO یا همان erythropoietin ماده ممنوعه‌ای است که در لیست سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ قرار دارد. این ماده یک هورمون است که در مغز استخوان به تحریک تولید گلبول قرمز کمک می‌کند. افزایش گلبول قرمز باعث افزایش اکسیژن‌رسانی در خون شده که در نهایت آن به عضلات منتقل می‌شود.

استفاده از این ماده در درمان کم‌خونی ناشی از بیماری کلیوی بسیار مفید است. همچنین سوء استفاده از آن می‌تواند خطرات جدی برای سلامتی ورزشکار به دنبال داشته باشد. ضمن اینکه استفاده از آن در مسابقات نیز تاثیرگذار است و می‌تواند به ورزشکار استفاده کننده کمک کند. EPO باعث غلظت خون نیز می‌شود که همین مسئله خطر بیماری‌های مرگباری همچون بیماری‌های قلبی و سکته مغزی و آمبولی مغز و ریه را به دنبال دارد.

دوپینگی مشابه با قهرمان دوی ماراتن المپیک 2016 ریو

ماده‌ای که حسین کیهانی به استفاده از آن برای ارتکاب دوپینگ متهم شده، پیش از این توسط ورزشکاران مطرح دیگری مورد استفاده قرار گرفته است. لانس آرمسترانگ رکابزن سرشناس و باسابقه آمریکایی به دلیل استفاده از همین ماده EPO با محرومیت مواجه شد. چند روز قبل نیز «اونیس جپکرو کروا» دونده کنیایی‌الاصل تیم بحرین که در دوی ماراتن المپیک 2016 ریو به مدال نقره رسیده بود، به دلیل استفاده از EPO چهار سال محروم شد.

در ژانویه 2019 «جمیما سامگونگ» دیگر دونده زن کنیایی به دلیل استفاده از این ماده 8 سال محروم شد و تا سال 2027 نمی‌تواند در هیچ رقابتی حضور داشته باشد. سامگونگ در المپیک 2016 ریو قهرمان دوی ماراتن شده بود. نکته مهم آن است که کیهانی با وجود متهم شدن به استفاده از این ماده نتوانست به مقامی دست پیدا کند، در حالی که چند ماه قبل در اندونزی بدون استفاده از مواد نیروزا به مقام قهرمانی رسیده بود.

اخبار منتشر شده درخصوص دوپینگی بودن کیهانی مربوط به تست اولش است. او به این موضوع اعتراض کرده، اما در صورتی دومین بررسی هم مثبت باشد، در 29 سالگی با محرومیتی چهار ساله مواجه می‌شود که در واقع به نوعی پایان عمر قهرمانی این ورزشکار است.

 

تسنیم

۳    
آی اسپورت
2019-05-24 15:58:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر