فهرست
گزارش ویژه: مسی، نابغه ضربات ايستگاهی
گزارش ویژه: مسی، نابغه ضربات ايستگاهی

گزارش ویژه: مسی، نابغه ضربات ايستگاهی

آی اسپورت - ليونل مسي، ستاره آرژانتيني بارسلونا، سال 2017 را با هت‌تريك ضربات ايستگاهي مستقيم آغاز كرد. او در بازي با اتلتيك‌بيلبائو از روي ضربه ايستگاهي گلي زيبا را به ثمر رساند. هنرش را در بازي با ويارئال تكرار كرد و روز چهارشنبه در بازي تيمش در نوكمپ هم دوباره اين كار را تكرار كرد.

او تا به اينجا 26 گل از روي ضربات ايستگاهي با پيراهن بارسا به ثمر رسانده و از اين حيث يك گل بيشتر از رونالد كومن، اسطوره باشگاه بارسا، زده‌؛ سه گل اخيري كه مسي براي تيمش زده حكايت از آن دارد كه او حالا قهرمان ضربات ايستگاهي است. همان‌طور كه فران اسكريبا، سرمربي ويارئال، توضيح داده، مسي دچار تحول و نوگرايي شده است و با نگاهي به چشمان دروازه‌بان حريف، مي‌تواند فكرش را حدس بزند و توپ را دقيقاً به جهت مخالف بكوبد. او روز يك‌شنبه به همين ترتيب آسنخو را فريب داد و چهارشنبه هم با همين ايده، گوركا را شكست داد.

حالا حتي هم‌تيمي‌هاي مسي هم با متد جديدش آشنا شده‌اند و مي‌دانند كه فقط مسي است كه مي‌تواند از پس اين ضربات ايستگاهي بربيايد. جوردي آلبا گفته: «اين چيزي نيست كه لئو در جلسات تمريني تيم تمرين كند، بلكه كاري است كه او به تنهايي انجامش مي‌دهد و در همان لحظه به آن فكر كرده و طراحي‌‌اش مي‌كند. مسي تنها كسي است كه چنين كاري مي‌كند و نشان مي‌دهد كه از ساير فوتباليست‌ها متفاوت است.»

ارزش بالاي كار مسي وقتي مشخص مي‌شود كه بدانيد او هرگز يك ضربه ايستگاهي‌زن قهار نبوده. وقتي او در تيم‌هاي پايه‌اي بوده، هرگز به خاطر اين ويژگي شناخته نمي‌شده و وقتي به تيم اصلي بارسا رسيد هم نامش را پشت‌ سر بازيكناني مثل رونالدينيو، دكو، ژآوي و حتي رافا ماركس مي‌ديد اما او در نهايت تصميم گرفت تا روي يكي از نقاط ضعفش كه زدن ضربات ايستگاهي است كار كند. به مطالعه و بررسي ضربات ايستگاهي ساير بازيكنان پرداخت و ساعت‌ها تمرين كرد تا توانست بهترين زننده ضربات ايستگاهي دنيا شود.

اولين گل از روي ضربه ايستگاهي در فصل 2009-2008 از راه رسيد. فصل بعد از آن او دو بار از روي ضربه ايستگاهي به گل رسيد و يك سال بعد هم يك بار از ضربه ايستگاهي گلزني كرد. بعد از آن بود كه او تلاشش را بيشتر كرد تا اينكه فصل گذشته توانست 7 بار از روي ضربات ايستگاهي به گل برسد.

استفاده از اسپري‌هاي داوران براي مشخص كردن محل زدن ضربه و تشكيل ديواره دفاعي، به او كمك زيادي كرده تا بتواند بهتر از قبل اين ضربات را بزند ولي كليدي‌ترين نكته در اين مسير مهارت و استعداد و در عين حال پشتكار مسي بوده تا او بتواند به اين جايگاه برسد.

 

خبر ورزشی

۸    
آی اسپورت
2017-01-14 13:05:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر