فهرست
ویلموتس، انتخاب خوب یا گزینه غلط؟
ویلموتس، انتخاب خوب یا گزینه غلط؟

ویلموتس، انتخاب خوب یا گزینه غلط؟

 آی‌اسپورت- حضور یک سرمربی بلژیکی در تیم ملی ایران، بیش از آنکه در چارچوب کارنامه و نام شخص مورد نظر مورد بررسی قرار بگیرد، از منظر تداوم یک خط سیر فکری در یک دهه گذشته قابل تامل به نظر می‌رسد. ویلموتس در دوران بازی ردپای درخشانی از خودش به جا گذاشت و در آن تیم گاهی پیروز و بیش‌تر اوقات شکست خورده شالکه نماد یک خارجی سختکوش بود. در مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۰۲ و در قحطی فلج‌کننده بازی‌های زیبا، همراه بلژیک بخشی از جاذبه‌های گروه هشتم نام داشت؛ جایی که در هر بازی یک گل زد و ستاره بود. کارنامه او در رده ملی به اندازه حضورش در فینال فصل ۱۹۹۶ حام یوفا درخشان به نظر نمی‌رسید؛ البته از منظر نتیجه و گرنه او در یورو ۲۰۱۶با اتکا به ستارگان بزرگ دنیای فوتبال تیمی ساخت که۲ سال بعد تحت تاثیر سیستم نهادینه شده او به مقام سوم جهان رسید. او از آنجایی که در اکثر دوران حرفه‌ای یک بازیکن سازنده بود در دوران مربیگری هم به دنبال ساختن است و به دسته مربیان نتیجه‌گرا تعلق ندارد. پس اعطای زمان کافی، می‌تواند کلید موفقیت او باشد.

از طرفی فدراسیون‌نشین‌ها پس از غالب کردن تفکرات لاتینی بر تفکر شرقی (خاصه تفکرات مربیان کروات) در رده ملی حالا به دنبال ادامه این رویه هستند. سبک فوتبال و به طور کلی مربیان بلژیکی بر مبنای بازی تماشاگرپسند و دینامیسم جمعی بنا نهاده شده و علاوه بر دارا بودن درصد زیادی از تفکرات فوتبال پرتغالی و آنچه آثارش در ۸ سال مربیگری کی‌روش در تیم ملی باقی مانده) تماشاگرپسندتر از رویه مربیان نتیجه‌گرای پرتغالی است. این موضوع می‌تواند نویدبخش آینده ‌ای درخشان‌تر برای تیم ملی کشورمان باشد. عدم آشنایی با سبک فوتبال آسیا و کم‌تجربگی، ابهاماتی درباره موفقیت ویلموتس به وجود می‌آورد. علاوه بر این‌ها، او قطعا نسبت به کی‌روش مربی کوچک‌تری است، با این حال از آنجایی که به احتمال زیاد فقط قرار است کمی تماشاگرپسندی را به سبک کم‌‌تر رسوخ‌پذیر و نتیجه‌گرای کی‌روش بیفزاید، می‌توان به آینده تیم ملی با اولین مربی بلژیکی تاریخش امیدوار بود.

۶ ۱  
آی اسپورت
2019-05-15 18:24:00
نظر دهید

۱ نظر
ناصر
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۴۲
همه جای دنیا ثابت شده دستیاران اهمیتی کمتر از سرمربی ندارد، یک تیم خوب موفقیت می آورد، نمونه ها داخلی و خارجی بسیارن
ممکنه در مورد دستیاران ویلموتس و سوابق آنها بنویسید؟ یکی گویا مربی دروازه بان هاست؛ دیگری چی؟ مربی تمرین دهنده، بدنساز، مربی همکار در امور فنیو تاکتیکی و ...
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر